takip et: Gönderiler | Yorumlar

İnsanlarla İlgili Bilinmesi Gereken 8 Gerçek

0 yorum
İnsanlarla İlgili Bilinmesi Gereken 8 Gerçek
İşinizde başarılı olmanın yolu insanları – çalışanlarınızı, çalışma arkadaşlarınızı ve müşterilerinizi – anlamaktan geçiyor. Bu gerçekleri bilmek, size iyi bir başlangıç sağlar. 

İnsanları anlamak – kendinizi, çalışanlarınızı, çalışma arkadaşlarınızı ve müşterilerinizi – tüm iş hayatı başarısının çekirdeğidir. Bunu akıldan çıkarmadan, bilgi verecek ve çalışma stratejinize ışık tutacak 8 gerçeği paylaşıyorum:

  1. Çoğu insan iyi niyetlidir. Dünyada gerçek anlamda bazı şeytan insanlar olsa da, çoğu insanların kalbi doğru yerdedir. Onlar dürüstçe sahip oldukları kaynaklarla en iyisini yapabileceklerine inanırlar. Bu yüzden, iyi niyet besleyin, sonrasında başkaları sizinle çalışmak isteyeceklerdir.
  1. İnsanlar hikaye içinde düşünürler. İlk insanların ilk kamp ateşi etrafında oturduklarından beri, hikayelerle büyülendiler, çünkü hikayeler olaylara ve gerçeklere anlam yüklerler. Aksi takdirde, çok sıradan olurdu. Bu yüzden, birçok müşteriyi, çalışanlarınızı ve yatırımcıları etkilemek ve elinizde tutmak için, gerçekleri bir öykü içinde kurgulayın.
  1. İnsanlar akıl yoluyla yargılamak yerine duygularıyla karar verirler. Çok az insan gerçekleri değerlendirdikten sonra bir karara varırlar. Çoğu insanlar düşünmeden karar verirler, sonra da bunun neden iyi bir karar olduğuna sebepler ararlar.Bu yüzden, bir karara varırken, sadece duygusal reaksiyonları aydınlığa çıkaracak ama araştırmaya dayalı hakikatleri sunun. 
  1. İnsanların dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Konuşamamak, ya da konuştupunuz halde kimse tarafından dinlenmemek güçsüzlüğün ifadesidir. Eğer dinlemezseniz, ilişki ölmüştür. Ve eğer birini susturmaya çalışırsanız, sizden sonsuza kadar nefret edecektir. Bu yüzden, patronlar çalışanlarını hakkaniyetle dinlemeliler. Ve aynı şekilde satışçılar da konuştuklarından çok dinlemeyi bilmeliler.
  1. İnsanlar güçlü ilişkilere hasretler. Çok az çılgın halk dışında, herkesin istediği her şeyin derin ve diğer kişilerle sonsuza kadar devam etmesidir. Bu yüzden, her başarılı vahşi ürün veya servis insanları eninden sonunda, bir şekilde bir araya getirdi.
  1. İnsanlar ilk başta acıdan sakınırlar ve sadece mutluluğu ararlar. İnsan beyni, tarih öncesi zamanlardan beri acıdan mümkün olduğunca uzak kalmak için, hayatta kalmaya fiziksel bağlantılıdır. Sadece acıdan uzak kaldıkça, onları mutlu edecek şeyler üzerinde uzun uzun düşünürler. Bu yüzden, iş hayatındaki “maliyetlerinizi azaltın” mesajı genellikle “işinizi büyütün” mesajının kozudur.
  1. İnsanlar çok fazla değişmediler. Y jenerasyonu kendi jenerasyonlarının yeni ve farklı olduğunu düşünüyorlar. Evet yeniler, ama farklı oldukları pek söylenemez. Bana güvenin, bugün her iddia Y jenerasyonunu bir önceki jenerasyonlar üzerinde bir yığın haline getirdi. Bu yüzden, gençliğin heyecan ve coşkusu ile daha erişkin insanların tecrübelerini birlikte değerlendirmek gerek, çünkü her ikisi de birleştirildiğinde tek başlarına olduklarından daha kuvvetli ve faydalıdır.
  1. İnsanlar bir miras bırakmak isterler. Başarılı işinizin bilgi kitabından, sadece çocuklarınız değil herkes gerçekten farklılık yaratacak, ölümsüz bir pay almak isterler.Bu yüzden, bugünden yarattığınız miras için günün saatlerini nasıl harcadığınız hakkında sıkı düşünün.

Geoffrey James

Kaynak: www.geoffreyjames.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Bir önceki yazımız olan Lider Olabilmenizin Sadece İki Basit Yolu Var başlıklı makalemizde daha iyi bir lider olmak için ne yapmalı, lider olmak ve lider olmak için gerekli özellikler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player