takip et: Gönderiler | Yorumlar

Sıradışı Bir Erkek

0 yorum
Sıradışı Bir Erkek

Hayrettin Bulan, 1995 yılında kurulan Şefkat-Der’ in kurucusu sıradışı bir erkek modeli. O günden bu yana pes etmeden şiddet mağduru kadınlara, çocuklara, evsizlere kısacası zor durumda olanlara pek çok konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Kendini bu konuya o kadar vermiş ki, onun için başkaları diye bir kavram yok. bizim için “başkaları” olanların yaşadığı tüm zorlukları, acıları o ta içinde hissediyor ve bu misyonla yoluna devam ediyor.

Sözü çok uzatmadan neler yaptığını ve bizlerinde neler yapabileceğini konuştuğumuz röportajı paylaşıyoruz sizinle. Lütfen sadece okumakla kalmayalım ve bizde yapabileceklerimizle bu yardımların bir ucundan tutalım. 

KadınlarArası:  Siz zor durumda olan kadınların, çocukların, erkeklerin yaşamlarına dokunmak için yola çıktınız.  Bu çok özel ve farklı bir karar. Çünkü siz bir erkeksiniz ve genelde toplumumuzda kadınların sosyal konularda duyarlılığı ön planda. Neden bu yola baş koydunuz?

Hayrettin Bulan: Hep şöyle de bir hayalim vardı…Haydarpaşa’ dan trenle yolculuk yaparken apartmanlarda ışığı yanan, tv seyreden, cam kenarında oturan aileler görünce, keşke dayanışma içerisinde olmaya çalıştığımız, evsiz insanlarımızın, şiddet mağduru olan, cinsel kurban, gidecek kalacak yeri olmayan kalbi kırık insanlarımızın da böyle evleri, yuvaları olsa, huzurlu olsalar, mutlu olsalar… Ailece ya da dostlarıyla, arkadaşlarıyla sohbet etseler, camdan baksalar, tv izleseler.. .Kaç kez geçtiysem trenle bu güzergahtan, her defasında hep bu hayali kurdum…

Sanki bir gün çok imkanımız olmuş da, bu güzergahtan, hemen hemen her apartmandan bir daire, sokakta yasayan insanlarımız için, şiddet görmüş zulüm görmüş, evi yurdu sahip çıkan ailesi olmayanlar için, hayat kadını diye adlandırılan hayatı çalınan hayatsız kadınlar için, konsomatrisler için, yetimhanelerden ayrılıp da daha düzenini kuramayanlar için, yoksul işsiz aileler için…Kadınlar bebekleriyle yavrucakları ile güvende huzurlu olsunlar, artık kötülerden korkmadan hayatlarını sürsünler diye düşünürüm…

Hem her türlü adaletsizlikle haksızlıkla mücadele etmek, hem de evsizler kimsesizler şiddet mağdurları, cinsel kurbanlar, kalacak yeri olmayanlar, dışlananlar, ezilenler, ötekileştirilenlerle dayanışa içerisinde olmak, onlara kayıtsız şartsız yardım edebilmek benim en büyük hayalimdi. Ve ben şimdi sadece bu hayalimin peşindeyim.

Din-dil-ırk ayrımı yapmadan genç, yaşlı, çocuk zor durumda olan tüm çaresizler için yapabileceğimiz ne varsa yapıyoruz.

KadınlarArası: Şefkat-der’ i de bu felsefeyle kurdunuz. Biraz anlatır mısınız derneği, neler yaptınız ve yapıyorsunuz?

Hayrettin Bulan: Şefkat-Der insanca yaşam için 20 yıl önce kuruldu. Derneğimizin merkezi İstanbul’a taşınmadan önce Konya’ydı ve ben Konya’da üniversite öğrencisiyken derneğimizi resmileştirdim.

Şiddet mağduru, cinsel kurban, evsiz vb zor durumdaki kadınlar için, kadın sığınma evleri açtık,  sokakta yaşayanlar için yardımlar gerçekleştirdik, mülteciler için bile yardımlar yapıyoruz. Kısacası din-dil-ırk ayrımı yapmadan genç, yaşlı, çocuk zor durumda olan tüm çaresizler için yapabileceğimiz ne varsa yapıyoruz.

Bu yardımlarda önceliğimiz kadınlar ancak sadece kadınlar için değil, sokakta yaşayan evsiz erkekler, sokak çocukları tabiri ile anılan sokaklara terk ettiğimiz çocuklarımız, gençlerimiz, tiner bağımlıları vb gençlerimiz, sokakta yaşam mücadelesi veren yetişkin orta yaşlı ve yaşlı erkeklerle de ilgileniyoruz…

Kimi zaman oldu otel odaları kiraladık kimi zaman oldu evler kiraladık, binalar kiraladık… kadınlara, çocuklu kadınlara ağırlık verip daha çok imkanlarımızı bunlara seferber etsek de erkekler için de böyle faaliyetlerimiz vardı…

Gerek kadın gerek erkekler için tahsis ettiğimiz evlerimizde kalanların gelen gidenlerin sayısı toplamda 15 bini geçmiştir. 2 bin civarında da geneli Afrika kökenli olmak üzere mülteci ve sığınmacı da faydalandı. Dosyalara bazen bir bakarız şöyle..duygulanmamak mümkün değil…

KadınlarArası: Evsizler evinizden de bahseder misiniz?

Hayrettin Bulan: Şefkat-Der, Beyoğlu Dr. Atsushi Miyazaki Evsizler Evi, 10 Aralık 2011 Dünya İnsan Hakları Günü’nde faaliyete geçti. Çalışmalar, herhangi bir sponsor, AB, BM, devlet desteği olmadan, sadece gönüllülerin desteği ile yapılmaktadır.

Evsizler Evi’ nin adı, Van’ daki depremzedelere yardım için gelen ve ikinci depremde hayatını kaybeden Japon arama ve kurtarma ekibinden Dr. Atsushi Miyazaki olarak belirlendi. Evsizler Evi’nin, Japonya devleti ya da kurumlarıyla maddi ya da manevi ilişkisi yok.

Şefkat-Der Dr.Atsushi Miyazaki Evsizler Evimizin ayrıca, her katına da bir isim verdik.

Dr.Atsushi Miyazaki Evsizler Evimizin bir katına Yadigar Ejder’in adını verdik. Kış gecesi Taksim Parkında donarak ölmüştü!
Dr.Atsushi Miyazaki Evsizler Evimizin bir katına da,Sokakta donarak ölen Zeliha Sönmez adını verdik.
Dr.Atsushi Miyazaki Evsizler Evimizin bir katına da Emin Ersoy’un adını verdik. Beşiktaş’taki çöp bidonunda donarak ölmüştü!
(Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un oğlu)

KadınlarArası: Bu zamana kadar nasıl yürütebildiniz bu yardımları, nasıl ayakta kalabildiniz. Sizi kimler destekliyor ve bu destekler yeterli mi?

Hayrettin Bulan: Derneğimiz hep bir kaç aktif gönüllümüzün ve tanıdıklarının çok büyük emeği vesilesi ile Allah’ın izni ile ayakta durdu ve türlü türlü sıkıntılardan sonra bugünlere geldi ve bugünlerde de sıkıntılarımız devam ediyor…İnşaAllah bunlar da geçecek….(Keşke kimsenin desteğine ihtiyaç duymasaydık ! Öyle önemli sorunlar oluyor ki, işte gücümüz bu kadar bundan sonrası için sorumlu değiliz diye seyredemiyorsunuz…Bunu ancak güzel kalbi olanlar anlayabilir. )

KadınlarArası: Bu röportajı okuyanlar size nasıl yardımcı olabilirler? Projelerinizi nasıl destekleyebilirler? Maddi ve manevi olarak seçenekleri açabilir miyiz?

Hayrettin Bulan:

*Evsizler Evimizin kira, elektrik, su, doğal gaz vb giderleri

*Pansiyondan evsizlerimiz için kiralanan odaların kirası

*Evsizlerimiz için çorba dağıtırken verdiğimiz günlük ekmek, çorba için kırmızı mercimek, ay çiçek yağı, kalın kağıt çorba kabı

*Herhangi boş eviniz binanız varsa ücretsiz evsizlerimiz için tahsis edebilirsiniz ya da kendiniz de bir yeri kiralayıp tahsis edebilisiniz

*Kendiniz de sokak çalışmalarında bizzat çorba yapıp dağıtımı, mont battaniye uyku tulumu dağıtımında yer alabilirsiniz.

*Gönlünüze, imkanınıza göre düzenli 10 lira, 50 lira 75-100 lira bağışta bulunabilirsiniz.

*Evsizlerimiz için çorbanın yanında, imkan oldukça zaman zaman kıyafet, yağmurluk, iç çamaşırı, battaniye dağıtımı

*Gıda,kahvaltılık, vb giderleri

Gibi konularda yardımcı olabilirler. Bunların dışında da mutlaka her gönüllünün yapabileceği bir şeyler var.

Zaruri ihtiyacımız “bir günlük katıksız ekmek ve bir günlük su” dan ibaret…

KadınlarArası: Hepimiz geleceğe dair bir çok endişeler için harıl harıl çalışıyoruz, sadece kendimiz için. Siz kendi yaşamınızı hiçe sayarak başkalarının yaşamına dokunmayı misyon edinmişsiniz. Gelecek sizi korkutmuyor mu ya da böyle bir misyona sahip olan biri olarak yaşama-geleceğe nasıl bakıyorsunuz?

Hayrettin Bulan: Başkalarının yaşamı dediğimiz yaşam aslında başkalarının değil kendi yaşamımız

Evsiz, cinsel istismara uğrayan, ihtiyaç sahibi, tecavüz mağduru veya Afrika’ nın herhangi bir yerinde zor durumda olsun direkt kendimizi onun yerine koymalıyız, öyle düşünmeliyiz en sevdiğimiz insanların yerine koymalıyız. İnsan nasıl kendi için nefes alıp veriyorsa diğer diye düşündüğü insanları da kendi bünyesinde kendinden görmeli. O şuuru yakalamamız lazım, bu aslında duyarlılıkta sıfır noktasıdır. Çok duyarlı olmak değil olması gereken duyarlılık budur. Fazlası değil. Fazlası nedir? Sen açsın başkası da çok aç sen kendinden önce onu düşünüp yemeğini onunla paylaşmak ve kendi açlığını hiçe saymaktır.

İnsanın zaruri ihtiyacının dışındaki her şeyi paylaşması gerekiyor. Sadece zekatını verip bu yeterlidir diye düşünmek doğru değil. Zaruri ihtiyaç nedir peki, “bir günlük katıksız ekmek ve bir günlük su”. Bunun dışında sahip olduğumuz her şey zaruriyet dışı ve paylaşılması gereken şeyler. Böyle düşünürsek dünyada aç insan kalmaz. Ölçü bu olmalı diye düşünüyorum.

KadınlarArası: Peki bundan sonrası için neler hayal ediyorsunuz?

Hayrettin Bulan: Bir gün taa dünyanın bir ucundaki küçücük yaşta insan ticaretine maruz kalan bir kız çocuğu için sınır ötesi özel bir ekiple özel bir uçakla operasyon yapıp o çocuğu çekip alacağız…bir gün dünyanın en zor durumda olan en aç en hasta en zor durumda olan insanlarını Afrika’dan, Güney Asya’dan ve her neredelerse oradan, oranın durumlarını düzeltemiyorsak düzeltemediysek, düzelesiye kadar bu topraklara getireceğiz belki yüz milyondan bile fazlasını, sevgimizi toprağımızı ekmeğimizi işimizi paylaşacağız.. sığıntı değil misafir değil, ailemizden biri olacaklar.. ve tabii ki gönüllülerimiz bu sistemi kuracak ve şiddetsiz kavgasız büyük bir sevgiyle yönetimin her bir yanını dolduracak gönüllülerimiz yapacak bunu… Güzel kalplilerle buluşmak ve birlikte nice nice güzellikleri yaşamak…

KadınlarArası: Son olarak vermek istediğiniz mesaj var mı?

Hayrettin Bulan: Duyarlı olan insanlar, bir şeyler yapmak isteyenler, bir cümle bile olsa bir şey yapmak istedikten sonra yapar. Duyarsız olanlaraysa, ciltler dolusu bir şeyler söyleyip anlatmaya çalışsanız da bir şey değişmez..Ama bunları da söylemeden yapamayacağım.

O tek tük karşılaştığın akıl ruh sağlığını kaybeden evsiz kadını hiç düşündün mü?

Kimdir, neden sokaklarda, sokaklarda kimler ona musallat oluyordur, geceleri korkmuyor mudur, kötü adamlar yok mudur? O korkmaz mı…Kaldırım kenarlarındaki, çöpe atılanlardan bozuk mu, değil mi demeden çürük mürük bir yiyeceği direk ağzına atan bir evsiz gördün mü?

Hiç tecavüze uğradım diye ağlayan yaşlı evsiz bir dede ile karşılaştın mı?

Bayramları hiç olmayan evsizleri bilir misin?
Üstü başı o kadar perişan kir pas saç baş dağınık içerisinde bir evsiz görüp de hiç yolunu değiştirdin mi?

Lokantalardan içeri bakan aç bir evsiz gördün mü?

Yağmurun altında sırılsıklam ıslanmış ve o anda üstünü asla değiştiremeyecek olan ve ıslanan üst başın kendi üzerinde kalacağı, bir evsiz gördün mü? ( Kar meselelerine, hiç girmiyorum bile)

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)

Bir önceki yazımız olan Girişimci Fikirler: Kanka Bileklik başlıklı makalemizde girişimci, girişimci fikirler ve girişimci yenilikler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player