takip et: Gönderiler | Yorumlar

Sadece Kadınlar İçin Taksi Hizmeti

0 yorum
Sadece Kadınlar İçin Taksi Hizmeti

Hamide Ahmedova Azerbaycan’da bir kadın girişimci. İş fikrini hayata geçirerek, sadece kadınlara hizmet veren, şoförlerinin de kadın olduğu taksilerle  hizmete başladı.

Bakü’ de yaşayan Ahmedova, yıllar önce hayalini kurduğu “kadınlar için taksi” projesini, çalıştığı şirketin bünyesinde gerçeğe dönüştürdü.

“Lady taksi” projesiyle 20 kadının direksiyon başına geçtiği taksiler, kesinlikle erkek yolcu almayacak ve Bakü sokaklarında sadece kadın ve çocukları için duracak. Taksiler pembe reklamlar, resimler ve “Hanımlar için” yazısıyla süslenen,  yolcuların konforlu güvenli seyahati için kameralı, GPRS cihazlı son model otomobillerden oluşuyor.

Projenin mimarı Hamide Ahmedova, öğrencilik yıllarında harçlığını çıkarmak için bir dönem taksi soförlüğü yaptığını, o dönemde sadece bayanlara hizmet verecek bir taksi şirketi kurmayı hayal ettiğini söyledi.

Daha sonra çalıştığı turizm şirketinin yöneticilerine hayalindeki projeyi anlattığını, onların da bunu beğendiklerini ifade eden Ahmedova, şimdilik 20 araçtan oluşan bir ekiple işe başladıklarını anlattı.

Kadın şoförlerin özenle seçildiğini ve en az 3 yıl iş tecrübesi olanları işe aldıklarını dile getiren Ahmedova, şöyle konuştu:

“Şoförlerimiz hepsi profesyonel. Kadın yolcular, kadınların kullandığı araçta daha güvenli yolculuk yapacak. Kadınları en iyi kadınlar anlar. Araçlara hiçbir şekilde erkek yolcu almayacağız. En fazla küçük erkek çocukları kabul edebiliriz. Gelecekte evli çiftler için Aile Taksi projesi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu araçlara ise bayanların dışında kimse binemeyecek.”

Şoför Vefa Gayıbova, sadece kadınlara hizmet veren taksi projesinde yer aldığı için mutlu olduğunu dile getirerek, yolcular için her türlü konforun düşünüldüğünü, çocukların, koltuklara yerleştirilen monitörlerden çizgi film izleyeceğini kaydetti.

Layd Taksi’nin yolcularından Zenfira Rzayeva, Bakü’de böyle bir taksi hizmetinin bulunduğunu duyduğunda şaşırdığını ve çok sevindeğini söyledi.

Taksilerin temiz ve konforlu olduğuna işaret eden Rzayeva, “kadın elinin değdiği belli oluyor. Taksileri kadınların kullanmasından son derece memnunum” dedi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Bir önceki yazımız olan İnsanlarla İlgili Bilinmesi Gereken 8 Gerçek başlıklı makalemizde insanları anlamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player