takip et: Gönderiler | Yorumlar

Şirketlerin Çöpçatanı Başarılı Kadın Girişimci

0 yorum
Şirketlerin Çöpçatanı Başarılı Kadın Girişimci

Figen Kocaman TEZCAN, eğitiminin ardından,  Bağımsız Denetim şirketlerinde deneyim kazanarak, muhasebe altyapısını kuvvetlendirdikten sonra, yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli finans şirketlerinde orta ve üst kademe yönetici olarak çalıştı. 2011 senesine kadar Amerika Birleşik Devletleri (New York), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai) ve Mısır (Kahire)’de yaşayarak ve finans sektöründe çalışarak deneyim sahibi oldu. Kendi şirketini kurmadan önce Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden birinde, iştirak Finans şirketi kurmak suretiyle Genel Müdür olarak çalışmalarına devam etti. 2012 Haziran ayında da orta üstü ölçekli şirketlerin yeni ufuklarda faal ve bilinir bir marka olmaları konusunda danışmanlık yapmak üzere kendi şirketini kurarak girişimci oldu. Şimdi ise 9 firmanın evlilik çalışmalarını yürüten Tezcan’ın hedefinde 1 milyar dolarlık evlilik var.

KadınlarArası: Siz biraz sıra dışı bir konu da girişimci olmaya karar verdiniz? Nasıl başladı girişimcilik hikayeniz ve neden böyle bir konuda hizmet vermeyi tercih ettiniz?

Figen Kocaman TEZCAN: Girişimcilik hikâyem Boğaziçi Üniversitesinde Lisans öğrencisi iken başladı. O zamanlar aklımda hep bir danışmanlık şirketi kurma fikri vardı ama neyin danışmanlığını yapacağımdan emin değildim. Haliyle profesyonel tecrübe de az olunca somutlaştırmak zor oluyor. Üniversitedeyken hem özel ders verip kendi harçlığımı çıkarırdım hem de part time çalıştığım yerlerden iş hayatına yönelik maximum bilgi ve deneyim elde etmeye çalışırdım. Toplamda part time yerler haricinde 10 ayrı kurumsal yerde ful time tatillerde danışmanlık ağırlıklı stajlarımı yaptım. Üniversite sıralarında bir ilginç gelebilecek detay daha, 3 bölüm değiştirmemdi. Boğaziçi Üniversitesi’ne Psikoloji Departmanını kazanıp giriş yapmışken, 1 sene sonra İşletme Departmanını gözüme kestirdim ve iki tercihli şekilde bölüm değiştirmek için başvuruda bulundum. O sene İşletme kontenjan kapattığı için ortalamamın yüksekliğine rağmen, kendimi ikinci tercihim Yönetim Bilişim Sistemleri Departmanı’nın (MIS) içinde buldum. Bu Departman’da da yüksek bir ortalama yapıp 3. Senemde Siyaset Bilimi ve Uluslararası Departmanı’na (Politika) geçerek bir nevi bölüm değiştirme rekortmeni oldumJ Politika bölümünün ilk 3 senesini 1 seneye sığdırdım ve işletme bölümünün tüm derslerini alarak amacıma farklı bir yolla ulaşmış oldum. Sene kaybı olmadan da zamanında mezun olmayı başardım.

İştigal konumu seçmemin sebebi öncelikle danışmanlığın çok özel ve nish bir alan olması.  Zor bir alan olması, herkesin içinde yer alamayacağı; çok iyi teknik donanım ve alt yapı, organizasyon, planlama becerisi yanı sıra mükemmel bir iş çevresi ve iyi bir iletişim ve ilişki yönetimi gerektirmesi. Diğer sebepler ise; sağladığı katma değer, ekonomiye getirdiği canlılık ve Türk şirketlerinin ideallerini gerçekleştirebilmesine yönelik ölçek ekonomisinden pay alması diyebilirim.

Özellikle markası olan, dağıtım ağı kuvvetli, karlı yapılarla ve bu yapıların iş modelleriyle geleceğe dönük projeksiyonlarıyla ilgileniyorlar…

KadınlarArası: Türk şirketlerini hisse satışı yoluyla yabancı sermayeli stratejik veya finansal fonlarla evlendiriyorsunuz. Daha çok hangi sektörler de bu birleşmeler tercih ediliyor? Ve siz her sektör için bu hizmeti veriyor musunuz?

Figen Kocaman TEZCAN: Sektör olarak elbette listenin başında yer alan, fonların tercih ettiği spesifik alanlar var. Eğitim, Perakende ve Gıda Sektörleri listenin başında geliyor. Tüketimin, özellikle hızlı tüketimin olduğu yerlerde, markalı zincir şirketlere yatırımcılar çok ilgi duyuyorlar. Özellikle markası olan, dağıtım ağı kuvvetli, karlı yapılarla ve bu yapıların iş modelleriyle geleceğe dönük projeksiyonlarıyla ilgileniyorlar. Biz ne katabiliriz, şirketin ihtiyacı nedir, sermayeyi nerede kullanacak soruları soruluyor.

Biz bir aracı kurum olarak, talebi oluşturabileceğimiz sektörlerde, özellikle birleşme ve satın alma işlerinde firmalara yöneliyoruz.

KadınlarArası: Girişimciler için yeni ortaklıklar, birleşmeler çok heyecan verici ve şirketler açısından da daha uzun ömürlü olma fırsatını beraberinde getiriyor mutlaka. Türk firmalarının bu birleşmelere yaklaşımı nasıl?

Figen Kocaman TEZCAN: Bu tür işlemlerde bir fiyatlama skalası ve minimum “ticket size” diye ifade edebileceğimiz işlem boyutları var.  Genelde ciro anlamında çok hızlı büyüyen ve potansiyel bir şirket olmadıkça 50-60 milyon TL ciro baremini koyuyoruz. Hatta mümkün ise 80 milyon TL altında olmayan finansal performansa sahip şirketleri tercih ediyoruz. Dolayısıyla Orta ölçeğin biraz üst segmenti bizim hedef kitlemiz oluyor.

Bu tür firmalarda yönetimin mantalitesi çok mühim. Yenilikçi mi, vizyonu açık mı, yoksa status quo dediğimiz bir sistemde mi şirketini yönetmeye devam etmek niyetinde, muhafazakâr ve değişime kapalı mı yoksa sermaye ve yurtdışı pazarlarda deneyimli bir ortak ile ortaklık kültürüne uyum sağlayarak, şirketini yeni ufuklarda faal ve markası bilinir bir şirket haline getirmek isteyip istememesi bizim için çok önemli ve belirleyici sorular. Eğer ciddi değil ise sadece fiyatını sorgulamak için bu sürece giriyorsa yapısı uygun değil şeklinde biz bu süreci hiç başlatmıyoruz. Sadece niyetli, ne istediğini bilen, belirli bir rota planında şirketini büyütmeye, eksiklerini tamamlamaya ve gerekirse yeniden yapılandırmaya açık, motive ve kararlı şirket sahipleriyle çalışmaya gayret ediyoruz. Uzun ve yorucu bir süreç olduğu için bu saydıklarım olmazsa olmazlar.

Yabancı grupların iştahı gayet yerinde, sermayelerini değerlendirebilecekleri iyi bir şirket arıyorlar …Figen-Kocaman-Tezcan

KadınlarArası: Yabancı grupların bu birleşmelere ilgisi nasıl? Onlar daha çok hangi sektörlerle ilgililer?

Figen Kocaman TEZCAN: Yabancı grupların iştahı gayet yerinde, sermayelerini değerlendirebilecekleri iyi bir şirket arıyorlar . Yukarıda belirttiğim gibi Eğitim, Gıda, Zincir Perakende, Sağlık, Üretim, Otomotiv Yan Sanayi, Teknoloji ve Yazılım gibi sektörler ilgilerini oldukça çekmekte. Bize de bu tür talepler gelmekte. 

KadınlarArası: Gerçekleşen birleşmelerde süreç nasıl işliyor ve nasıl sonuçlanıyor? Somut örneklerle anlatabilir misiniz?

Figen Kocaman TEZCAN: Öncelikle Münhasır olarak Finansal Danışmanlık ve Aracılık Sözleşmesi imza edip, satış temsilcisi olduğumuz Türk Şirketi için isimsiz Yatırımcı Bilgi Özet Notu Dokümanını hazırlayıp, nokta atışı yapabileceğimiz fonlar ile paylaşıyoruz. Fonlar eğer ilgileniyorlarsa Gizlilik Anlaşması ile isim öğrenmek ve sürece devam etmek için pozitif cevaplarıyla niyetlerini belli ediyorlar. Sonrasında hazırladığımız Çok daha detaylı olan Bilgi Memorandumu ve Finansal Model ile Projeksiyon Çalışmalarını paylaşıyoruz, bu aşamada fiyatlama görüşülüyor ve Türkiye’ye gelip ziyaret ediyorlar. Sonrasında Bağlayıcı Olmayan Teklif geliyor. Bu teklif üzerine Detay İnceleme ekipleri fon tarafında görevlendirilip, firmayı 4 alanda Finansal, Vergisel, Yasal ve Ticari Alanlarda denetliyorlar. Eğer bizim beyanını verdiğimiz bilgiler teyit edilir ise Hisse Satış Sözleşmesi ve Hissedarlık Anlaşması olarak 2 kit anlaşma geliyor, burada da mutabık olunduğunda imzalar atılıp Rekabet Kurumu Sürecini başlatıyoruz ve Kapanış işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Hisse devri ve sermaye akışı ile sonlanıyor.

Mantık düzleminde duygusallığı bir yere bırakarak, süreçte bizi destekleyen ve yardımcı olan patronlarla çalışıyoruz…

KadınlarArası: Girişimciler için girişimcilikleri çok önemlidir ve genelde onu başkalarıyla paylaşmak zordur. Siz bu konuda nasıl bir ikna ve psikolojik yaklaşımla onlara destek vererek konuyu geliştiriyorsunuz?

Figen Kocaman TEZCAN: Elbette şirketlerini göz bebekleri gibi gören patron çeşitleri ile karşılaştım. Bu durumda müşteriyi almamayı tercih ediyoruz, çünkü çok uzun ve meşakkatli bir süreç. Bizim de beklentimiz işi profesyonelce, niyetli, kararlı, istediği ve beklediği şartlar sağlandığında, mantık düzleminde duygusallığı bir yere bırakarak, süreçte bizi destekleyen ve yardımcı olan patronlarla çalışmak.

Bu konuda ikna edebildiğimiz yere kadar konuyu açıklıyoruz ve sonuç aldıklarımız ile yola çıkıyoruz.

KadınlarArası: Girişimciliklerin ömrü artık giderek kısalıyor. Hızla değişen dünyada kendi ayakları üzerinde uzun süre kalabilmek çok zor. Bu sistem onlara en çok hangi konuda avantaj sağlıyor?

Figen Kocaman TEZCAN: Bu sistemde gelen para faizsiz bir sermaye ve banka finansmanından çok farklı.  Firmalar mevcut durumlarına göre değil, projeksiyonlarına, iş planlarına ve gelecek perspektiflerine göre değerlendiriliyor. Sermayenin kullanım alanları büyük titizlik ve özenle belirleniyor. Şirketlerin daha sistematik, profesyonel ve kurumsal bir yapıda yönetilmelerinin önü açılıyor. Ayrıca eksiklerini tamamlamaları, yenide yapılanmaları, yurtiçi ve yurtdışı pazarda büyümeleri için stratejik kararlarını danışabilecekleri destek kuvvet açısından önemli faydalar sağlıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)

Bir önceki yazımız olan İlk Aşk İlk Heyecan başlıklı makalemizde girişimci, girişimci olmak ve iş fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player