takip et: Gönderiler | Yorumlar

İlk Aşk İlk Heyecan

0 yorum
İlk Aşk İlk Heyecan

Girişimci olmayı bir kez kafaya koydunuz mu, günlük yaşamda karşınıza çıkan her şey artık sizin için bir iş fikri potansiyeline sahiptir. Öyle ki aklınıza ve yüreğinize takılan bu fikirlerin, biri gider biri gelir. İlk heyecanla hepsi size uygundur ve girişimciliğiniz için idealdir. Ve siz günlerce gelip giden bu iş fikirlerinin yoğunluğu ile çoğu zaman yorgun düşersiniz. Adeta bir girişimcilik sarhoşluğunun yaşandığı bu dönemden, çoğu girişimci adayı yenik çıkar ve girişimciliğini askıya alır. Çünkü girişimciliğinizin daha bu ilk basamağında yorgun düşmek, yola devam etmeniz için gerekli olan motivasyon ve eforu alır sizden.

İlk heves son heves olmasın…

Oysa girişimciliğin bu ilk evresinin tadını çıkarmak ve ileriki dönemlerde hoşlukla hatırlayacağınız bir dönem olmasını sağlamak hiç zor değil. Panik ve stres havasından uzak, hırsa dökülmeden yaşayabileceğiniz bu dönem, ilerleyeceğiniz yolda aynı zamanda size çok şey kazandıracaktır. İşte size bilmediğiniz iş fikirlerine takılmadan, deneyiminiz üzerinden doğru sonuca ulaşabileceğiniz bu dönemle ilgili birkaç öneri.

  • İlk iş fikri genelde bizi en çok heyecanlandırandır. Hatta kimi zaman onun sayesinde girişimci olmaya karar verebiliriz. Ancak her zaman ilk aşk doğru aşk değildir.
  • Girişimci olmaya karar verdiğinizde beyniniz ve duygularınız sürekli iş fikri üretmeye ve bunların çevresinde gereğinden fazla zaman harcamaya başlayacaktır. Her konuda olduğu gibi bu konuda da onları yönetmek elinizde. Odak konunuzdan fazla uzaklaşmadan sürekli sadeleşerek bu dönemi en verimli şekilde geçirmeye çalışın.
  • İş fikri üretme dönemi tıpkı bir çocuğun yetişkin olma yolculuğundaki ergen dönemi gibidir. Bu dönemi ne kadar olumsuz ve stresli yönetirseniz girişimciliğinizde o kadar kalıcı hatalar yaparsınız.
  • Bu dönemi çok yoğun yaşamadan düşüncelerinize ve duygularınıza hep boş alan bırakarak yaşamalısınız. Yoksa ilk hevesiniz son hevesinize dönüşebilir ve siz girişimciliğe küsebilirsiniz.
  • Girişimciliğinizin zorlu, stresli ama aynı zamanda en renkli ve heyecan verici bu dönemini, tadına vararak sizin için en doğrusunu bulmak amacıyla geçirmeye önem verin. Çünkü girişimcilik hikayenizi anlattığınızda bu dönem hikayenin en önemli bölümü olacaktır.
  • “işte bu!” dediğiniz iş fikrine, üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen hala aynı heyecanı duyuyorsanız, işte bu sizin aradığınız iş fikridir, emin olun.
  • Hevesle asıldığınız fikirler sizi ilk bulunduğunuz noktadan öylesine uzaklara götürmüştür ki başlangıç noktanızın adresini bile unutursunuz. Öyle ki gıda sektöründe girişimci olmayı düşünürken kendinizi eğitim sektöründe düşünürken bulursunuz.  Bilinmez topraklarda girişimciliğiniz başlamadan bitmeye mahkum olur.
  • İş fikri sarhoşluğuna yakalanmadan, en doğrusunu bulmak için acele etmeyin. Fikre çok aşık olduğunuzu düşünerek girişimci olmak, il bakışta aşık olup evlenmek gibidir. Aşk gözünüzü kör ettiğinde gerçekleri görmeden yola çıkarsanız, sağlıkla devam etmesi mümkün olmayan bir girişimciliğe katlanırken bulursunuz kendinizi.Neslihan ÖZPOLAT
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)

Bir önceki yazımız olan Kendi İçine Bakmanın Zamanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player