takip et: Gönderiler | Yorumlar

Yalos bizi büyüledi ve yönlendirdi

1 yorum
Yalos bizi büyüledi ve yönlendirdi

YALOS
Christiane Alaettinoğlu
Filiz Ateş

KadınlarArası: Çerçöp sanatı, açıkçası bu konuda tasarım yapan sadece yabancı sanatçılar biliyorum. Sizleri öğrenmem sürpriz oldu, tasarımlarınızı görünce işte mükemmel kadınlar dedim. İkinizi de tanımak istiyoruz öncelikle. Yalos’ a kadar neler yaptınız, iki cesur kadınJ birbirinizi nasıl buldunuz, nasıl bir araya gelip çerçöp tasarımlar yapalım dediniz…

Filiz ATEŞ: 13 yıl önce eşim nedeniyle Alanya’ ya yerleştim. Boş vakitlerimde kumsaldan topladığım tahtalarla (lamba ayağı, ayna çerçevesi gibi objelerle)  evimi dekore etmeye başladım. Alman dili ve edebiyatı mezunu olarak yıllarca rehber olarak çalışmıştım. Boş vakitlerim artınca bu malzemenin büyüsüne kapılıp daha fazla objeler üretmeye başladım. Aynı konuya ilgi duyunca Christiane ile tanışıklığımız da ortaklığa dönüştü.

Christiane optometrist (yani gözlükçü) olarak Almanya’daki eğitimini tamamladıktan sonra yaklaşık 15 yıl önce eşi nedeniyle Alanya’ ya yerleşti. Yıllarca turizm alanında otel işletmecisi olarak çalıştı. Üniversite yıllarından beri takı tasarlayıp üreten biri olarak Alanya’ da en kolay bulabildiği malzeme olan yallos onun ilgisini çekti. Kışın boş vakitlerinde bu malzemeden bir şeyler üretmeye başladı. Dört yıl önce otel işletmeciliğini bırakınca daha fazla vakit ayırarak beraber Yalos’u kurduk.

KadınlarArası: Yalos’ un anlamı ne ve hanginiz buldunuz?

Filiz ATEŞ: Alanya’ da deniz kenarına vuran dal parçalarına yallos adı veriliyor. Adımız da buradan geliyor. Yalos Yunanca’ da sahil, kıyı şeridi anlamına da geliyor, muhtemelen buradan gelen Rumca bir kelime yallos.

KadınlarArası: Çok doğal bir çalışma sizin ki, tasarımlar nasıl oluşuyor, malzemelere göre mi yoksa önce tasarım sonra uygun malzemelerle mi hareket ediyorsunuz?

Filiz ATEŞ: Bu kendiliğinden oluşan, tamamen bulduğumuz parçaların büyüsüne kapılarak yarattığımız bir uğraş. Tahtanın kendisi ilham ediyor çıkacak eserleri. Dolayısıyla önceden tasarlamak çok mümkün olmuyor ya da çok kabaca bir şeyler önceden planlanabiliyor. Bugün bir köpek yapayım diye yola çıkmak mümkün değil. Parçaları tek tek elimize alıp bize neler ilham ettiğine bakıyoruz. İkimiz de bazen farklı şeyler görebiliyoruz aynı parçada. Sonrası kendiliğinden geliyor. Biz parçalarda herhangi bir değişiklik yapmıyoruz, oymuyoruz, kesmiyoruz, olduğu gibi bırakıyoruz. Onun için bazen bir eseri tamamlamak birkaç yılı bulabiliyor. Doğru kolu veya kafayı vs. bulmak her zaman çabuk olmuyor.

Biz yallosçu olalım diye yola çıkmadık, yallos bizi büyüledi ve yönlendirdi. Bulduğumuz parçaların kendisi zaten birer sanat eseri, biz bunları sadece bir araya getiriyoruz.

KadınlarArası: Bu konuda çalışmaya karar verdiğinizde çevrenizin tepkisi nasıldı? Bir takı tasarımcısı, bir modacı, bir ressam olmak daha bildik tanıdık şeyler ama, sizin ki… eminim ki çevrenizdeki bir çok insanda ilk olarak sizinle öğrenmişlerdir bu sanatı.

Filiz ATEŞ: Aslında çok ilgi görüyoruz, yerli ve yabancılar beğeniyorlar, takdir ediyorlar, fikri beğeniyorlar. Yabancı yerleşikler kadar Türkler de müşterilerimiz arasında. Çevremizden, özelikle eşlerimizden çok destek gördük.

KadınlarArası: Alanya da çok sayıda yabancı yerleşimi de var. Çalışmalarınıza ilgi gösteriyorlardır. Tepkiler nasıl bizim ve yabancıların yaklaşımlarını karşılaştırdığınızda? Yerel yönetimden destek görüyor musunuz girişimci kadınlar olarak? Girişimci olmak kolay mı? Hem kadınsınız hem çok farklı bir konuda girişimcisiniz. Ticari hedeflerinize ulaşabiliyor musunuz? Zorluklar oluyor mu yaşadığınız?

Filiz ATEŞ: Ticari bir anlayıştan çok amatör bir uğraş veya sanat olarak görüyoruz. Bu nedenle satıştan çok üretmeyi seviyoruz. Sergilere ve festivallere katılarak masraflarımızı karşılayıp yeni şeyler üretmeye çalışıyoruz. Ticaret işin rengini değiştiriyor ve seri üretimi gerektiriyor. Oysa bu malzeme seri üretime izin vermiyor, çünkü her parça tek, eşi yok. Belediyemiz girişimciliğimize, bize çok değer veriyor ve her zaman destekliyor. Alanya’ ya özgü bir ürün olması çok etkiliyor tabii ki.

KadınlarArası: Teşekkürler…

www.yalos.blogspot.com

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)

Bir önceki yazımız olan Kadınlar, Gençler, Öğrenciler, Üreticiler, Girişimci olmak isteyenler... başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  1. …çok teşekkür ederiz :o))) gerçekten güzel olmuş
    iyi çalışmalar,
    Filiz ve Christiane

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player