takip et: Gönderiler | Yorumlar

Paylaşmak, Yaratıcı Düşünmek ve Üretmek

0 yorum
Paylaşmak, Yaratıcı Düşünmek ve Üretmek

Girişimcilik hikayeleri genellikle ya tek başına ya da bir kaç ortakla gerçekleşir. Bu hikayemiz ise eşine az rastlanır türden, 20 kadın tasarımcının bir araya gelmesini anlatıyor. 20 kadın, 20 tasarımcı, 20 girişimci…

Hem örnek bir girişimciliği hem de biz kadınların sahip olduğu sıradışı cesareti göstermek için 20k’ nın hikayesini sizlerle de paylaşıyoruz. 

KadınlarArası: 20 tasarımcı kadın nasıl biraraya geldi ve 20 k doğdu?

20k: Farklı kariyerlere sahip 20 kadının ilk buluşma noktası Kapalıçarşı ekolüyle sadekarlık eğitimi veren Mahreç Sanatevi oldu. Burada eğitim aldığımız uzun ve bir o kadar da keyifli eğitim süresince, sonrasında yaptığımız üretimleri çeşitli vesilelerle biraraya getirdiğimizde, kendi içinde farklı bir harmoni oluşturduğunu gördük. Bu çok seslilik ve çok renklilik bizleri çok heyecanlandırdı. Türkiye’ nin tek murassa ustası değerli hocamız Hrac Arslanyan bu ahenkli üretimi  herkesle paylaşmamız ve gün ışığına çıkarmamız konusunda bizi inanılmaz motive etti ve hep birlikte 20k için harekete geçtik.

“Kadın olmanın özelliği: PAYLAŞMAK, YARATICI DÜŞÜNMEK, ÜRETMEK”

KadınlarArası: Bu çoklu hareketi neden tercih ettiniz? Çünkü bu çok kolay değil, 20 kadının bir arada üretmesi ama aynı zamanda müthiş bir güç ve enerjidir mutlaka.

20k: Tüm yetenekleri ve yaratıcı gücüyle oluşuma katkı sunan, bu cesarete sahip 20 kadını bir arada hayal ediniz… Evet bu müthiş bir güç ve enerji demek hakikaten! 20 kadın bu oluşumda maddi manevi paylaşımda bulunarak güçbirliği sağladığı gibi pekçok konuda yirmi farklı bakış açısı da yakaladık. Bu da muhteşem sinerji demek; hem yaratıcı düşünce hem de üretim açısından. Ama tabiî ki bu kadın olmanın özelliği. PAYLAŞMAK, YARATICI DÜŞÜNMEK, ÜRETMEK.

Ahsem Kaya - Uzay yüzükKadınlarArası: Hepiniz farklı mesleklerden mi geliyorsunuz? Daha önce girişimcilik deneyimi olanlar var mı yoksa hepinizin ilk deneyimi mi?

20k: 20 kadının neredeyse tamamı geçmişlerinde kariyeri olan, profesyonel yaşantısı olan insanlar; içimizde işdünyasındaki kariyerini halen sürdürenler de var, zirvedeyken bırakanlar da… Kimya mühendisi de var grafiker de, elektronik mühendisi de var, mimar da… Aramızda kendiliğinden oluşan müthiş bir denge sözkonusu…

“hayata farklı bakan 20 kadının oluşturduğu çok renkli ve çok sesli bir birliktelik bu”

KadınlarArası: İçinizdeki her tasarımcının farklı bakış açıları ile farklı çizgileri var mutlaka. Bu tasarımlardan, bu tasarımları oluşturan çizgilerden, hikayelerden bahseder misiniz biraz?

Ebru Özel_879920k: Farklı kültürlerden gelen, farklı eğitimler almış, hayata farklı bakan 20 kadının oluşturduğu çok renkli ve çok sesli bir birliktelik bu; böyle bir çeşitliliğin ürünlerdeki yansımalarını hayal etmek bile keyif verici olmaz mı? Mineyi şahane yorumuyla metale işlemiş tasarımcıdan doğal taşları kendi hayalgücüyle yorumlayan, İran kültürünün farklılıklarını gümüşle ifade eden tasarımcıdan çağdaş sanat anlayışını gümüş ve altına yansıtan tasarımcıların oluşturduğu bir ürün gamı var. Her zevke, her yaşa, her bütçeye hitap eden klasik, etnik, çağdaş, çok renkli tasarımlar…

KadınlarArası: Girişimciliğin zor yanları da var, ancak insanı geliştiren olağanüstü bir dinamizm taşır girişimcilik. Siz karşılaştığınız zorlukların üstesinden nasıl geliyorsunuz? Birbirinize nasıl güç, motivasyon kaynağısınız?

Zeynep Çisem Sezer - rumi koleksiyonu mineli bileklik

20k: Türkiye’de ilk kez biz bu tarz bir oluşumu gerçekleştirdik; Türkiye’de değil dünyada da eşine az ratlanır bir oluşum ve 20 kadın da bu değerin oldukça farkında.

Hepimiz farklı iş dünyalarından farklı profesyonel tecrübelere sahibiz, iş bölümünde bunun avantajlarından çok iyi faydalanıyoruz. Karar alma aşamalarında olasılıkları hepbirlikte değerlendirip herkesin arkasında durduğu fikirbirliğiyle hareket ediyoruz. 20k çok büyük bir hikaye ama aynı zamanda profesyonel bir girişim; farklı bakış açılarına sahip olsak da profesyonel anlamda ortak hedefimiz var. Hepimiz aynı anda aynı seviyede enerji düzeylerine sahip olamayabiliyoruz: dönüşümlü olarak bazılarımızın enerjileri diğerlerine motivasyon kaynağı oluyor ve bu bizi çok güçlü kılıyor.Pegah Moshfeghi  - 23150-GBJ

“hikayemizi paylaştıkça çok heyecan verici tepkiler alıyoruz”

KadınlarArası: Henüz çok yeni bir girişim 20k ve tanınmaya ihtiyacı var. Tasarımlarınıza ilgi nasıl? Sadece yutiçi için mi üretiyorsunuz?

20k: Biz Şubat ayında kapımızı misafirlerimize açtık, Nisan ayında da açılışımızı yaptık. Bu kadar kısa sürede beklentimizin üzerinde ilgi gördük; satışlar hedeflediğimizin üzerinde gerçekleşti.

20k’yı tanıtmak, hikayemizi paylaşmak çok önemli; hikayemizi paylaştıkça çok heyecan verici tepkiler alıyoruz. Yenilikçi iyi birşeyler yaptığınızda insanların buna ilgi gösterdiğini görmek çok motive edici oluyor.

KadınlarArası: Girişimciliği nasıl tanımlıyorsunuz?

20k: Yenilikçi bakış açısı, deneyim ve cesaret bizim girişimciliğimizi destekleyen üç ana unsur oldu.

Herbirimizin geçmişteki profesyonel yaşamdan tecrübeleri, bilgi birikimi, yaratıcı düşünce ve enerjisi bu sektörde böylesine farklı bir girişimciliğe cesaret verdi.

“özelliklerin girişimciliğe dönüşmesi için en kritik unsur cesaret”

Münire Ulupınar - Balerin KolyeKadınlarArası: Girişimcinin desteklenmesi en önemli motivasyon kaynağıdır. Sizi en çok kimler destekliyor girişimciliğinizde? Motivasyon kaynaklarınız neler?

20k: Kapalıçarşı’da ustalık ve ticari geçmişi 100 yıla dayanan Hrac usta ve Mahrec ailesi bizim hem başlangıç noktamız hem de süreçteki en büyük destekçimiz olmuştur, öncelikle hayallerimizin peşinden koşmamızı, koşarken takıldığımız noktalarda moralimizi her zaman yüksek tutmamızı sağladı. Aynı zamanda 20 kadının bir arada olması dışarıdan bakıldığında çok zor gibi görünse de aslında en büyük desteği birbirimize veriyoruz; 20 kadının en büyük motivasyon kaynağı üreterek var olma azmi. Ailelerimizin manevi desteği de bizler için tabiki ayrı bir anlam ifade ediyor.

KadınlarArası: Hedefleriniz?

20k: Hepimizin bildiği gibi, kadınların ekonomide ve ülke kalkınmasındaki önemli rolü göz ardı edilemez bir husus. Bizler de elimizden geldiğince üretken ve verimli olma isteğiyle ve tabiki sağlam adımlarla yolumuza devam etmeyi; birlikteliğimizin ve projemizin devamlılığı ile örnek girişimciler arasında olmayı hedefliyoruz.

KadınlarArası: Kadınlar girişimci olmalı mı? Bu konuda onlara nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

20k: Kadınların doğasında olan yaratıcı düşünme, üretime yatkınlık gibi özelliklerin girişimciliğe dönüşmesi için en kritik unsur cesaret; her kadının, kendisini cesaretlendirecek bir fırsat yakaladığı an bunu en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyoruz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)

Bir önceki yazımız olan İstanbul' da Bir Saklı Şehir: Balat başlıklı makalemizde balat, fener patrikhanesi ve fındık kabuğunda köfte hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player