takip et: Gönderiler | Yorumlar

İşin Sırrı; Özenli, Güleryüzlü ve Sabırlı Olmak

0 yorum
İşin Sırrı; Özenli, Güleryüzlü ve Sabırlı Olmak

A Takımı ve Haberci programlarında etkin görev alan başarılı gazeteci ve televizyoncu Nevin Sungur, şu sıralar Bodrum-Gümüşlük’te ablalarıyla birlikte yeni bir hayata da atıldı: Bodrum’da sahibi olduğu aile işletmesi Hayat Cafe’yi konuştuk. 

 

 

 

KadınlarArası: Siz uzun yıllar basındasınız. Yalın klasik gazeteciliğin dışında daha sıradışı heyecan verici pozisyonlarda yer aldınız. Mesleğiniz sizin seçiminiz miydi, yoksa tesadüfler mi rol oynadı?

Nevin Sungur: Aslında tesadüfler rol oynadı demek daha doğru olur. Benim eğitimim psikoloji ama bu alanda hiç çalışmadım. 1991 yılında bir arkadaşım Tempo Dergisi’nde muhabir arandığını söyledi. İşe ihtiyacımın olduğu bir dönemdi, ben de başvurdum ve kabul edildim. Yazılı basında çalışmaya ilk böyle başladım. Orada Savaş Ay ile tanıştım. 1993 yılında ATV’de A Takımı’na başlarken beni de çağırdı. Bu şekilde televizyona geçtim ve daha sonra Coşkun Aral ile Haberci’de çalıştım, ardından da NTV’ye geçtim. Tesadüfler sonucu başladım bu mesleğe ama çok sevdim, sanırım yaptığım en doğru seçimdi.

IMG_7753 copy

Ailecek kendimizi bu işin içinde bulduk.

KadınlarArası: Henüz çok yeni olan bir cafeniz var Bodrum’ da. Hayat Cafe. Neden bir cafe ve neden Bodrum?

Nevin Sungur: 2008 yılında NTV’den ayrıldıktan sonra düzenli olarak bir yerde çalışmadım, freelance iş yaptım ama  girişimcilik de  benim aklımda hiç olmayan bir şeydi. Yıllarca haber peşinde koşunca insan sanki başka bir şey yapamazmış gibi geliyor ama kader işte… Yine bu işe de tesadüfen girdim. Hayat Cafe ablam için düşündüğümüz bir projeydi. Ablam Nermin Sungur yıllarca Paris’te yaptı bu işi daha sonra Türkiye’ye dönmeye karar verdi ve Gümüşlük’e yerleşti. Burada da yine bir cafe açmak vardı aklında. Bir süre yer aradık ve mandalina bahçesinin yanındaki bu eski taş evi bulunca da işte burası dedik. Hayat Cafe de böyle doğdu. Dediğim gibi aslında onun için başladığımız bir projeydi ama ailecek kendimizi bu işin içinde bulduk.

KadınlarArası: Gazetecilik mi daha zor yoksa girişimcilik mi, henüz erken belki böyle bir soru için 🙂

Nevin Sungur: Valla girişimcilik daha zor benim için. Yıllarca habercilik yaptığım için daha çok biliyorum, anlıyorum o işten. Girişimcilik daha çok yeni benim için, öğrenmeye çalışıyorum.

Yemek sektöründe insanlar daha çok kadınları görmek istiyor.

nevin_sungurKadınlarArası: Kimler destekledi sizi girişimciliğinizde ve halen destekliyor?

Nevin Sungur: Dediğim gibi ailecek işin içindeyiz dolayısıyla tam bir dayanışma halinde ilerliyor işler.

KadınlarArası: Girişimci olunca neler değişti yaşamınızda? Özellikle kadınlar için girişimcilik çok önemsenen bir konu ve kendilerini daha mutlu hissediyorlar istedikleri işi yaptıklarında.

Nevin Sungur: Çok şey değişti tabii. Öncelikle neredeyse zamanımın tümü orada geçiyor. Orada olmadığım zamanda ablamlarla sürekli konuşuyoruz, proje geliştirmeye, yenilikler getirmeye çalışıyoruz. Bir de şunu gördüm bu işe girince; yemek sektöründe insanlar daha çok kadınları görmek istiyor. Kapıdan içeri giren müşteri mekan sahibinin kadınlar olduğunu görünce daha iyi hissediyor kendini. Kadınların daha temiz, titiz ve özenli olacaklarını düşünüyorlar.

Habercilikten de kopmak istemiyorum.

KadınlarArası: Girişimcilik de, gazetecilik de özgür mesleklerdir. İkisi birbirini nasıl besliyor?

Nevin Sungur: Tabii halkla ilişkiler ve PR desteği söz konusu öncelikle. Habercilik döneminde edindiğim ilişkiler, bağlantılar, çevreden Hayat’ın duyurulması konusunda destek alıyorum. Yeni bir işletme için mekanın duyulması çok önemli tahmin edersiniz.

KadınlarArası: Bundan sonrasında hangisi daha ön planda olacak, gazetecilik mi, girişimcilik mi?

Nevin Sungur: Açıkçası onu zaman gösterecek tabii. Hayatımızın önemli bir kısmı Hayat’ta geçiyor bu aralar. Ancak habercilikten de çok kopmak istemiyorum, ara ara yazı yazmaya devam ederim sanırım.

 

IMG_7814 copy

Özenli, güleryüzlü ve sabırlı olmak önemli.

KadınlarArası: Girişimci olmak isteyen kadınlar için mesajınız var mı?

Nevin Sungur: Benim bu işte öğrendiğimi şöyle özetleyebilirim sanırım; elinden gelenin en iyisini yapacaksın, mekânına gelenlere özenli, güleryüzlü davranacaksın ve sabırlı olacaksın. Sanırım yeni bir işe başlayan herkes için geçerli bu söylediğim.

KadınlarArası: Teşekkürler…

Nevin Sungur: Ben teşekkür ederim.

IMG_7827 copy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)

Bir önceki yazımız olan Siz de Dünyayı Değiştirebilirsiniz... başlıklı makalemizde güleryüz, lifevest ve nezaket hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player