takip et: Gönderiler | Yorumlar

Kadın Sosyal Girişimcinin Uluslararası Başarısı

0 yorum
Kadın Sosyal Girişimcinin Uluslararası Başarısı

Geçtiğimiz günlerde Avrupa’ nın gündeminde yer alan başarılı bir sosyal girişimcilik önemli bir ödülün sahibi oldu. Günlük hayata dair ihtiyaçları karşılarken aynı zamanda isdihdam sağlayarak rekabet ortamı oluşturan bu projenin sahibi genç bir İtalyan kadın Anna Fiscale.

Sosyal bir girişimci olan Anna’ nın tasarlayarak, pazara sunduğu elbiseler çok farklı bir iş modeli ortaya çıkardı. İki sene önce başlayan bu girişimin çok basit bir hikayesi var. İtalya’nın kuzey bölgesinden defolu kumaşları satın alarak elbise dikmek ve bunları kendi ismiyle iki ayrı dükkanda ve bazı mağazalarda satışa sunmak.

Bu girişim geçen sene 240 bin Euro ciro yaptı ve 2015 yılında ise bu rakamın 330 bin Euro’ya çıkması bekleniyor.

Anna Fiscale, Quid Projesi Başkanı: ‘Az sayıda ürettiğimiz koleksiyonumuz sektörde büyük bir ilgi gördü. Hatta bazı ünlü İtalyan firmalar bizimle ortak olmak istedi ve projemize katıldı.’

Bu girişim aynı zamanda İtalya ve Avrupa’daki bazı hazır giyim markalarına ürün tasarlamayı da amaçlıyor. Bunun yanında Verona’da bulunan bazı sosyal girişimlerle de ortaklık anlaşması yapılması çok önemli bir gelişme.

Bu projede çalışan 15 bayan çevresinden fiziksel şiddet görmüş insanlardan oluşuyor.

Quid Projesi’ nin çalışanlarından biri olan Emma, bir suç yüzünden iki sene hapis yatmış ve Anna ile tanışmış. Hapisten çıktıktan sonra iş bularak çalışmaya başlamış.

Proje geçen sene Avrupa Sosyal Girişimcilik ödülü aldı. Projenin sahipleri insanların bu projeyi çok iyi anlamasının önemli olduğunu vurguluyorlar.

‘Sosyal girişim’ e başarıla başarılı bir örnek olan bu projenin hizmet ve iş modeli sayesinde birçok farklı insan bir araya gelerek toplumdaki sorunları çözmeyi amaçlıyor.

Xavier Le Mounier, Avrupa Sosyal Girişimcilik Yarışması Organizatörü:
‘Aslında sağlıktan eğitime birçok farklı sektörü kapsıyor. Geçen sene boş bir binayı dekore ederek küçük ofislere dönüştüren bir takımla tanışmıştım.

Geçen sene Avrupa Sosyal Girişimcilik ödülü alan İtalyan işi projeye geri dönelim. Bu sene yarışmanın ikincisi düzenleniyor. Topluma katkı sağlayan ve işsizliği azaltan her türlü farklı proje bu yarışmaya katılabiliyor.

Danışmanlık hizmeti alabilir ve bu yarışmaya katılarak 50 bin Euro kazanabilirsiniz. Ayrıca yeni iş ortakları ile tanışıp çevre yapabilir ve müşteri bile bulabilirsiniz.’

Anna Fiscale, Quid Projesi Başkanı: ‘Bizim için başarı, sosyal çevreyi pazarla buluşturmaktan geçiyor. Bu sayede rekabet ortamını etik değerlere sahip herhangi bir firmaya taşıyabilirsiniz.’

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)

Bir önceki yazımız olan Özgün fikirler uygulamada hüsranla bitiyor. başlıklı makalemizde girişimci, girişimci fikirler ve girişimci kadınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player