takip et: Gönderiler | Yorumlar

Girişimciliğimin bu noktalara varmasını hayal edemezdim…

1 yorum
Girişimciliğimin bu noktalara varmasını hayal edemezdim…

Zeynep Ilgaz Pala, ABD’nin San Diego kentinde sağlık testleri üzerine hizmet veren Confirm Biosciensces kurucusu bir Türk iş kadını. ABD’de “2014 Stevie Awards for Women in Business Winners” yarışmasında İş Ürünleri kategorisinde “Yılın İş Kadını Girişimcisi” ödülüne layık görüldü. Başka bir ülkede başarılı bir kadın girişimci olmasının hikayesini, keyifli bir röportajla bizlerle paylaştı.

KadınlarArası: Girişimci olmaya karar verdiğiniz dönemden başlamak istiyoruz. Girişimciliğinizin ABD’ de eşinizle birlikte ilk olarak evinizin garajında başladığını okumuştum. Girişimci olma nedeniniz neydi? Girişimcilik konunuz nasıl oluştu?

Zeynep Ilgaz PALA: Biz eşim Serhat Pala ile 1998 yılında Amerika’ya yüksek lisans eğitimi için geldik. Boğaziçi ekonomi mezunuyuz ve her zaman amacımız Amerika’da yüksek lisans eğitimi alıp iş hayatına atılmaktı. Eşim de benim de finansalımız kısıtlıydı, o nedenle az parayla başladık. Üniversitede okurken çalıştık, para biriktirdik.zeynep-ilgaz2

Yüksek lisans eğitimi esnasında, eşim medikal test ürünleri üzerine bir şirkete çalışma yaparken, bu pazarın büyüyen bir pazar olduğunu gördük ve bu konuda bir iş kurabileceğimizi düşündük. Bu şekilde sağlık testleri üzerine bir iş kurmaya karar verdik. İnternet sayfasıyla başladık bu konudaki atılımlarımıza.

KadınlarArası: Hangi konuda hizmet veriyorsunuz?

Zeynep Ilgaz PALA: Medical test ürünleri ve uyuşturucu testleri. www.testcountry.com sayfasında ürünlerimiz internetten alınabiliyor. www.confirmbiosciences.com sayfasında da görülebilir.

Hatalarımızdan çok şey öğrendik ve ders aldık…

KadınlarArası: Başka bir ülkede, özellikle de dünyanın pek çok ülkesinden gelenlerin her kulvarda rekabeti oluşturduğu bir ülkede, girişimci olmak çok kolay değil sanırız. İlk kurulduğunuzdan bugüne neler yaşadınız ve nasıl bir mücadele ile bugünlere ulaştınız?

Zeynep Ilgaz PALA: İlk zamanlar kolay değildi,hem yeni bir ülke hem de yeni bir kültür. Aynı zamanda buranın en önemli güzelliği birçok kültürün olduğu bir ülke olması. Ve sizin gibi aynı durumda olan birçok insanla bir aradasınız.

Bizim en büyük şansımız eşimle birlikte gelmemiz oldu. Birbirimize destek ola ola başlattık işlerimizi. Zor anlarımız olduğunda birbirimize destek ve moral verdik.

İşimizi kurduğumuzda ilk dönemlerde eşim Serhat üstlendi işlerin sorumluluğunu. Ben full time çalışıyordum. Ek gelirimiz olsun diye. Daha sonra Kenan ve Arden yavrularımız da doğdu o arada. Ben Confirm Biosciences şirketini 2008 yılında kurdum. Bu zamana kadar tabii birçok şeyi öğrenmiştik artık.

zeynep-ilgaz1

Eşim de ben de okumaya cok meraklıyız. Kendimizi geliştirmek ve endüstriyi anlamak icin çok okuyup, araştırdık. Birçok konferanslara gittik, bu sayede görüşlerimiz arttı.

İlk yıllarda hatalarımız çok oldu. Ama hatalarımız olduğu zaman geriye bakıp bundan nasıl ders alabiliriz, bir dahaki sefere nasıl daha iyi yapabiliriz gözüyle bakmaya çalışıyoruz. Bu sayede hatalarımızdan çok şey öğrendik ve ders aldık.

Zorluklar her zaman var, her zaman işin bir parçası…

KadınlarArası: Yolunuza çıkan zorlukların üstesinden nasıl geldiniz ve girişimciliğinizde nasıl bir motivasyon ve destekle ayakta kalarak başarılı sonuçlara ulaştınız?

Zeynep Ilgaz PALA: Zorluklar her zaman var, her zaman işin bir parçası. Karşımıza bir engel veya zorluk çıktığında iyice araştırıp bunun üstesinden nasıl gelebileceğimiz hakkında uzun uzun konuşuyoruz. Ani kararlar vermemeye calışıyoruz hiç bir zaman.

Bir de artık, şirket çalışanlarımız olduğu için, onların fikirleri de çok yardımcı oluyor.

Girişimciliğimizi ilk başlattığımız zaman, iş dünyasından ve mezun olduğumuz okuldan (SDSU) inanılmaz destek gördük. Kapılar hep açıktı, bize öğütler verdiler ve iş ilişkileri kurmamıza çok yardımcı oldular. Bu nedenle çok şanslıydık.

Amerika’da girişimcilere müthiş bir destek var. Hele hele bir bayan iş sahibi iseniz devlet ekstra destek veriyor. Çünkü kadınlarin iş dünyasına atılmasını ve daha çok iş kurmalarını desteklemek istiyor. İlk günden itibaren çok müthiş bir motivasyonum oldu o nedenle. Bir de kanunlar ve kurallar iş sahiplerini destekliyor.

Ayrıca burada iş kuran birçok insan var. Biz onlarla bir araya gelip fikir alışverislerinde bulunuyoruz, birbirimize manevi destek oluyoruz.

Ama en önemlisi ailelerimizin bize devamlı verdikleri manevi destek.

Ve her zaman için pozitif bakmaya çalışıyoruz gerek iş gerekse aile hayatında. Problemler her zaman olacaktır ama pozitif bakarak bu problemlerin üstesinden gelip iyi sonuçlar alabiliyorsunuz ve bu da motivasyonunuzun ayakta kalmasını sağlıyor.

Eşim için de ve benim için de hayatta ki en büyük motivasyonumuz, ailemiz ve yavrularımız. Kenan  Pala (10) ve Arden Pala (5) adında iki oğlumuz var. Ve bütün amacımız onlara iyi bir hayat sağlamak, onlara iyi bir örnek olmak. Eğer bunu başarabiliyorsak bu bize en büyük mükafat ve motivasyon.

Girişimciliğimin bu noktalara varmasını hayal edemezdim…

KadınlarArası: Aldığınız ödüllerden de bahsetmenizi istiyoruz? Girişimciliğinizin bu noktaya varacağını hiç hayal etmiş miydiniz? Aldığınız ödüller elde ettiğiniz başarılar size neler hissettirdi?

zeynep-ilgaz-odul

Zeynep Ilgaz PALA: Çok teşekkür ederim. Ödüller almak çok güzel bir duygu ve inanılmaz duygular içinde bırakıyor bizi. Girişimciliğimin bu noktalara varmasını hayal edemezdim.

Annemizden ve babamızdan öğrendiğimiz şey; her zaman çok çalış, dürüst ol, insanlarla iyi ilişkiler kur, iyi ve faydalı işler yap. Ben hep bu felsefeyle büyüdüm ve böyle yaşamaya çalışıyorum. Eşimle de çocuklarımıza öğretmeye çalıştığımız hayat ile ilgili kurallar, bu felsefenin etrafında oluşuyor.

Hem eşime hem ailelerimize çok borçluyuz basarılarımızı. Eşimin ailesi, benim ailem ve ablam hep destek oldular. En kötü günlerimizde bize güzel mesajlar verdiler, bizim moralimizi tekrar yenilediler. Bunlar dünyanın en güzel destekleri.

KadınlarArası: ABD pek çok ülkeye göre daha gelişmiş bir ülke. Orada kadın girişimciliğine bakış açısını ve kadınların bu konuda nasıl desteklendiğini anlatabilir misiniz biraz?zeynep-ilgaz

Zeynep Ilgaz PALA: Evet çok gelişmiş ve büyük bir ülke ve burada kadın girişimcilere olan destek müthiş. Çalıştığımız bankaya kadar herkesten inanılmaz destek alıyoruz ve bu nedenle de kendimizi çok şanslı hissediyoruz.

KadınlarArası: Bundan sonrası için neler hedefliyorsunuz?

Zeynep Ilgaz PALA: Şirketimizi büyütmek her zaman ki hedefimiz. Yeni ürünler eklemek, var olan ürünlerden daha çok satmak.

KadınlarArası: Girişimci olan ve olmak isteyen kadınlara vermek istediğiniz mesaj var mı?

Zeynep Ilgaz PALA: Hiç bir zaman yılmamak ve eğer bir hedefiniz varsa onun peşinden gitmek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +7 (from 7 votes)

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nerede? İzle başlıklı makalemizde budiu, çipli ayakkabı ve gps çipli ayakkabı hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Idris pala yorumladı:

    Zeynep ILGAZ PALA Büyük Oğlum Serhat’ın Eşi ve Benim gelinim (KIZIM). Başarıya giden yolunuzun ne kadar uzun ve meşakkatli olduğunu yakından biliyorum ama yılmadınız çalıştınız ve başardınız. Kariyer anlamında büyük işler basardınız ama an önemlisi bu arada aile oldunuz, 2 erkek çocuk büyüttünüz bu başarıda biraz katkımız olduysa, aileniz olarak ne mutlu bize. Ülkenizi Amerika’da başarıyla temsil ediyorsunuz, sizlerle gurur duyuyoruz.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +3 (from 3 votes)

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player