takip et: Gönderiler | Yorumlar

İnsanın Yaşadığı Hayat Dünyaya Bıraktığı Bir Mesajdır

0 yorum
İnsanın Yaşadığı Hayat Dünyaya Bıraktığı Bir Mesajdır

Ömür YEĞİNSUFuture Minds Eğitim Danışmanlık Kurucusu ve Sahibi

KadınlarArası: Kısaca size tanıyabilir miyiz Ömür Hanım?

Ömür Yeğinsu:  Çocukluk ve gençlik yıllarımın bir kısmı Ankara’da geçti. Babamın, çocuklarının eğitimi için ani bir kararla Ankara’dan Avustralya’ya göç etmesi ise bugün benim ve çocuklarımın kazandığı başarılara imza atan temel taşlardır diyebilirim. Lise eğitimimi  Avustralya’da tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’ ni 1979 yılında bitirdim. İş dünyasına İstanbul’da adım attıktan kısa bir süre sonra profosyonel iş hayatıma Londra’ da devam ettim. 1987 yılından itibaren Londra’da yaşamımı sürdürüyorum.  Amacım; iki çocuğumu İngiliz eğitimi ve Türk kimlikleri ile Londra’ da dünya vatandaşı olarak yetiştirmekti.İngiltere’ deki eğitim sisteminde dünyada saygın bir yere sahip birçok okul vardı. O yıllarda bunun onlara verebileceğim değerli bir hediye olacağına inanmıştım.

“İnsanın yaşadığı hayat dünyaya bıraktığı bir mesajdır” söylemine inanırım. omuryeginsu1

KadınlarArası: Girişimcilik hikayeniz nasıl başladı? Çocuklarınızın eğitimi için yurtdışına yerleştiniz, girişimcilik daha sonra geldi sanırım?

Ömür Yeğinsu: Üniversite sonrası ilk işim Borusan Holding’deydi. Borusan’da geçen sekiz yıl benim için adeta ikinci bir üniversite oldu. Borusan’dan ayrıldığım zaman  iki küçük çocuğumla İngiltere’ye asıl yerleşme amacım İngiliz özel eğitim sisteminin çocuklarımın geleceğini öreceğine olan inancımdı. Corporate bir hayatı devam ettirebilmem için önce iş, sonra evlatlarım formülünü kabul etmem gerekecekti. Bir şekilde ben tam tersini yani önce evlatlarım sonra iş formülünü seçtim. Kendim için çalışacaktım. İşim insanlara ışık tutmak ve eğitim üzerine olacaktı. Bana geldiklerinde kişiye özel eğitim haritasıyla hedeflerine ya da belki de hedeflerinin üst seviyelerine ulaşacaklardı. İnsan sevgisi, gençler ve eğitim, iletişim ve eğitimin kişiye özel verilmesi gerektiği gibi ana başlıklara inanan bir kişi olarak, İngiltere eğitim sisteminden yarattığım ayrı ayrı eğitim haritalarının ışığında, çok kişinin hayatında başarı ile birlikte farkındalık yarattım ve yaratmaya devam etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Futureminds Educational Consultants’ da İngiliz eğitim sistemi ağırlıklı, yatılı okul seçimi ve mentorluğu, üniversite, yaz okulları, kişiye özel eğitim programı, meslek özel lisan okulu, yaz öğretmenleri, yüksek lisans danışmanlığı gibi birçok konuda kişileri doğru adrese yönlendiriyoruz.  Zaman zaman aynı çalışmayı Amerika’ daki meslektaşlarımızla da el ele vererek yürütüyoruz ve özellikle Amerikan üniversitelerine yerleştiriyoruz.

Ayrıca Türkiyede ki bazı okullara değisik konularda danışmanlık yapıyoruz.

O yıllardan ilk aklıma gelen, paraşütle atlarken bir şekilde açılmayabileceğini de düşünerek atladığımdı…

KadınlarArası: Zor bir süreçtir girişimci olmaya karar vermek ve olmak. O dönemlerde destekleyen birilerini ister insan yanında. Bazen de destek almamak daha sağlam durmanızı gerektirir. Sizin ki nasıldı?

Ömür Yeğinsu: İnternet çağının henüz başlamadığı o yıllarda iki küçük çocuğu olan bir kadın olarak girişimci olmayı düşünmek ve karar vermek bir hayli zordu. O yıllardan ilk aklıma gelen, paraşütle atlarken bir şekilde açılmayabileceğini de düşünerek atladığımdı. Böyle zamanlarda destek almak eminim insan için su ve oksijen kadar değerlidir. Girişimcilik hikayemde böyle bir desteğin olmaması, benim yolculuğumu bir şekilde aynı J.R.R Tolkien’inYüzüklerin Efendisi romanındaki gibi derin ve ilginç sahnelerle örerek  bana çok şey öğretti. ‘Türk kimliğim, ‘İngiliz kültürü’, ‘girişimcilik’,’ iki ayağının üzerinde duran eğitimli kadın’ve  ‘Londra’ gibi sözcüklerinin her biri girişimcilik hikayemin ayrı  bölüm ve başlıkları olabilecek kadar güçlü diyebilirim.

KadınlarArası: Çocuklarını yurtdışında okutmak isteyen aileler için çok önemli bir konuda hizmet veriyorsunuz. Önceki yıllara göre ciddi bir artış var yurtdışında okumak konusunda. Talep arttıkça rekabet de artıyor. Dolayısıyla o konuda hizmet verenler de aynı oranda artış gösteriyor. Bu konuda aileler doğru seçime nasıl karar vermeliler, hangi detayları sorgulamalılar hizmet alacakları danışman kurumlara?

Ömür Yeğinsu: Çocuklarını yurtdışında okutmak isteyen aileler ve gençlerin bu konudaki istekleri gün geçtikçe artarken bu konudaki kavram kargaşası da paralel bir şekilde artıyor. İlk adımların  öncelikle, İngiliz eğitim sistemini çok iyi anlayarak  atılması çok önemli. Bu konudaki eğitim danışmanlığı, takip ruhu, uzmanlık, bilgi, sabır ve eğitim haritasının oluşumundan sonra adım adım hedefe odaklı çalışmak şart. Ailelerin en çok dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sırayabilirim:

a) Mümkünse hazırlıklara en az 2-3 yıl önceden başlanması.

b) Sunulan ve seçilecek adreslerle gençlerin kişilik, lisan, eğitim ve hazırlıkların örtüşmesi.  Keyfi seçim yapılmaması ve kayıt işlemlerinin mükemmel bir şekilde uygulanması. Her ayrıntıya dikkat edilmesi. İnternet’ten alınan bilgilerin mutlaka bir uzman tarafından süzgeçten geçirilip, doğru bilginin aileye sunulması.

c) Einstein’ın zekasına sahip olsanız bile çok iyi bir şekilde lisan öğrenmeden İngiltere’de iyi bir eğitim alamayacağınızı ilk günden bilmeniz gerektiği, ayrıca lisan eğitiminin çok küçük yaşta başlatılması gerekliliği.

d) Danışmanlık şirketinin gençleri kapasitelerinin bir alt adresine değil, doğru bir şekilde hatta bir üst platforma taşıyabilmesinin çok önemli olduğuna inanmaları gerekiyor.

omuryeginsu_egitim1

Evlatlarınızı yetiştirirken ister kendi ülkenizde olun ister yabancı bir ülkede, onları her zaman çok iyi duymalı ve imkanlarınız kısıtlı bile olsa bir şekilde eğitimleri süresince doğru kişilerle doğru adreslerde olmalarını sağlamalısınız.

KadınlarArası: Bu işe çocuklarınızın eğitiminden başlamak önemli bir ayrıcalık, siz ne gibi sorunlarla karşılaştınız onları başka bir ülkede okuturken? Ve nasıl çözümlediniz o sorunları?

Ömür Yeğinsu: Oğlum Can Yeğinsu ve kızım Ceylan Yeğinsu İngiliz eğitim sisteminin  yarattığı iki dünya vatandaşı. İngiltere’de üniversite, Amerika’da yüksek lisans eğitim formülü, doğru seçimler yapıldığında dünyada birçok kapıyı açabilecek dünya vatandaşları yaratmaktadır. Bugün daha iyi görüyor ve anlıyorum ki evlatlarınızı yetiştirirken ister kendi ülkenizde olun ister yabancı bir ülkede, onları her zaman çok iyi duymalı ve imkanlarınız kısıtlı bile olsa bir şekilde eğitimleri süresince doğru kişilerle doğru adreslerde olmalarını sağlamalısınız. Çocuğunuz sizin hep yanında olduğunuzu bilmeli. Yabancı bir ülkede, her zaman daha fazla çalışmak ve  kimliğinizi yaşatabilmek için daha fazla enerji ve emek harcamanız gerekiyor. Aslında başarıya giden yollar da buralardan geçer.

Bahsettiğim bu konuları o yıllarda sanki büyük sorunlarmış gibi görmüş olabilirim belki, ama bugün baktığımda iki evladımın ‘Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi’ listesine dahil olan okuldan mezun olmaları bana ayrı bir gurur kaynağı oldu diyebilirim.

KadınlarArası: Hangi konularda destek veriyorsunuz öğrencilere ve ailelerine? Yetişkinler için de eğitimleriniz var mı?

Ömür Yeğinsu: Futureminds Educational, eğitimde A-Z’ye hizmet vermektedir. İngiltere, Amerika, Kişiye özel eğitim mentorluğu, Eğitim Haritası, Yaz Okulu, Üniversite, İngiltere’de yatılı okul, meslek odaklı lisan okulu, yaz öğretmeni, yüksek lisans. Yetişkinler için, executive lisan okulu, MBA, öğretmen gibi konularda yardımcı olabiliyoruz. Her ay aileler ve öğrencilerle İstanbul ve Ankara’da eğitim toplantılarımızla kişiye özel eğitimi gerçekleştirebiliyoruz.

omuryeginsu_egitim

KadınlarArası: Yurtdışında okumayı tercih eden çocukların ve ailelerinin en önemli sorunları neler?

Ömür Yeğinsu: En önemli sorun, işe başlarken doğru yol haritası çizilememesi nedeniyle başlangıcın da doğru adreste yapılamaması… Bunu şu şekilde açıklayabilirim: Dağcılık sporuna başlamak istiyorsunuz ama elinizde yol haritanız ve gereken dağcılık ekipmanlarınız yok. Eğitim söz konusu olduğunda mentorunuzun bu yolu çok iyi planlaması gerekiyor. Yol haritasının  A’dan Z’ye bir takım ruhu ile anlaşılması şart.

İngiltere’de en çok gözlemlediğim sorunlar, alt yapı hazırlanmadan gelen öğrenciler, yanlış adreslere yönlendirmeler, Türkiye’deki özel ders ve dershane alışkanlığı ile okuyan öğrencilerin, üniversiteye yani akademik hayata adaptasyon sorunları, ayrıca bir öğrencinin sahip olduğu bilgi ve beceriler göz önüne alınmadan, yani daha üst seviyede bir akademik eğitim alabilecekken yanlış planlama sonucu daha alt seviyelere yönlendirilmesi.

Yalnız okulda değil ailelerin evde de verecekleri eğitim çok kıymetli…

KadınlarArası: Yurtdışında okumaya çok talep  olduğu böyle bir zamanda problemlerin de aza indirgenmesi gerekiyor. Sorunların yaşanmasını engelleyen aracıların olması ve ailelerin gözünün arkada kalmaması gerekiyor değil mi? Öğrencilerin uyum sağlaması kolay oluyor mu? Bu konuda yaşadığınız problemler oldu mu hiç?

Ömür Yeğinsu: Bir öğrenci ne kadar önceden hazırlanır, lisan bilgisi güçlenir ve geleceği adresle onun uyumu sağlanırsa o kadar az problem yaşar. Bu süreç öylesine önemle ve ciddiyetle ele alınması gereken bir süreçtir ki mentor olarak seçtiğiniz kişi adeta elinde sihirli bir değnek varmış gibi sorunları en kolay, ama en etkili şekilde çözme yeteneğine sahip olmalıdır. Mentor olan kişinin öncelikli görevi budur.

Genelde yatılı okulun ilk yılı öğrenci için de, ailesi için de zor geçer. Bu süreçte çocuğunuza anlayışla yaklaşmalı ve onu dikkatle takip etmelisiniz. Bu tavrınız  sonraki yıllarda çok başarılı ve mutlu günleri beraberinde getirecektir. Bu yıllar o öğrencinin üniversite ve iş hayatına imza atar. İlk yıllardaki sabır, incelik, doğru okulun seçimi ve yönlendirilmesi bir gencin geleceği için bu kadar önemlidir
işte…

omuryeginsu_egitim2

KadınlarArası: Türkiye ve İngiltere arasında hizmet veriyorsunuz, başka ülkeler var mı, olacak mı?

Ömür Yeğinsu:  Amerikada’ ki danışmanlarımızla birlikte, USA Üniversitelerine öğrenci yerleştiriyoruz.

KadınlarArası: Çocuklarını yurtdışında okutmak isteyen ailelere ve yurtdışında okumak isteyenlere  neler tavsiye edersiniz?

Ömür Yeğinsu: Çocuklarını doğru zamanda, doğru kişilerin mentorluğunda ve doğru adreslerde okutmalarını ve hiçbir şeyi tesadüfe bırakmamalarını, köprünün iki ayağını sağlam tutmalarını tavsiye ederim. Yalnız okulda değil evde de verecekleri eğitimin çok kıymetli olduğunu bilmelerinde fayda var. Evlatlarını  dünyanın saygın okullarında şekillendirmeleri onları yalnız kendi ülkelerinde değil, dünyanın her noktasında takdir edilen önemli insanlar yapar. Aileler bunu mutlaka göz önünde bulundurmalı, sorgulamalı ve elbette her şeyden önce konuyu enine boyuna düşünerek çok iyi araştırmalı.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)

Bir önceki yazımız olan Büyük Ada Kaçamağı başlıklı makalemizde ada otelleri, bisiklet ve büyük ada hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player