takip et: Gönderiler | Yorumlar

Tek Odaklandığım Nokta Kişisel Motivasyon

0 yorum
Tek Odaklandığım Nokta Kişisel Motivasyon

Hong Kong’ta şarap üreticiliği yapan The 8 Estate Winery firmasının kurucusu Lysanne Tusar ile şarapçılığın detaylarını ve girişimciliğini konuştuk.

KadınlarArası: Sevgili Lysanne, kendinizi biraz tanıtır mısınız? Hangi konuda eğitim aldınız, girişimci olmadan önce neler yapıyordunuz?

Lysanne Tusar: Kanada, Vancouver’da doğdum. 1950’li yıllarda ailemin Kanada’ya göç edinceye kadar Estonya’lıydım. Vancouver’da University of British’ten mezun oldum ve Hong Kong’a yerleşmeden önce ABD’de çeşitli içki firmalarının müşteri ilişkileri ve pazarlama bölümlerinde uzun yıllar çalıştım.

 Large File BR

Hong Kong Asya’da şarap endüstrisinin büyüme potansiyeli olan en iyi seçim.

KadınlarArası: Girişimci olmaya nasıl karar verdiniz? Ve bu konuyu nasıl seçtiniz? Ve neden Hong Kong?

Lysanne Tusar: Girişimcilik ailemden geliyor, dolayısıyla bağımsız bir girişim yapabilme fikri bana o kadar da yabancı değil. Şarap benim her zaman tutkumdu, bu yüzden farklı içki sektörlerinde edindiğim tecrübelerimi şarapla birleştirmek çok doğal bir adımdı. Hong Kong, bir çok trende liderlik etmesiyle, Asya’da şarap endüstrisinin büyüme potansiyeli olan en iyi seçim.

KadınlarArası: Nasıl bir hedefle kurdunuz işinizi ve hedeflerinize ulaşıyor musunuz?

Lysanne Tusar: Şarap yavaş gelişen bir ürün, çok uzun süreli planlama ve hedefler gerektiriyor; çok fazla sabır istiyor! Yıllık üretim hedefimiz 30-45 bin şişe civarında.

KadınlarArası:  Şarap üretimi kültürel bir konu ve bu zor olmalı. Siz nasıl bir hazırlanma süreci yaşadınız, kendinizi nasıl yetiştirdiniz bu konuda? Ve ne zaman hazır hissettiniz bu konuda?

Lysanne Tusar: İş planını yazmak 6 ay sürdü, 2 ay Honk Kong’ta potansiyel araştırması yapmak için harcadım. Her gün iş planımızı yavaş yavaş adapte ediyoruz. Bilinen veya bilinmeyen farklı değişimlere uyum sağlamak açısından, yeterli esnekliğin dönüşüm için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Şişelenmeye hazırlanmadan önce 6 ay ilâ 2 yıl arasında yıllanma süreleri var.  şarap imalatı

KadınlarArası:  Bize üretim öyküsünü anlatabilir misiniz şarabın?

Lysanne Tusar: Meyveyi dünyanın her yerinden seçiyoruz ve Hong Kong’ta üretim yapıyoruz. Böylece, meyvenin kaynağı olan ülkede şarap yapımını en iyi bilenlerin standartlarına en yakın şekilde bağlı kalmaya çalışıyoruz. Üretim (fermantasyon, presleme, vs.) yaklaşık 3 hafta gibi bir zaman alıyor. Ve şişelenmeye hazırlanmadan önce 6 ay ilâ 2 yıl arasında yıllanma süreleri var.

KadınlarArası:  Genel kanı olarak, şarap ne kadar eski üretimli ise o kadar kaliteli olduğu bilinir. Bu her tür şarap için geçerli midir?

Lysanne Tusar: Şarabın hammaddesi (örneğin üzüm) yıldan yıla değişen bir konudur. Evet, derecesel olarak üretim yılı ve hava şartları önemli bir rol oynuyor.  Bu yüzden, tarım yapmak çok zor, çok fazla hava koşullarının merhametine bağlıyız. Bir avantajımız, herhangi bir bölgenin üzümünü almak için önceden anlaşma yapmıyor oluşumuz, baktik ki hava şartları o yıl iyi gitmiyor, o zaman oradan üzümü almıyoruz.

KadınlarArası:  Ne tür şaraplar üretiyorsunuz?

Lysanne-pours-wineLysanne Tusar: Kırmızı, beyaz, pembe ve tatlı şaraplar üretiyoruz. Üzümler Fransa’dan, İtalya’dan, Avustırya’dan ve ABD’den geliyor.

KadınlarArası: Sizin ürettiğiniz şarapların özellikleri nelerdir? Yılı, aroması, tadı…

Lysanne Tusar: Şarap çok kişiseldir ve çeşitlidir. Biz kendi içinde farklılık gösteren ve ilgi çekici şarap serisi yaratmaya çalıştık. Birçok bölümde,  üretim metodu çok klasik bölgeleri yansıtıyor. İlk en eski üretimimiz 2007 yılına ait.

KadınlarArası: Şaraplar ev koşullarında ne şekilde saklanmalı?

Lysanne Tusar: Eğer bir şarap soğutucu dolabınız yoksa, her zaman en iyisi serin ve karanlık bir yerde saklamaktır.

KadınlarArası: Şaraplarınız hiç ödül aldı mı?

Lysanne Tusar: Evet, şaraplarımız birçok uluslararası yarışmadan dünyanın her yerinden en iyi şarapların katıldığı yarışmalardan ödüller kazandı.

Pahalı şaraplar her zaman lezzetini beğeneceğiniz anlamına gelmez.

KadınlarArası: Şarap seçimi konusunda uzmanlar zorluk çekmezler ama bu konuda daha az bilgisi olan kişiler seçim yaparken neleri göz önünde bulundurmalılar?

Lysanne Tusar: Pahalı şaraplar her zaman lezzetini beğeneceğiniz anlamına gelmez. Acemi olanlar için, bazı pahalı şaraplar çok komplike ve kuvvetli gelebilir ve hoşlarına gitmeyebilir. Ben her zaman bir şişe şarap almadan önce, bir şarap evine gidip oradan farklı çeşitler arasından tadım yapıp, hoşunuza gideni seçmenizi öneriyorum.

KadınlarArası: Siz ürünlerinizi hangi ülkelerde satışa sunuyorsunuz ve daha çok hangi ülkelerden talep var?

Lysanne Tusar: Çin, Tayvan, Japonya gibi ülkelerde birkaç özel müşterimiz haricinde sadece Hong Kong’ta satıyoruz.

KadınlarArası: Şarap üreticisi aynı zamanda iyi şarabın ne olduğunu bilen bir şarap uzmanı mıdır? Yoksa bu ikisi ayrı konu mudur? Hem şarap üretimi hem de tadımının bir arada olduğu eğitimler var mı?

Lysanne Tusar: Bu elden ele gider, ancak şarap üreticisi ile şarap uzmanının çok ayrı rolleri vardır ve özel eğitim gerektirir.

KadınlarArası: Siz şarap üretimi konusunda eğitim veriyor musunuz?

Lysanne Tusar: Tesisimizde gündelik bir eğitim sunuyoruz, ama aynı zamanda şarap okullarından misafir gruplar da geliyor. Bu okullar şarapta profesyonel olmak isteyenler için çok doğru bir eğitim.

KadınlarArası: Üretim ve yönetim ekibinizi nasıl oluşturdunuz? Hangi uzmanlarla çalışıyorsunuz?

Lysanne Tusar: Her yıl farklı köylerden farklı şarap üreticilerini işe alıyorum. Bu yetenekleri farklı endüstriyel kontaklar sayesinde buldum. HongKong’ta bizden önce şarap üreticiliği yapan olmadığı için , yönetim ekibini ise yıllarca ziyaret ettiğim şarap üreticilerinden oluşturdum.

Lysanne Tusar

 Tek odaklandığım nokta kişisel motivasyon

KadınlarArası: Bir girişimci olarak karşınıza çıkan zorlukların üstesinden nasıl geliyorsunuz? Kendinizi işinize nasıl motive ediyorsunuz? Sizi daha çok kimler destekliyor?

Lysanne Tusar:  Gerçekçi olmak gerekirse, sürekli bir mücadele söz konusu. Bu bölgede ve bu endüstride ilk iş yapan olmak, üstesinden gelinmesi gereken sürekli güçlüklerle dolu. Kişisel motivasyon her gün odaklandığım nokta ve bu işime olan tutkumdan kaynaklanıyor. İleriki başarılar için olması gereken tek şey bu. Bazen bazı günler diğerlerinden daha zor olduğu oluyor, böyle günlerde bir adım geri atıyorum ki, detayların içinde boğulmadan büyük resme odaklanabileyim. Ailem ve arkadaşlarım bana sonsuz destekler ve benim için çok önemliler, bu yüzden onlara ebediyen müteşekkirim.

 Zor günleriniz olacak, sevenlerinize dayanın.

KadınlarArası: Deneyimli bir kadın girişimci olarak kendi işini kurmak isteyen kadınlara ne mesaj vermek istersiniz?

Lysanne Tusar: Zor günleriniz ve keyifli günleriniz olacak. Zor günlerde, sizi sevenlere ve destekleyenlere  dayanın, hatta kendi işlerini yapanlar yalnız olmadıklarının farkında olduklarında bunun onlar için ödül değerinde olduğunu anlayacaklardır. Başlagıçtan itibaren başarıya giden yol düz ve kolay değildir, başarısızlıklarınızın her birinden bir şeyler öğrenin.

KadınlarArası: Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)

Bir önceki yazımız olan Deneyime Karşı Anılar Bilmecesi başlıklı makalemizde anılar, Daniel Kahneman ve davranış bilimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player