takip et: Gönderiler | Yorumlar

Hayal Engelli Olmayın!

1 yorum
Hayal Engelli Olmayın!

Duygu Kayaman; 25 yaşında genç bir kadın girişimci. Görme engelli Kayaman, Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun. Hem Microsoft Türkiye’nin Dynamics bölümünde çalışıyor, hem de Bilgi Üniversitesi’nde MBA yapıyor. Aynı zamanda, haftada 40 saat Young Guru Academy’de görme engellilerin sosyal ve ekonomik gelişimine destek oluyor. Kör Liderler Projesi’ne ve MIT Üniversitesi tarafından “Türkiye’nin en genç sosyal yenilikçisi” ödülünü almasını sağlayan Hayal Ortağım projelerine de liderlik ediyor. Tüm bu sorumluluklarının dışında, Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek  Derneği’nin de yönetiminde görev yapıyor. Hayallerini engellemeden ve girişimciliğini uluslararası arenaya taşımayı hedefleyerek yolculuğuna devam ediyor. 

KadınlarArası: Girişimci bir fikirle “Hayal Ortağım” projesini geliştirdiniz. Ve bu projeniz dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan MIT tarafından ödüllendirildi. Vizyoner bakış açınızla oluşturduğunuz bu projenizden bahseder misiniz? Öncelikle bu iş fikri nasıl ortaya çıktı? Görme engellilerin yaşamını nasıl kolaylaştıracak… içeriğini ve projenin nasıl ilerleyeceğini anlatır mısınız?

Duygu KAYAMAN: Küçüklüğümden bu yana kitap okumayı çok severim. Çocukken sesli kitap bulmakta çok zorlanıyordum. Çünkü sadece kasetten kitap dinleyebiliyordum ve kasette okunan kitap sayısı oldukça azdı.

Her hafta farklı şehirlerdeki kütüphanelerden  kitap istiyordum ya da ailem bana istediğim kitapları saatlerce okuyordu. Ders kitaplarımda ise kabartma ve sesli olarak hiçbir yerde kitap olmadığından sözel derslerimi annem, sayısal derslerimi ise babam hiç bıkmadan bana okuyor, kayıt cihazıma alıyorlar ya da kabartmaya saatlerce yazdırıyorlardı. Gören yaşıtlarım  kendi kitaplarından hızlıca derslerini çalışırken ben evde saatlerce pes etmeden kabartmaya yazıyor ya da ailemin okumasını  istiyordum. Bu şekilde hem lise hem de üniversite sınavlarına hazırlandım. Bilgisayarı ses programımla çok rahat kullanabildiğimden gazeteleri internetten okuyabiliyordum ama görenler kadar hızlı erişimimiz yoktu. duygu_kayaman2

Ben şanslıydım, çünkü bana her zaman destek olan, gittiğim her çalışmada yanımda olan bir aileye sahiptim. Türkiye’deki engellilerin %95’i böyle bir şansa sahip değildi. Bu sebeple eğitim almakta oldukça sorun yaşıyorlardı.

Teknoloji her geçen gün ilerlerken görme engelliler için de erişilebilir bir çalışmanın olmasını istiyordum.İlk defa YGA ve Microsoft ile paylaştığım bu hayalim, 2012 yılında  benim proje liderliğimde, YGA ve Turkcell ile yapılan stratejik ortaklık sayesinde gerçekleşti. 2014 yılında dünyanın en büyük mobil teknoloji organizasyonu GSMA tarafından “En İyi Mobil Uygulama” ödülünün de sahibi olan “Hayal Ortağım”, görme engellilerin günlük gazetelere, kitaplara, dergilere, eğitimlere veya konum bazlı servislere ücretsiz olarak ulaşabilmesini sağlıyor. Görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için projelendirilen Hayal Ortağım IVR, “8020 ücretsiz hat üzerinden” erişilebilen, iOS, Android ve web ayağından oluşan bir proje haline geldi. Bugün toplam 1 milyon dakika dinlenmiş olan Hayal Ortağım projesiyle daha çok görme engelliye ulaşarak ihtiyaçlarını belirlemeyi onların ihtiyaçları ve geri bildirimleriyle Hayal Ortağım’ı daha da ileriye taşımayı hayal ediyoruz. Bunun için de birçok sivil toplum kuruluşuyla ve  görme engelli birimlerle görüşmeler  yapmaktayız.

duygu_kayaman1Önümüzdeki dönemde, Hayal Ortağım uygulamasının web sitesini görme engellilerin yanı sıra fiziksel engellileri de dahil edebileceğimiz bir platform haline getirmeyi planlıyoruz. Hayal Ortağım web sitesini, şu anda yayınlanan mevcut içeriklerin yanında,  fiziksel ve görme engellilerin ulaşım tarafında da birbirlerine destek olabilecekleri, gören gönüllülerden yardım alabilecekleri, engelsiz ulaşım yollarını ve araçlarını öğrenebilecekleri, değişen ihtiyaçları doğrultusunda resimlerin veya filmlerin sesli olarak görenler tarafından betimlenebileceği daha fazla kullanıcı dostu bir platform haline getirmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Bu dört kanal ile Türkiye’deki görme engellilerin %80’ine ulaşma hedefimizi gerçekleştikten sonra,  hayalimiz tüm dünyadaki engellilere bu hizmeti sağlayarak Hayal Ortağım’ı uluslararası bir proje haline getirmek.

Hayal Ortağım projesinin web ayağını geliştirirken aynı zamanda Hayal Ortağım’ın  içeriğini de geliştirmeye devam edeceğiz.

Örneğin, şu anda restoranlar kurgusu çalışmaları yapmaktayız. Görme engelliler gittikleri restoranlarda Hayal Ortağım’ı açarak menüye rahatlıkla ulaşabilecek ve menü içeriğini Hayal Ortağım’dan sesli olarak dinleyebilecekler. Menü kurgusu sayesinde görme engelliler, artık yanlarındaki arkadaşlarına yemekleri tek tek okutturmak zorunda kalmayacaklar, kendi menülerini kendileri dinleyebilecek, yemeklerini kendileri seçebilecekler.

Hayallerimize ulaşabilmek için de hiçbir zaman “hayal engelli” olmamalıyız…

KadınlarArası: Engelinizi bir “engel” olarak görmediniz ve durmadan yılmadan yolunuza devam ettiniz. Sizi neler motive etti?

Duygu KAYAMAN: Elbette karşıma birçok engel çıktı. Görme engellisin başaramazsın diye önyargıyla yaklaşanlarda oldu. Ama ben her zaman azimle, “hayat her şeye rağmen güzeldir diyerek”, hiçbir zaman pes etmemeyi tercih ettim. Önemli olan belli hayallerimizin olması. Hayallerimize ulaşabilmek için de hiçbir zaman “hayal engelli” olmamamız, çevremizde hayallerimize ortak olabilecek hayal ortaklarımızın olması en önemli motivasyon kaynağı.

görme engelli kadın girişimci duygu kayaman röportajı

KadınlarArası: Başarılı sonuçlara ulaşan yolculuğunuzda yakın çevrenizden en çok kimler size ışık tuttu ve destek verdi.

Bu noktada ilk olarak aileniz gerçekten çok önemli. Bugün başarılı olmamın ilk sebebi ailemin bana olan güveni ve desteği. Hiç pes etmeden bana saatlerce kitap okudular, derslerimi tek tek kabartmaya yazmamı sağladılar, katıldığım her türlü eğitim ve etkinliklerde sabırla benim yanımda oldular, beni desteklediler. Sen yapamazsın vazgeç demediler. İkinci olarak da örnek aldığım kendi alanlarında çok başarılı rol modeller oldu. 5 yaşımdayken Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Grup Başkanı görme engelli Psikolog Dr. Hale Bacakoğlu, Halis Kuralay ve Lokman Ayva’yla tanışmıştım. Sonraki yıllarda görme engelli avukat ikiz kardeşler Kerim-Selim Altınok, Türgök Başkanı Gültekin Yazgan, Fatoş Floyd  gibi rol modellerin ışığında kendimi geliştirme fırsatı buldum. Son olarak da üniversitede Young Guru Academy’e başvuran 50.000 kişi arasından ilk 200’e girerek Liderlik Okulu’na kabul edilmem hayatımda yaşadığım büyük değişimlerin başladığı bir süreç oldu.

KadınlarArası: Hayallerine sınır tanımayan ve başarılı çalışmaların sahibi biri olarak mesajlarınız olabileceğini düşünüyoruz.

Duygu KAYAMAN: Topluma duyarlı engelliler, engellilere duyarlı bir toplum için sadece “hayal engelli” olmamak gerektiğini düşünüyorum.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 6 votes)

Bir önceki yazımız olan Hayatımıza Yapabildiklerimiz Değer Katar. başlıklı makalemizde aliye yücel, engelli ve engelliler hakkında bilgiler verilmektedir.

 1. KadinlarArasi yorumladı:

  Sevgili Duygu Kayaman sizi kutluyorum. İş üretmeden engel üretenlere müthiş mesajlarınız var.
  Umarım özgür bıraktığınız hayalleriniz sizi uluslararası başarılara ulaştırır.
  Neslihan ÖZPOLAT
  KadınlarArası

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player