takip et: Gönderiler | Yorumlar

Ya Kadın Olmasaydı…

3 comments
Ya Kadın Olmasaydı…

Şöyle bir düşündüm…İlk günden bu yana iz bırakan kadınları. Kadınların hepsini aslında. Çünkü tarihe geçsin veya geçmesin, insan varlığının yegane yetiştiricisi olarak tüm kadınların izleri devam ediyor.

Dünyanın ilk kadınından günümüzün kadınlarına kadar, zamana sunulan herkes  onun izini taşır. Peki ya kadın olmasaydı? Tarih olur muydu, bugün olur muydu, gelecek olur muydu, siz olur muydunuz?

Günümüzün, kadını yaşamdan alma üzerine oluşturulan bireysel davranış sistemi, dünyayı adeta bir felakete sürükler nitelikte. Kadının olmadığı bir aile ve toplum düşünülemez. Yaşamı kadından ayrıştırılmış bireylerin sonu yalnızlık, küskünlük ve yok olmadır. Araştırmalar gösteriyor ki, yalnız yaşayan erkekler yalnız yaşayan kadınlardan daha başarısız bir yaşam sürüyor. Yine araştırmalar gösteriyor ki, yalnız yaşayan erkekler yaşlı bakım evlerini yalnız yaşayan kadınlardan daha çok tercih ediyor. Çünkü yalnız kalan bir erkeğin, toplum içerisinde psikolojik anlamda da giderek yalnızlaştığı kaçınılmaz bir son. Gücüyle övünen erkek, yalnız kalma savaşında yenik düşüyor. Kadına yaşamın her alanında muhtaç erkeğin, kadını bu kadar yok sayma eğilimi ve yok etme çabası, aslında bindiği dalı kesme tehlikesini taşıyor.

Kadın doğuştan gelen donanımı ile ister aile içinde ister yalnız olsun yaşamı toparlayıcı ve derleyicidir. Onun olmadığı ortamlar renklerinden arındırılmış, sessizliğe büründürülmüş gibi suni, coşkusuz ve zorludur. Kadının olmadığı ailelerde bireyler yalnızdır, eziktir. Annesinin, eşinin, kız kardeşinin, kız evladının değerini bilmeyenler için yaşam, değersiz ve çekilmezdir. Kadının değerinin bilinmesi de, bu varlığın kabul edilmesi ve bu yüksek varlığa saygı gösterilmesi ile mümkündür. Bu noktada kadını yaşamdan almaya çalışanlara,  “geriye ne kalır?” sorusunu sormak da çok yerinde olur sanırım.

Kadını yok ederseniz tarih boşalır, kadını yok ederseniz bugün kayıp gider ellerinizden, kadını yok ederseniz geleceği konuşamazsınız, kadını yok ederseniz kendinizi yok edersiniz.

Kadının gerçek değerinin bilindiği, onsuz yaşamın düşünülemeyeceği bilincinin yerleştiği, kadının tek bir günde değil hergün hatırlanacağı, daha mutlu günlere kavuşmamız dileklerimle,

Neslihan ÖZPOLAT

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +9 (from 9 votes)

Bir önceki yazımız olan Kime Öfkeliyiz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 1. Evet Neslihancığım çekilmez bir yer olacağı kesin!
  Bundan yüzyıl öncesine göre daha iyi bir yerde dünya genelinde kadın ancak yeterli değil, iyileştirilecek çok şey var!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. türkan yorumladı:

  ellerinize sağlık çok güzel bir yazı.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player