takip et: Gönderiler | Yorumlar

Hayallerimi yaşamak için yaşlanmayı bekleyemezdim.

1 yorum
Hayallerimi yaşamak için yaşlanmayı bekleyemezdim.

Özgür Şensoy uzun yıllar profesyonel iş yaşamının içinde bulunan, aynı zamanda hayalini kurduğu iş fikrini gerçeğe dönüştürmüş bir kadın girişimci. Seyahat etmeyi çok seven bir gezgin olarak, seyahat  için ihtiyaç duyulan malzemeleri aynı çatı altında toplayan www.seyahaticinhersey.com adlı e-ticaret sitesini kurarak seyahat tutkunlarına yardımcı oluyor.

KadınlarArası: Halihazırda işi olan insanlar pek girişimci olmayı düşünmezler, çünkü güven alanları içinden çıkmak istemezler. Sen çok güzel bir şekilde her ikisini de devam ettiriyorsun, çok fazla özveride bulunuyor musun?

Özgür Şensoy: Oldukça fazla. İş hayatındaki çalışma tempom bir doktorun ki kadar olmasa da oldukça yoğun. Akşam eve geldiğimde aslında dinlenmeye ayırmam gereken zamanda ikinci mesaiye başlıyorum. Yaklaşık iki yıldan fazla bir zamandır bu şekilde yaşıyorum. Ki bu da gezmelerimi ertelediğim, eğlenmeye ya da dinlenmeye ayıracağım zamanları çalışarak geçirdiğim anlamına geliyor. Ancak şöyle bir şeyi de belirtmeliyim ki insanın uğraştığı şey her neyse severek ve isteyerek yapıyorsa yorgunluk çok geri planda kalabiliyor.

KadınlarArası: Uzun yıllardır profesyonel iş hayatının içindesin ve profesyonelliğin ile oluşturduğun girişim birbirlerinden biraz farklı. Neden ve nasıl aklına geldi böyle bir girişim oluşturmak?

Özgür Şensoy: Mesleğimi çok severek yapıyorum. Ancak 30’lu yaşlarımın ortasında fark ettim ki benim hayatta yapmayı en çok istediğim şey seyahat etmek, mümkünse tüm dünyayı gezmek, yeni yerler görmek, farklı kültürleri tanımak, her coğrafyanın kokusunu içime çekebilmek. Ve bunları yapmak için yaşlanmayı beklememek:) Ne yazık ki şu an planlarımın oldukça gerisindeyim. Ama bu hedefe doğru yöneldiğimden beri seyahat olayına da bakışım değişti. Bu süreçte de aslında yurt dışında çok güzel örnekleri olmasına rağmen, ülkemizde bu tarz, sadece seyahat edenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir alışveriş sitesinin olmadığını fark ettim. İşe koyulma kısmında ise böyle bir iş yapmak gerektiğine inanan erkek arkadaşımın payı çok büyük.

ozgur-sensoy1

KadınlarArası: Aslında seyahate hazırlanmak ayrı bir deneyim. Özellikle gezginler için de çok önemli bir konu. Sitede onlara bu konuda yardımcı olacak bilgiler de veriyor musunuz?

Özgür Şensoy: Kesinlikle öyle. Sitemizin “Yol Günlüğü” adında bir bloğu da var. Henüz emekleme döneminde ama bu blogta her türlü seyahate özgü bilgiler yer alacak. Örneğin çadır kampı seyahatleri ya da motorla seyahatler gibi özel başlıklar altında her türlü yararlı olabilecek bilginin paylaşılacağı bir alan olma yolunda ilerliyor bloğumuz.

KadınlarArası: Farklı yolculuklar için hazırlanmış farklı seyahat kitleriniz var. Bunları hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Özgür Şensoy: Her yolculuğun kendine has bazı ihtiyaçları oluyor. Örneğin bir uçak yolculuğunun ve motor yolculuklarının ihtiyaçları birbirlerinden oldukça farklı. Ya da otelde kalacaksanız yanınıza almanız gerekenlerle, çadır kampı için yanınıza almanız gerekenler de öyle. Bu özel ihtiyaçları dikkate alıyoruz.

KadınlarArası: Genelde aileler için çocuklarla birlikte seyahate çıkmak biraz endişe vericidir. Seyahatin sıkıntıya dönüşmemesi için onlara neler önerirsin?

Özgür Şensoy: Bu konu son yıllarda birçok deneyimli blog yazarı anne tarafından çok detaylı bir şekilde işlendi. Benim kişisel görüşüm ise çocuğa özgü, onun karakterine uygun önceden düşünülmüş birkaç etkinlik ve araç-gereç ile bu konu sıkıntı olmaktan kolaylıkla çıkabilir.

KadınlarArası: Az eşya ile sehayat etmek herkesin hayalidir ancak birçoğu bunu başaramaz. Bu konuda işin sırrı nedir?

Özgür Şensoy: Bence bu da tamamen kişisel bir tercih. Bazıları az eşya almak istedikleri halde elemeyi başaramıyorlar. Bazıları ise az eşya almayı zaten tercih etmiyorlar. Bu durumda yapacak bir şey yok tabi:) Bir de eşya miktarı bana göre yapılacak seyahatin amacıyla da çok doğru orantılı. Mesela biz motorla bir çadır seyahatine gidiyorsak çok az eşya almak zorundayız. Aksi takdirde yol çekilmez ve riskli bir hal alabilir. Ama arabayla ya da uçakla gidip bir otelde kalacaksak bu konuda biraz daha rahat davranabiliyoruz. Böyle zamanlarda da çantaya bir eşyayı koymadan önce bu gerçekten gerekli mi, olmasa ne olur diye birkaç kere kendi kendime sorarım. Benim için pratiklik ve rahatlık her şeyden daha öncelikli olduğu için az eşya almak hiç sorun olmuyor.

“Ne yazık sistem küçük olanı, yeni başlayanı desteklemek üzerine kurulu değil”

KadınlarArası: Gezmeyi seven insanlar genelde gezdikleri yerleri bloglarında yazarken sen gezi tutkunları için sadece onlara yönelik bir iş oluşturmuşsun. Aslında işin zor tarafını kendine misyon edinmişsin. Ne gibi zorluklarla karşılaştın ve bunları nasıl aştın?

ozgur-sensoy

Özgür Şensoy: Aslında ben de önce yazarak başladım. Hala açık olan bir bloğum var. Ama istediğim kadar zaman ayıramadım. Sonra aklıma bu fikir gelince hem çok sevdiğim seyahat etmekle ilgili bir iş yapıp hem de olmayan bir hizmeti sunmak çok cazip geldi. Bu iş fikrinin sadece bir kısmı benden çıktı aslında. Yıllardır interneti kullanarak iş yapmak gerektiğini söyleyen erkek arkadaşıma çalışma alanını bulmuş gibi oldum ben. Şu anda işin çok büyük kısmını kendisi yürütüyor. Bense günceli takip ederek hizmet verdiğimiz alanda geliştirici fikirler üretmeye çalışıyorum. Hem zor hem kolay bir alan seçmişiz. Türkiye’de e-ticaret hala çok fazla büyüme potansiyeli olan bir alan, ancak bir o kadar da rekabeti yüksek. Henüz zorlukları aşabildik diyemem ama vazgeçmeye niyetimiz yok. Ne yazık sistem küçük olanı, yeni başlayanı desteklemek üzerine kurulu değil. Küçük olan daha çok zorlanıyor, tüm avantajlardan büyük olanlar yararlandırılıyor. Bankalarla, ürün tedarikçileriyle ya da kargo şirketleriyle yaptığınız anlaşmalarda hep ne boyutta iş yaptığınız sorgulanıyor. Oysa siz daha yola yeni çıkmışsınız. Büyük olanı daha da büyütmek üzerine kurulu bir düzen var. Bu düzende yerinizi alabilmek için çok çabalamak gerekiyor. Biz hala o aşamadayız.

KadınlarArası: Hem profesyonel iş yaşamının hem de girişimciliğin içinde olmak önemli bir deneyim. Genelde iş yaşamını sonlandırıp girişimci olmuş örnekleri daha çok görüyoruz. Senin bu farklı deneyimlerinden yola çıkarak girişimci olmak isteyen kadınlar için mesajların olabilir mi?

Özgür Şensoy: Mevcut iş yaşamını sonlandırıp girişimciliğe tam anlamıyla adım atabilmek için ciddi bir birikim yapmış olmanız gerekiyor. Benim gibi birikimsiz sadece fikirle başlayanlardansanız işiniz pek kolay değil ne yazık ki. Ama ben çalışmayı ve üretmeyi seviyorum. Biraz da mücadeleci bir ruhum var. Çok severek ve inanarak başladığımız bu işi gerçekten kendi ayakları üzerinde durabilir bir hale getirmek için durmaksızın çalışıp her gün yeni fikirler üretiyoruz. Bence pes etmemek, sabırlı olmak, çevreyi iyi gözlemlemek, sürekli yeni fikirler üretmek üzerine düşünmek çok önemli.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 6 votes)

Bir önceki yazımız olan Kadın Sosyal Girişimcinin Uluslararası Başarısı başlıklı makalemizde anna fiscale, italya' daki girişimcilik ve kadın hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. SAFİYE ÜNLÜ yorumladı:

    duygularımıza tercüman olmuş, bilgilendirici de bir yazı.. hayallerinize ulaşmanız dileğiyle, tebrikler..

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +2 (from 2 votes)

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player