takip et: Gönderiler | Yorumlar

Her Girişimciye Bir “JOY RUHU”

0 yorum
Her Girişimciye Bir “JOY RUHU”

Girişimci olmaya karar verdiğiniz zaman, yaşamınızın artık eskisi gibi olmayacağını ve geri dönülmesi zor bir yola girdiğinizi bilmelisiniz. Ayrıca sadece işinizle değil, ailenizle de farklı mücadelelere hazır olun. Genç bir kadının girişimcilik yolculuğunu yalın ve son derece gerçekçi detaylarla anlatan “Joy” filmini, girişimcilikte yaşanan zorlukları görmek ve girişimcilikte yaşanan duygulara bir parça tanık olmak için mutlaka izlemelisiniz.

Filmde, yaşamımızın ilk dönemlerinde hepimizin sahip olduğu hayal dünyamızın, şartlar gereği mecburen yöneldiğimiz yollarda nasıl köreldiğini, ancak inanarak ve azmederek bu eşsiz kaynağımıza geri dönüşle, nasıl sıra dışı bir insana dönüşebileceğimizin hikayesi anlatılıyor.

Yaşam öyküsünden “Joy, Miracle Mop” ve “Huggable Hangers” ürünlerinin mucidi olduğunu öğrendiğimiz Joy Mangano’ nun gerçek hikayesinden yola çıkarak kurgulanan film, aslında her girişimcinin pratiğini yaptığı benzer olaylardan oluşuyor. Filmde özellikle kadın girişimci olduğunda yaşayacağı farklı boyutlardaki zorluklar, çok gerçekçi bir şekilde yansıtılmış. Çünkü kadının girişimci olmasıyla, sadece iş dünyasının farklılaşacağını düşünmek yanlış olur. Kadın girişimci olduğunda iş dünyasıyla birlikte tüm dünyası değişiyor. Aile ilişkileri, yoğun duygu değişimi, iş ilişkileri… girişimcilik yolculuğuna çıkan kadın, tüm bunları bilerek yaşamının artık eskisi gibi olmayacağını bilmeli.

Hikayenin başka bir kültürden gelmesi çok fazla şeyi değiştirmiyor. Çünkü kadının girişimci olması, her kültürde benzer zorluklarla karşılaşacağı anlamına geliyor. Joy’ u her zaman yüreklendiren cesaret iksiri büyük anneye, bizim kültürümüzde rastlamak tabiî ki çok olası değil. Ancak kültürümüzün yaygın yaklaşımı zor olsun kolay olsun, karşımıza çıkan her şeyin mutlaka bir anlamı olduğu ve bize ne getireceği üzerine kafa yorma, en az Joy’ un büyük annesi kadar etkileyici bir şans. Ve Joy’ un her şeyin bitme noktasındaki küllerinden başarıya ulaşan girişimciliği ise tadından yenmeyecek bir meyve.

Azim, inat, kararlılık, inanç ve hepsinden önemlisi bitip tükenmeyen sabır, her girişimcin sahip olması gerekenleri olarak bu filmde olabildiğince ön plana çıkarılmış.

Girişimci olanlar ve olmayı düşünenlerin çokça rastlayacağı sahnelerin ve sahip olması gereken özelliklerin yer aldığı “Joy” filmini mutlaka izleyerek yaşamınıza uyarlayın.

Neslihan ÖZPOLAT

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Bir önceki yazımız olan Girişimci Fikirler:Fatura Dostu Yatak Çadırı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player