takip et: Gönderiler | Yorumlar

Kadın Elinin Değdiği Her Ürün Güzelleşiyor.

0 yorum
Kadın Elinin Değdiği Her Ürün Güzelleşiyor.

Gökçe Kırca, yüksek lisans eğitiminin ardından bir süre pazarlama, PR ve satış alanlarındaki deneyim kazandıktan sonra, aile işi olan ayakkabıcılığa dönme kararı vererek girişimci oluyor. 2015 Ocak ayında da Bebbini çocuk ayakkabı markasını kuruyor. Hayatı yeni adımlamaya başlayan minikler için birbirinden zevkli ve sıra dışı tasarımlar hazırlayan bir kadın girişimci olarak başarıyla ilerliyor.

KadınlarArası: Girişimci olmaya neden ve nasıl karar verdiniz?

Gökçe KIRCA: Kendi markasını kurmak isteyen ve ticarete hep yakın biriydim. Eğitimimi de marka alanında uzmanlaşmak üzerine tamamladım. Ayakkabıcılık ise, aile mesleği olması sebebiyle benim hep çok sevdiğim bir iş olmuştu.  Ben de elimdekileri birleştirip kendim için çok severek yaptığım bir iş yaratmış oldum.

KadınlarArası: Ürünlerinizi bebekler-çocuklar için tasarlıyorsunuz ancak anneler karar veriyor. Yaşamlarının en değerli varlıkları için seçim yapmak anneler için genelde zordur. Özellikle doğru ayakkabı seçimi ilk adımların sahipleri için çok önemli. Siz bu seçimlerinde anneleri nasıl ikna ediyorsunuz, tasarımlarınızda ne tür farklılıklar sunuyorsunuz onlara? 

Gökçe KIRCA: Ayakkabılarımızı öncelikle çocuklar için şık ve 1. Sınıf ayakkabı olarak üretiyoruz. Modellerimiz özel olarak tasarlanıyor ve bebek/çocuk ayak anatomisine uygun kalıp ve özelliklerle şekilleniyor. Böylece en değerlilerimiz olan çocuklarımızın hayatlarına değer ve farklılık katmak için annelerin özel günlerdeki ayakkabı arayışlarına kulak veren bir marka yaratmış olduk. Markamızı ve ürünlerimizin kalitesini vurgulayarak annelere farklı platformlarda anlatıyoruz. Sosyal medyayı aktif kullanıyoruz ve müşteri yorum ve paylaşımları da diğer annelerin görüşlerini etkiliyor.

“Kadın elinin değdiği her ürünün güzelleşmesiyle beraber piyasa daha da estetik ürünleri görmeye başlıyor”

KadınlarArası: Kadın girişimciliğinin giderek artış gösterdiği günümüzde, rekabetçi ortamlar zorlukları da beraberinde getiriyor. Siz bir kadın girişimci olarak hangi zorluklarla ve engellerle mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz?

Gökçe KIRCA: Kadın girişimci sayısının artması, farklı alanlarda yepyeni markalar ya da iş kollarının oluşması ekonomimiz açısından oldukça iyi bir gelişme. Kadınların daha fazla olduğu bir rekabetçi ortamda, kadın elinin değdiği her ürünün güzelleşmesiyle beraber piyasa daha da estetik ürünleri görmeye başlıyor. Özellikle anne bebek ürünlerinde artık kadın emeği var ve bu ürünlerin asıl kullanan kişiler tarafından tasarlanıp sunulması daha fonksiyonel ürünleri pazarda görmemizi sağlıyor.

“Markam doğduğundan beri, bir bebek gibi herşeyiyle ilgileniyorum”

KadınlarArası: Kadın girişimcinin motivasyonu, işine olan aşkı girişiminin en önemli kaynağıdır. Girişimciliğinizde sizi neler motive ediyor? Çünkü hem üretim hem pazarlama-satış tarafını bir arada yürütebilmek oldukça zorlayıcı.

Gökçe KIRCA: Çocuklar için bir ürün yapıyor olmak ve yeni birşeyler tasarlamak beni en çok motive eden noktalar. Markam doğduğundan beri, bir bebek gibi herşeyiyle ilgileniyorum. Müşterilerle birebir iletişimde olmayı tercih ediyorum. Ayakkabılarımıza olan beğeni ise motivasyon anlamında paha biçilemez.

KadınlarArası: Girişimci olduğunuza pişman oldunuz mu hiç? Keşke maaşlı, mesaili bir işle çalışma yaşamım devam etseydi dediğiniz oldu mu?

Gökçe KIRCA: Hiç pişman değilim. Fakat şunu söyleyebilirim ki, kendi işini yapınca mesaili çalışmaya göre çok daha fazla çalışmak gerekiyor. Benim için markamla ilgili doğan her yeni fikir saat mefhumu olmadan 7/24 çalışmamı sağlıyor. Bu kimi zaman yepyeni bir model olabiliyor, kimi zaman ise bir pazarlama fikri ama çalışma saatleri kendi işiniz olunca oldukça esnek!

“Bir kadın olarak ekonomide var olmak için girişimci kadınların gücüne ihtiyaç olduğuna inanıyorum”

KadınlarArası: Kadın girişimciler için yakın çevrelerinin özellikle manevi desteği çok önemlidir. Siz en büyük desteği kimlerden görüyorsunuz?

Gökçe KIRCA: En  büyük destekçim beni her daim destekleyen eşim ve ailem. Onların desteği ve bu markaya olan inançları bana güç veriyor.

KadınlarArası: Girişimcilikte yaşadığınız deneyimlerinize dayanarak girişimci olan ve olmak isteyen kadınlara vermek istediğiniz mesajlar var mı?

Gökçe KIRCA: İyi bir fikri olan ve denemek için fırsatı olanların kendi işlerini kurmayı denemesi gerektiğine inanıyorum. Büyük markalar da böyle fikirlerle doğuyor. Ülkemizden de dünyaca bilinen markalar çıkarmak, istihdam yaratmak ve bir kadın olarak ekonomide var olmak için girişimci kadınların gücüne ihtiyaç olduğuna inanıyorum.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)

Bir önceki yazımız olan Bir Çok Şeyi Zorluklara Rağmen Başardım. başlıklı makalemizde florida ve sevi sarı, girişimci ve Kadın girişimci hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player