takip et: Gönderiler | Yorumlar

“Kadın girişimci burada sahaya 2-0 geride başlıyor”

0 yorum
“Kadın girişimci burada sahaya 2-0 geride başlıyor”

KadınlarArası: Siz kukla sanatçısısınız. Bu başlı başına sıra dışı bir durum☺ mutlaka bir hayaldi ve gerçeğe dönüştü. Kukla sanatçısı olmaya nasıl karar vermiştiniz?

Serap ARISOY: Eşim Vural Arısoy Bey Kukla sanatçısı. Merkezi Fransa’ da bulunan UNIMA (Uluslararası kukla ve gölge oyunları birliği) Türkiye başkanı, biz evlenmeden önce başlamış bu sanatı icra etmeye. Evlendikten sonra Vural Bey ile gittiğimiz turnelerde çıraklık yapmaya başladım ve hala çırağım…

KadınlarArası: Uluslar arası çalışmalar yapıyorsunuz. Türkiye için bu çok önemli ve aynı zamanda değerli bir şey. Biraz geçmiş zamana terk edilmiş bir konuyu cesaretle yapmak ve bunun dünyada temsilcisi olmak çok dikkat çekici…

Serap ARISOY: Biz Ailecek bu sanatı yapmaya çalışıyoruz yani ben, eşim, Vural bey’in kardeşleri Hakan ve Alp Bey, kayınpederim Nural bey hatta bazen kızlarımız da bize eşlik ediyor. Çalıştığımız sanat dalı dediğiniz gibi geçmiş zamana terk edilmiş olsa da özellikle yurt dışında çok fazla ilgi görüyor. Bilindiği gibi Karagöz sanatı UNESCO tarafından insanlığın kültür hazinesi kapsamına alındı. Bir çok ülkede karagöz ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Kukla ise bence dünyada kabul gören başlıca sanat dallarından biri ve eğitimden, sanata bir çok alanda kullanılıyor.

“Biz geleceğin büyüklerini hazırlamaya çalışıyoruz”

KadınlarArası: Tüm bunlar devam ederken çocuklarda sizin gibi hayalleriyle oynasınlar diye açtığınız atölye. Bu aslında aynı zamanda bir sosyal girişimcilik örneği. Buna nasıl karar verdiniz?

Serap ARISOY: Hayallerle oynamak sihirli kelime bu aslında… Yaptığımız işi en iyi anlatan kelime. Önce hayal etmek sonra düşünmek ve bir kaç tahta parçası ve bez ile onu gerçeğe dönüştürmek. İstedik ki ulaşabildiğimiz her çocuk kendi hayallerini gerçeğe dönüştürsün. Düşünsün, önce düşünmeye ihtiyacımız var ve sonra yapsın, yaparken terlesin emek versin kıymet bilsin… Belki büyük konuşmak olacak ama biz geleceğin büyüklerini hazırlamaya çalışıyoruz.

KadınlarArası: Hayal kurmak yerine hazır hayalleri tercih ettiğimiz bir dönemdeyiz. Gerçekleştirdiğiniz çalışma çok önemli. Zaten içlerinde var olanı uyandırmak ayağa kaldırmak gibi bir şey. Bu heyecan verici olmalı.

Serap ARISOY: Evet bazen atölyemize gelen çocuklar ve aileleri çok şaşırıyor. ‘yani şimdi ben istediğimi yapabilirim öylemi?’ bu en fazla sordukları soru… Kabul etmemiz gerekir ki biz de mevcut eğitim sistemi ders geçme odaklı. Çocuk ve gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri alanlar ise çok kısıtlı işte bu noktada Yap Yap Oyna atölyeleri onlar için bir pencere oluyor. Hazır, yapılmış, paketlenmiş bir ürünü almak yerine aynı bizim yaptığımız gibi bir parça bez, bir tahta ile başlıyor hayaliyle oynamaya. Evet bu çok heyecan verici…

“Ben hiç bir zaman kendimi çalışıyor gibi düşünmüyorum”

KadınlarArası: Neler yaşanıyor atölyenizde. Çocukların dünyası zaten muazzam, bir de onların hayallerinin içine dalmak nasıl bir şey?

Serap ARISOY: Meğer ne kadar çok yetenekli çocuk varmış dedik kendi kendimize… Bir çırpıda yılların marangozuna taş çıkartacak çalışmalar yapan çocuklar oldu… Bazen biraz ağırdan alalım yavaş yavaş yapalım dediğimiz bir çalışma çok kısa sürede bitiriliyor… Her çalışma farklı bir yanlarını ortaya koyuyor. Aileler ile birlikte yaptığımız çalışmalar var mesela bir oyuncağı anne baba çocuk birlikte yapıyor, gerçi çoğunda anne ve babanın çocukluğu ağır basıyor onlar çocuklarından daha fazla ilgi gösteriyor:)

KadınlarArası: Onlar bu çalışmalardan nasıl etkileniyor? Neler değişiyor yaşamlarında? Aileleri ile ilişkilerinde? Tanık olduklarınızdan bahsetmenizi istiyorum?

Serap ARISOY: Özellikle toplumda asosyal olarak nitelendirilen içine kapanık çocukların aslında toprağın altındaki bir maden olduğunu görüyorsunuz… TV seyretmekten yada bilgisayar, tablet oyunlarını bırakıp üretmek, yapmak üstüne plan yapan çok fazla çocukla tanıştık.

KadınlarArası: Siz böyle bir konuda onlarla olduğunuz için neler hissediyorsunuz? Hem genel anlamda tüm yaşamınızı hem de girişimciliğinizi nasıl etkiliyor?

Serap ARISOY: Ben hiç bir zaman kendimi çalışıyor gibi düşünmüyorum… İnsanın sevdiği şeylerle meşgul olması böyle bir şey herhalde… Atölye, eşim,  çocuklarım hepsi iç içe, biri bitince diğeri başlamıyor hepsini aynı anda yaşıyorum. Böyle olunca zevkli, heyecanlı ve neşeli bir hayatım olduğunu söyleyebilirim.

“Benim yaşadıklarım tüm kadın girişimcilerin yaşadıkları ile aynı. Burda sahaya 2-0 geride başlıyorsunuz”

KadınlarArası: Girişimcilik sıra dışı bir konuda gerçekleştiğinde zorluğu katlanıyor mutlaka. Siz ne tür zorluklar yaşıyorsunuz bir kadın girişimci olarak ve bunların üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Serap ARISOY: En zor olan yaptığınız işe başkalarını inandırmak belki bir mantı dükkanı açsaydım her şey daha kolay olurdu. Tabi ki bir de sanatçı bir kişinin ticaret yapması ayrı bir zorluk… Çok klişe olacak ama her şey erkekler dünyası için tasarlanmış bazen çok sıkıldığım ve zorlandığım oluyor. Benim yaşadıklarım tüm kadın girişimcilerin yaşadıkları ile aynı… Yaptığımız işi anlatmakta zorluk çekiyoruz kolaylıkla birçok kapının açılması gerekirken bizler kapı zilini çalmakla uğraşıyoruz. Özellikle Avrupa’ da gerçekleştirdiğimiz turnelerde yaptığım gözlemlere dayanarak şunu söyleyebilirim burda sahaya 2-0 geride başlıyorsunuz. FullSizeRender 4.jpeg görüntüleniyor

KadınlarArası: Hem sıra dışı hem de girişimci bir kadın olarak kadınlara vermek istediğiniz mesajınız var mı?

Serap ARISOY: Toplumumuzun kadınlara bakışı malum ve son yıllarda kadınların yaşadıkları sıkıntılara baktığımızda, bizlerin iş hayatında daha çok aktif olmamız gerektiğini düşünüyorum. Her alanda üretken olmak zorundayız. İyi nesiller yetiştirebilmek, onlara yol gösterebilmek bizim elimizde. Kadınlar şefkat kahramanlarıdır… Nezaketleri ve zarafetlerinin yaptıkları işe bir ayna olacağı kanaatindeyim…

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)

Bir önceki yazımız olan İrlanda’ da Kadın Girişimci Olmak başlıklı makalemizde irlanda da kadın girişimci olmak, irlandalı kadın girişimci ve Kadın girişimci hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player