takip et: Gönderiler | Yorumlar

“İş hayatında “çıkmaz sokağa” izin yok”

1 yorum
“İş hayatında “çıkmaz sokağa” izin yok”

Bağlan Nurhan Rhymes; Girişimci, AnchorFree, Kraken

KadınlarArası: Siz Amerika’ da başarıları ile tanınan bir kadın girişimcisiniz. İlk olarak girişimcilik yolculuğunuz nasıl başladı, biraz bahseder misiniz?

Bağlan Nurhan Rhymes: Bulunduğunuz ortam ve şehrin kariyerinize etkisi çok fazla. Hem kariyer seçiminde hem de geleceğinizde. Örneğin, ben İstanbul’ da otururken bankacılık yapıyordum, New York’ da reklam ajanslarında çalıştım. San Francisco’ ya taşındığımda kendimi çok ilginç dinamikler içinde buldum. Herkes bir şey yaratmak ve hayatta değişiklik yapmak, mevcut bir sanayiyi yenilemek ufuklarına sahip. Kafa yapısı çok farklı. İnsanların mantalitesi “bir şeyi nasıl değiştiririm, nasıl yenilik yaratırım”. Bu ortamda olan insanın pozitif olarak etkilenmemesi mümkün değil. Özellikle de Palo Alto ve Mountain View çevresinde çalışınca, şansın da yardımı, doğru ve iyi kontaklarla başarıya ulaşabiliyorsunuz.

Özetlemek gelirse; önce çok çalışmak, bulunduğunuz ortam, kontaklarınız ve şans derim. Bu arada ben genellikle yeniliklere “evet” diyen ve son derece esnek düşünen, risk almaktan korkmayan bir insanım. Bütün bunlar etkili; cesur olmak.

Silikon Vadisinin gerçeği her gün değişiyor. Yarın ne olacağı belli değil. Bunu unutmamak lazım.

KadınlarArası: Yenilikçi teknolojinin, dijital medyanın, dijital reklam konularının strateji geliştirilerek gelir modeline dönüştürülmesi konusunda çalışmalar yapıyorsunuz. Ayrıca dünyada milyonlarca kişinin, uygulanan sansürlerden sıyrılarak tünel teknolojisi ile internete güvenli erişimin sağlandığı AnchorFree şirketinin ana ortaklarından birisiniz. Bunların hepsi birbirinden önemli konular. Ve hepsinin ayrı ayrı başlangıç hikayesi var mutlaka. Tüm bu konulardaki çalışmalarınızı anlatır mısınız? Kaç tane firmanız var, hangi konularda ne tür müşteriler için, hangi ülkelerde hizmetler veriyorsunuz…

Bağlan Nurhan Rhymes: AnchorFree olarak 190 ülkeye ulaşıyoruz. Bugüne kadar programımız 400 milyon kere indirildi. Ayda yaklaşık tüm platformlarda 30 milyon kullanıcımız var. Ayrıca 63 Milyon Dolar kadar yatırım aldık şirketimize. Şu anda benim görevim, bu şirketin “bedava/free” ürünü olan ve kullanıcılarımızın %90’ ının bulunduğu bu “free” platformu karlı tutmak. Yaptığımız işin sosyal misyonu çok büyük. Bunu belirtmekle birlikte neticede özel bir şirketiz ve benim kar/zarar sorumluluğum var.

Bu alanda bir çok deneme yaptık, bu platformu nasıl gelir yaratır duruma getiririz ve aynı zamanda bütün kullanıcılarımızı “güvenli ve gizli” tutarız diye. Şu anda Silikon Vadisi’ nin en iyi beyinleri bizimle, istediğimiz vizyonu mühendislerimizin yardımı ile geliştirdik. Kolay olmadı. Her gün kendimizi yeniliyoruz. Kullanıcılarımız ve bize güvenen insanlar, bizim 1 numaralı önceliğimiz.

Benim AnchorFree dışında HighTail eski ismiyle YouSendİt ve “Artificial Intelligence” Aİ video teknolojisine bağlı Kraken isimli şirkette yatırımlarım var. Tamamen teknolojiye odaklanmış durumdayım.

“Stratejim çok basit- “başarısızlığa ve yenilgiye yer yok”

KadınlarArası: Girişimcilik yolculuğunuz zorlu mu? Nasıl bir strateji ile bu kadar başarıya sahip oldunuz?Baglan Nurhan Rhymes ile röportaj

Bağlan Nurhan Rhymes: Çok ama çok zor. Çok kuvvetli karakter, direnç ve sinir lazım. Özellikle yabancı bir ülkede, kendi kültürünüz ve gelenekleriniz dışındaki insanlarla çalıştığınız zaman. Zayıflığa yer yok. Özellikle aileniz veya yakın arkadaşlarınız yanınızda olmadığı zaman, her şeyi kendi başınıza göğüslemek zorundasınız.

Stratejim çok basit- “başarısızlığa ve yenilgiye yer yok”. Benim daima tek planım değil, B planım, C planım ve D planım bulunur. Yani birden fazla alternatifim her zaman düşünülmüş durumda, iş hayatında “çıkmaz sokağa” izin yok. Düşünce yapım bu.

Hiçbir zaman hiç bir şey istediğim gibi gitmiyor, sürekli bir şeye çözüm bulmak durumundayım. Bunu artık öğrendim ve kabullendim.

“ABD’ de kalıplara uymak zorunda değilsin, kendi geleceğini kendin yaratabilirsin”

KadınlarArası: Bazı ülkelerde özellikle girişimcilik konusunda risk daha fazla. Türkiye’ de kalsaydınız daha mı farklı olurdu sonuç?

Bağlan Nurhan Rhymes: Türkiye’ de kalsaydım asla bu duruma gelemezdim. Türkiye’ de hala “onun kızı, bunun karısı, şunun teyzesi” ilişkileri ile insanlar bir yere geliyor. İnsanlar yetenek ve başarıları ile değil, akrabalık ilişkileri ile ilerliyorlar. Belli pozisyonları hak eden insanların önleri kesiliyor. Türkiye’ de kariyerimde benzer olaylar benim başıma da geldi.

ABD’ de ise ne kadar yetenekli, çalışkan ve azimli isen, belli bir yere gelme ihtimalin çok fazla. Gene garanti değil ama ihtimaller/olasılıklar Türkiye’ den çok çok daha iyi.

ABD’ de kalıplara uymak zorunda değilsin, kendi geleceğini kendin yaratabilirsin.

Türkiye’ de hala bir alaturka düşünce var ve ne yazık ki beyin göçü çok fazla.

“Kararı verdiniz mi, yürüyeceksiniz. Tereddüte ve acabalara yer yok”

KadınlarArası: Girişimcilikte özgüven, cesaret, şartlar, ortam her şey çok önemli. Ancak en önemli konu yakın çevrenin desteği. Sizi yolculuğunuzda kimler destekledi?

Bağlan Nurhan Rhymes: Doğru söylüyorsunuz. Ne yazık ki burada, San Francisco’ da yaşam çok yalnız. Ben San Francisco’ ya taşındığımda, babam “kızım zaten gurbetteydin, San Francisco’ ya taşınınca gurbetin de gurbetine gittin” dedi. Durumu siz anlayın.

Babam ve üvey annem çok destek. Her yaz bana gelip 3 ay kalıyorlar. Büyük destek, özellikle bir de çocuk varsa. Ne yazık ki aile hayatı, özel hayat ile iş hayatı paralel gitmiyor. Denge diye bir şey yok.

Benim senaryomda hem özel hayatımdan hem de aile hayatımdan hep fedakarlık yapmak zorunda kaldım. Tüm okul toplantılarına, futbol maçlarına babam ve üvey annem gitti.

Bence önemli olan “kararlılık”. Kararı verdiniz mi, yürüyeceksiniz. Tereddüte ve acabalara yer yok.

“Kendi başınıza başarabilirsiniz”

Baglan Nurhan Rhymes1

KadınlarArası: Amerika’ daki en etkin Türk-Amerikan kadını listesinde 5.sırada yer aldınız. Neler hissettirdi bu size?

Bağlan Nurhan Rhymes: Böyle bir ödüle layık görülmek çok büyük bir şeref. Düşünün bir, çalışıp çabalıyorsunuz, inanılmaz fedakarlıklar yapıyorsunuz ve Türk of America gibi prestijli ve etkili bir kurum sizi bu ödüle layık görüyor. İnanılmaz bir onur. Çok ama çok mutlu oldum. Kelimeler hislerimi tarif etmeye yeterli değil.

Ayrıca kadınlarımıza hem Türkiye’ deki hem de yurt dışındaki ve gelecek nesillere çok güzel bir örnek.

Kendi başınıza başarabilirsiniz.

KadınlarArası: Hedefleriniz?

Bağlan Nurhan Rhymes: Tatile ihtiyacım var. Hedefim tatil yapmak.

Şaka bir yana, bir numaralı hedefimiz AnchorFree’ yi 1 MİLYAR kullanıcı sayısına ulaştırmak. Şu anda Research ve Development’ da gene “gizlilik ve güvenlilik” ile ilgili ürünlerimiz var. Yakında onları piyasaya sunacağız.

KadınlarArası: Girişimci olmak isteyen kadınlara bir mesaj vermek ister misiniz?

Bağlan Nurhan Rhymes: Takım arkadaşlarınızı her zaman destekleyin çünkü hiç kimse tek başına başaramaz. Takım çok önemli, ne kadar vurgulasam az. Takım takım takım!

Kendinizi akıllı ve motivasyonlu insanlarla çevreleyin. Karşıt fikirleri hep dinleyin ve kaale alın. Size yardımcı olan insanları ve mentorlarınızı asla unutmayın. En önemlisi bugün başarılı olmak gelecek de başarıyı garantilemiyor. Şükür etmeyi bilin.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)

Bir önceki yazımız olan "Kadın girişimci burada sahaya 2-0 geride başlıyor" başlıklı makalemizde çocuklar için kukla atölyesi, girişimci ve hayaller hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Ogten yorumladı:

    Bravo, Baglan hanıma, tüm genç kızlarımıza ve kadınlarımıza örnek olmalı. Amerika gibi dünyanın en büyük ülkesinde böyle bir ödül almak çok zor bir olay. Kimbilir ne zorluklarla bu dereceye ulaştı. Ekmeğin Aslan’ın ağzında olduğu bu ülkede genç bir kadının çektiği zorlukların karşılığını alması çok büyük bir başarı. Bizim gurur kaynağımız, daha nice başarılar diliyorum. Böyle bir başarılı genç kadınımızı tanımamıza yardımcı olduğunuz için bu röportajı hazırlayan yazarınız ve derginize de ayrıca teşekkürler.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +2 (from 2 votes)

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player