takip et: Gönderiler | Yorumlar

Yumuşak Şeyler

0 yorum
Yumuşak Şeyler

Sezen UYGUR- Tasarımcı
www.Yumusakseyler.com

1984 doğumluyum, İstanbul’da yaşıyorum. Güzel Sanatlar mezunu bir anne – babanın kızıyım, belki de bu yüzden çocukluğumda el becerilerim oldukça gelişmişti; sürekli resim yapardım, seramik hamurundan karakterler, kendim için giysiler ve daha birçok şey tasarlardım. Yani kısaca kendimi bildim bileli sanat – tasarımla ilgili bir şeyler yapmak istediğimin farkındaydım ancak insanın Türkiye’de sadece bu işle uğraşarak geçimini sağlamasının çok zor olduğunu da biliyordum; bu yüzden kariyerimi bu yönde oluşturmaya cesaret edemedim. Ailem de bu konuyla ilgili zorlukları çok net bir şekilde bildikleri için sanatçı değil mühendis olmamı istiyorlardı; sonuçta Üsküdar Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra mühendislik okumaya karar verdim ve Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdim. Ardından bir süre mühendis olarak çalıştım. Fakat daha sonra, eğer hayatım boyunca sevdiğim işi yaparak yaşamam için küçücük bir ihtimal dahi varsa bu ihtimalin gerçek olması için çabalamadan rahat edemeyeceğimi anladım ve tasarımlarımı hayata geçirmeye karar verdim. Yumuşak Şeyler de bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

Yumuşak Şeyler; kendi tasarladığım karakterlerimin ilk başta dekoratif oyuncak, daha sonra da biraz daha işlev kazanmaları için yastık, anahtarlık, broş ve magnet formlarında hayata geçirdiğim tasarım objeler koleksiyonumun adı. Yumuşak Şeyler’i adım başı aynı ya da benzeri ürünleri görmekten sıkılan; hem kendilerini şımartmak, hem de sevdiklerine orijinal, sınırlı sayıda ve tamamen elde üretilmiş eğlenceli hediyeler almak isteyenler için yarattım. Zamanla tasarımlarım beğenilince kişilere ve firmalara özel tasarımlar da yapmaya başladım. Yani dileyenler, istedikleri tasarım benim çizgime uygun ve yapılabilir olduğu sürece yalnızca kendilerine özel bir Yumuşak Şey’e de sahip olabiliyorlar. Ayrıca Yumuşak Şeyler oyuncaklarının çocuklar için olmadığı da unutulmaması gereken bir nokta; çağdaş sanatta tasarım oyuncakların hızlı yükselişi rahatlıkla görülebiliyor, yani onların her biri birer sanat eseri, birer koleksiyon objesi.

Yumuşak Şeyler ile ilk önce Beyoğlu’nda bulunan bir sanat galerisi olan Play Studio’da düzenlenen bir karma sergiye katıldım. Bundan sonra – biraz da tasarımlarımı gören, beğenen ve bana inanan değerli tasarımcılar sayesinde – kapılar bir bir açıldı, önce her Pazar Cihangir’de kurulan sanat ve tasarım pazarı PazArt’a katıldım, ardından Galata Tasarım Festivali’ne, Bebek Şenliği’ne ve İstanbul Design Week 09’a davet edildim. Bu sene de ilki düzenlenen İzmir Tasarım Festivali’ne, Bir Nokta’da Pazar’a, Bebek Şenliği’ne ve son olarak da 20 Haziran’da Wings Bosphorus Sailing Fest’e katıldım. Bu etkinlikler sayesinde hem yeni tasarımseverlere ulaşmış oldum, hem de bu sürecin başından beri bana destek olan takipçilerimle tanışma fırsatı buldum.                              

Bundan sonraki hedefim, Yumuşak Şeyler’i de kapsayan, çok daha kapsamlı bir ürün yelpazesiyle daha geniş bir kitleye hitap eden bir tasarım markası yaratmak. Ancak bu hedefe tek başıma ulaşabileceğimden emin değilim; bunun için de hem fikir, hem de iş yükü paylaşımında bulunabileceğim bir ortak arayışı içerisindeyim. Çünkü eğer bu işte tek başınızaysanız, ‘sadece tasarım yapabilme lüksü’ne sahip olmak için çok uzun yıllar beklemek zorunda kalabilirsiniz ve o zamana kadar bağlantı kurmadan satış noktası bulmaya, tanıtımdan satın almaya kadar her işle kendiniz ilgilenmek zorunda kalıyorsunuz. Üstelik de bunu Türkiye’de; nüfusun büyük çoğunluğunun temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak gelir düzeyine sahip olduğu bir ülkede yapmaya çalışıyorsunuz. Bu kadar çok işi de bir arada yapabilecek enerjiye sahip olmak kolay bir şey değil. Ama bütün bu olumsuzlara rağmen; ileride yalnızca sevdiğim işi yaparak geçimimi sağlamanın hayalini kurmak bile çok güzel, üstelik zaman zaman bir tasarım-dekorasyon dergisini karıştırırken birden kendi ismimi ve tasarımlarımı görmenin verdiği his de paha biçilemez. Bir de ürünlerimle yer aldığım etkinliklerde

Yumuşak Şeyler’i ilk defa gören insanların övgü ve destek dolu cümleleriyle karşılaşınca büyük bir mutluluk kaplıyor içimi, böyle zamanlarda tasarımlarımı daha fazla insana ulaştırmak için elimden geleni yapmam gerektiğini bir kere daha fark ediyorum ve bunu başarabilmek için tüm gücümle çalışıyorum.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +7 (from 7 votes)

Bir önceki yazımız olan NEREDEN, NASIL ÖĞRENİYORUZ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player