takip et: Gönderiler | Yorumlar

Kendine inanmak ve kendini yenilemek çok önemli

0 yorum
Kendine inanmak ve kendini yenilemek çok önemli

Karsu Dönmez; Hollanda’ da yaşayan çok genç bir Türk müzisyen. Ancak küçük yaşta sıradışı yeteneği ile çok çalışarak, önemli başarılar kazanmış ve kazanmaya devam eden bir müzisyen. Tüm dünyada kendisinden övgüyle bahsedilen Karsu, KadınlarArası.com’ da başarılarını, hedeflerini, mesajlarını sizlerle paylaştı.

KadınlarArası: Öncelikle çok genç yaşta muazzam bir başarının sahibi olduğunuz için sizi tebrik ediyoruz. Hikayenize Hollanda’ da bulunmanızdan başlayarak sizi kısaca tanımak istiyoruz. Ailenizin göçmesi ile burada yaşamaya başladınız değil mi?

Karsu DÖNMEZ: Teşekkür ederim. Annemin babası 1965’te işçi olarak Hollanda’ya gelmiş. Annem ve ailesi 1970’te Amsterdam’a yerleşmişler. Babamsa 1980’de gelmiş Hollanda’ya. Ben 1990’da, kardeşim 1993’te doğdu. Annem ve babam, Hollanda’da her türlü imkan var, biz de bunları çocuklarımıza sunalım dediler. Kardeşimin ve benim kültürel anlamda gelişmemizi istediler. Okul eğitiminin yanı sıra müzikle, sporla da tanışmamızı istediler. 4-5 yaşlarındayken müzik ve spor kurslarına başladık. Ben 6-7 yaşlarındayken piyano dersini almayı gerçekten çok istediğimi hatırlıyorum. Anneme ve babama piyano değişik geldi; saz çal, flüt çal kızım dediler. Hatta bir sene ders al, o zaman hala piyano istiyorsan, alırız dediler. Ben bir sene sonra yine ‘piyano’ dedim… Piyanoyu bir seneliğine kiralamışlardı ve ben bu bir senenin sonunda hala istediğimi görünce biriktirmiş oldukları bir miktar parayı bana piyano satın almak için verdiler. O zaman 8 yaşındaydım.

15 yaşında bir yarışmayı kazandım. Piyano arkasında şarkı söylemiştim orada. 15-16 yaşlarında beste yapmaya başladım. Gerisini biliyorsunuz sanırım:)

KadınlarArası: İnsanın ana vatanının dışında bir ülkede var olmaya çalışması daha fazla mücadele gerektirir? Siz bu başarıyı nasıl bir tempoda çalışarak, nasıl bir özveri ile yakaladınız?

Karsu DÖNMEZ: Şu anda başarmış olduklarımı bana 5 yıl önce sorsaydınız herhalde mümkün değil derdim. Yani şu anki başarımı tahmin etmiyordum. Tabii ki ben de her sanatçı gibi konserler vermeyi, güzel sahnelerde yer almayı hayal ederdim ama 16-17 yaşında Carnegie Hall’e çıkmayı, dünyanın en önemli caz festivallerinde yer almayı hayal edemezdim. Bunları bu yaşta yaşadığımı/başardığımı hala o şekilde düşünemiyorum. Benim için her şey çok doğal bir şekilde gelişti. Adım adım, güzel bir şekilde ilerlemeyi başardık. Ekibimdeki müzisyenlerle birlikte dünyayı geziyoruz, güzel konserler veriyoruz şu anda… Tabii şunu söylemem gerekiyor; bu başarı kendiliğinden ortaya çıkmadı. Çok çalışmak gerekiyor ve çevrendeki insanlarla birlikte bir uyum yakalayarak başarıya doğru yürümek gerekiyor.

“Kendine inanmak ve kendini yenilemek çok önemli”

KadınlarArası: Çok çalışmak mutlaka çok önemli. Ama çalışma ile birlikte dönüm noktalarını oluşturan şanslar vardır her başarı hikayesinin oluşmasında. Sizin en büyük ve en önemli şanslarınız nelerdi?

Karsu DÖNMEZ: Evet, evet! Çok çalışmak gerekiyor, aynen! Dönüm noktaları benim için şunlar sanırım: annemle babamın bana piyano alması, kendi şarkılarımı yazıp bestelemem, yarışmaları kazanmam, New York – Carnegie Hall’de cazla tanışmam ve orada verdiğim üç konser (2006, 2009, 2012), North Sea Caz Festivali’ne iki kez (2010, 2013) katılıp Quincy Jones’tan sonra aynı sahneye çıkmış olmam, belgeselimin yapılmış olması (Karsu: I Hide A Secret). Ve tabii ki bunların dışında, çalışmak, çalışmak, çalışmak! Kendine inanmak ve kendini yenilemek çok önemli…

KadınlarArası: Bir gurbetçi ailesinin kızı olarak sahip olduğunuz bu başarı ile aynı zamanda köklerinizin de temsilcisi konumundasınız. Bu konuda neler hissediyorsunuz ve hissettikleriniz nasıl bir sorumluluğu beraberinde getiriyor?

Karsu DÖNMEZ: Annem ve babam Hatay’ın Altınözü ilçesinin Karsu Köyü’nden gelmişler. Türkiye ile bağlarımızın kopmaması için ve köklerimi unutmayayım diye, adımı Karsu koymak istemişler. Ben doğduğumda adımı Karsu koyduklarını duyunca bütün akrabalar ve Karsu’lulara da sürpriz olmuş bu, şaşırmışlar. Şimdi tabi Karsu Köyü’nde yaşayanların çok hoşuna gidiyor. Beni Facebook’tan takip ediyorlar, yorum yapıyorlar. Televizyonda beni gördüklerinde çok gururlandıklarını, heyecanlandıklarını anlatıyorlar. 2012’de büyük bir orkestrayla (Ricciotti Ensemble) Türkiye turu yaptık ve en son Karsu Köyü’nde konser verdik. Oradakiler ilk kez benim konserime şahit oldular. Çok güzeldi.

Sorumluluk… Bilemiyorum aslında. Ben müzik yapıyorum. Kendimi şu veya bunun için sorumlu hissetmiyorum. Tabii ki mercek altında olduğumun farkındayım. Özellikle çocuklar beni örnek alıyor. Konserlerimden sonra birçok çocuk gelip “ben de piyano çalıyorum” diyor. Bu çok güzel bir duygu ve gelişme. Hollanda’da aile olarak gösteriliyoruz; iki kız çocuğu olan bir aile, kızlarına tüm imkanları tanımışlar diye anlatıyorlar.

“Bizim için “meşhur olmak” değil, şevkle çalışmak, sanat ön plandaydı”

KadınlarArası: Yine hem sizin jenerasyounuz hem de gurbetçi ailelerinin çocukları için de önemli bir örneksiniz. Sizin bu başarınıza karşı yaklaşımları nasıl? Sizin yolunuzda gitmek isteyip yardımcı olmanızı isteyenler oluyor mu?

Karsu DÖNMEZ: Evet, az önce siz sormadan anlatmışım:) Özellikle çocuklar geliyor yanıma, beni örnek alıyorlar. Amsterdam’da 2013’te çocuklar için bir konser verdim. Şarkı aralarında soru-cevaplar yapılıyordu. Diyaloglu bir konserdi yani. Çocuklara piyanoya nasıl başladığımı, annem ve babamla olan ilişkimi, çok çalıştığımı anlattım. Sonra Türkçe bir parça söyledim. Çocuklar “Karsu biz bunu anlamadık niye bunu söyledin” diye sordular. Ben de, “Türkçe bir şarkıydı, benim annem ve babam Türkiye’de doğduğu için ben Türkçe biliyorum ve Türkçe şarkılar da söylüyorum” dedim. Bir çocuk çıkıp “ben de Türkçe konuşuyorum!” dedi. Sonra peş peşe “ben de”, “ben de” sesleri yükseldi. 4-10 yaş arası çocuklardı bunlar. O kadar güzel bir ortam oldu ki. Çocukların böyle şeylerle ilgilenmesi ve onlarla o ortamda buluşmak çok güzel.

Evet müziğe yeni başlayan gençlerden benden bilgi ve yardım isteyen çok oluyor. Hatta anneme “bizim menajerimiz olur musunuz?” demeye başladılar artık. Annem yol gösteriyor, fakat benim menajerim olarak çok yoğun bir programı olduğu için başka birine zamanı olmadığını söylüyor onlara.

fotoğraf 2.JPG görüntüleniyor

KadınlarArası: Sahip olduğunuz başarı size neler hissettiriyor? Bu başarıda sizi en çok etkileyen ne?

Karsu DÖNMEZ: Müzik yapmayı çok seviyorum, sahneye çıkmak çok hoşuma gidiyor. Ekibimle birlikte zevkle sahneye çıkıp müzik yapıyoruz. Ama titizim; her şeyin tik-tak işlemesi gerekiyor. Ben yavaş yavaş bu işe girdim. O yüzden pat diye “bana ne oldu?” şaşkınlığını yaşamadım. Her şey yavaşça ve doğal bir şekilde ilerledi.

KadınlarArası: En büyük destekçileriniz kimler? Kimlerden güç alarak bu güne kadar geldiniz?

Karsu DÖNMEZ: En büyük desteğim ailem. Dünyanın en büyük plak şirketleri benimle sözleşme imzalamak istediler. Bizim içinse “meşhur olmak” değil, şevkle çalışmak, sanat ön plandaydı. O yüzden albümlerimi kendi markam olan “Su Music” adıyla çıkardık. Kendi özgürlüğümüz bizim için çok önemli.

KadınlarArası: Bu soru annenize:) Birgül hanım, siz kızınızın böyle bir başarıya sahip olacağına inandınız mı? Bu bir hayal miydi? Siz bir anne olarak bu başarıda neler hissediyorsunuz?

Birgül DÖNMEZ: Merhaba. Biraz garip gelebilir ama ben Karsu’nun gerçekten başarılı olacağına inanıyordum. Sahne korkusu yoktu, hala de yok. Heyecanını kontrol altında tutabiliyor. Kızımı desteklememin sebebi, gerçekten zevkle sahneye çıkıyor oluşu. “Anne ben bu işi artık yapmıyorum” dediği anda bırakır eski mesleğime devam ederim. Ana menajerliğini biz yapıyoruz. Tabii ki halkla ilişkiler büromuz var. Hollanda, Türkiye ve Almanya’da temsilcilerimiz var; tam olarak tek başımıza çalışmıyoruz. Ben Karsu’nun hemen hemen tüm konserlerinde bulunuyorum ve gerçekten onu zevkle dinliyorum. Bin kere dinlemiş olsam da bazı şarkılarında hala tüylerim diken diken oluyor. Özellikle solo söylediği şarkılarda, sesi ön plana çıkıyor, onlar daha çok etkiliyor. Bazı favori şarkılarım var, onları bilgisayar başında çalışırken dinliyorum. Mesela; L’al, Back in Town, Neredesin Sen, Ada Sahilleri, Gelevera Deresi, Kenar Süsü…

fotoğraf 1.JPG görüntüleniyor

“Pes etmeyip, çok çalışarak başarmaya karar verdim”

KadınlarArası: Sevgili Karsu, bundan sonrası için neler yapmak istiyorsun, hedeflerin neler?

Karsu DÖNMEZ: Mayıs ayında Hollanda Festivali’nde (bir ay sürüyor) Candan Erçetin ve Kardeş Türküler ile birlikte sahne alacağım. Candan Erçetin ve Sezen Aksu ile sahne almayı çok istemişimdir. Çok seviyorum onları. İsteklerimden biri 30 Mayıs’ta gerçekleşecek:)Yeni albümüm Eylül ayında çıkacak. Önce Hollanda’da, sonra Almanya ve Türkiye’de. Çok çalıştık albüm için. İki güzel klip çektik ve heyecanla Eylül ayını bekliyoruz. Bu albüm beni çok heyecanlandırıyor. Bu sırada yurtdışı konserlerimiz olacak. Heyecanla gelecek tepkileri bekliyoruz.

KadınlarArası: Son olarak günümüzde gençler maalesef büyük bir oranda istikrarsız ve hedefsizler. Sen çok genç yaşta bu büyük bir başarının sahibi biri olarak onlara nasıl bir mesaj vermek istersin?

Karsu DÖNMEZ: Beni konservatuara almadılar. Almamaları benim için bir avantaj oldu… “Siz beni almadınız ama ben başaracağım ve göreceksiniz” dedim içimden. Yani pes etmeyip, çok çalışarak başarmaya karar verdim. 15 yaşındayken bir kongre için Hollanda’daki ABD Başkonsolosluğu beni davet etmişti. Orada yaşlı bir Afro-Amerikan amca gelip bana “kızım sen çok güzel söylüyorsun ve sende gerçek bir istikrar görüyorum” dedi. “Ama müzik dünyasında çok başarılı ve yetenekli müzisyenler var. Sen dağların başını değil yıldızları hedeflemelisin ki düştüğünde dağın başına düşesin” dedi. Bu sözleri unutmadım. Hiçbir zaman “ya böyle iyidir” demedim. Hep daha iyi olabilir mi diye sordum kendime. Gençlere gelince: kendine inan, ben bunu başaracağım de kendine. Olumsuz yorumlara kulak asma, olumlu sözlere odaklan. Bir çocuğa başarırsın, başarırsın dersen; bir gün kesin başarır. Ama başaramazsın dersen, denemek bile istemez. Annem ve babam bize her zaman “hobini mesleğin yap, mutlu bir insan ol” dediler. Kendileri üniversite mezunu ama “illa üniversite okumanıza gerek yok ama seçtiğiniz mesleği ciddiye alıp en iyisi olmaya çalışın” dediler. Ben de bu tavsiyeyi herkese vermek isterim.

KadınlarArası: Teşekkürler…

Karsu DÖNMEZ: Ben teşekkür ederim.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)

Bir önceki yazımız olan Bu Bardaklar Ağaç Oluyor başlıklı makalemizde ağaç olan bardak, çevre ve doğa hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player