takip et: Gönderiler | Yorumlar

Girişimciliğin olmazsa olmazı hayal etmek ve risk almaktır.

0 yorum
Girişimciliğin olmazsa olmazı hayal etmek ve risk almaktır.

Sema ELMACIOĞLU, Erciyes Üniversitesi İİBF İşletme bölümünden 1991 yılında mezun olduktan sonra o dönemin en büyük yatak üreticisi olan bir firmada işe başlamış. 6 yıl kadar şirkette çeşitli birimlerde yöneticilik yapmış. Ardından 1997 yılında keçe üretimi yapmaya karar vererek kendi işletmesini kurmuş. Başarılı bir kadın girişimci olarak 18 yıldır bu işini devam ettiriyor. Ayrıca 2012 yılında da plastik geri dönüşüm işine girerek üretim yapmaya başlamış. Evli ve 3 çocuk annesi.

KadınlarArası: Girişimcilik hikayeniz nasıl başladı? Bir zorunluluk muydu, yoksa hayaliniz miydi?

Sema ELMACIOĞLU: Yatak sektöründe çalışırken ara malzeme olarak kullandığımız keçeyi, Kayseri’ de mobilya sektörünün yan sanayi ile gelişeceğini düşünerek yapmaya karar verdim. Zorunluluk veya hayal değildi o dönem için karlı ve yerinde bir yatırım olacağını düşündüm.

KadınlarArası: Oldukça sıra dışı bir konuda girişimcisiniz. Bu iş fikrinize nasıl karar verdiniz?

Sema ELMACIOĞLU: Dediğim gibi, kullandığımız bir malzemeydi ve tedariği sırasında pazarda bu konuda faaliyet gösterebileceğimizi görerek karar verdim.

“Huzurlu bir ev yaşantısının işte de başarıyı getirdiğine inanıyorum”    

KadınlarArası: Girişimciliğinizin ilk yıllarından bu yana nasıl bir gelişme süreci yaşadınız? Neleri hedeflemiştiniz ve bunlar gerçekleşti mi?

Sema ELMACIOĞLU: Çalışma hayatımın ilk yıllarında 6 yıl boyunca şirketin her departmanında yöneticilik yaparak işin mutfağından başlamış olmanın avantajını her zaman yaşadım. Bu sayede her konuda topyekun bakabilmeyi öğrendim. Farklı farklı konularda tecrübeler edindim. İşimi büyütmenin ve sürdürülebilir kılmanın yanında en büyük hedefim her zaman dürüstlükten ödün vermeden adım atmak.

KadınlarArası: Girişimciliğinizde en çok desteği kimlerden gördünüz?

Sema ELMACIOĞLU: En çok desteği geçen yıl kaybettiğimiz Rahmetli kayınpederim Sayın Hayrullah Elmacıoğlu’ ndan gördüm. Her zaman kararlarıma inandı güvendi. Onun yanında tabiî ki eşim ve çocuklarımda çok büyük destekler bana. Huzurlu bir ev yaşantısının işte de başarıyı getirdiğine inanıyorum.

KadınlarArası: Son zamanlarda kadın girişimcileri destekleyen bir çok program ve hibe çalışmaları var. Girişimciliğinizi büyütürken siz de bu çalışmalardan yararlandınız mı?

Sema ELMACIOĞLU: Evet, birçok destekten yararlandım. Kadın girişimcilikle ilgili olsun,ihracatı destekleyen programlar olsun, diğer Kosgeb destekleri olsun,takip edip uygun olanları mutlaka kullanıyoruz.

“Girişimciliğin olmazsa olmazı bence hayal etmektir, risk alabilmektir”

KadınlarArası: Sizce girişimciliğin tanımı nedir? Girişimci kimdir?

Sema ELMACIOĞLU: Girişimciliğin olmazsa olmazı bence hayal etmektir, risk alabilmektir. Tabiki süreç içerisinde rasyonel düşünüp doğru kararlar vermek gelişimi sağlar bunun için de altyapı şart tabiî ki.

KadınlarArası: Engeller ve zorluklar girişimcilğin olmazsa olmazları:) Siz ne tür engellerle karşılaştınız ve ne tür zorlukların üstesinden geldiniz. Özellik hem kadın girişimci olmak hem de büyük bir kuruluşun sahibi olmak bu engellere ve zorluklara karşı nasıl bir korunma ve aşma gücü sağlıyor size?

Sema ELMACIOĞLU: En önemlisi artık bayanlar geçmişe göre gerçekten iş hayatında belirgin söz sahibi konumundalar. 25 yıl öncesinde Organize Sanayi bölgesinde tek bayan bendim.Bırakın bayanları erkek girişimci sayısı bile çok çok azdı.

Öyle ilginçtir ki, çocuklarım hep kriz zamanı dünyaya gelmiştir. İkinci kızım 2002, oğlum 2009 doğumlu. İlk kızımda Elmacıoğlu Tekstili kurduğum yıl yani en stresli yoğun zamanlarımda dünyaya gelmişti. Yani bir bayan her iki tarafa da yetmek durumunda, hem ailesi hem işi.Onun dışında zorları seven biriyim.

KadınlarArası: En çok neler motive ediyor sizi girişimciliğinizde?

Sema ELMACIOĞLU: Elimden geldiğince, bütün sosyal yardımlaşma derneklerine de katılmaya çalışıyorum. Aynı zamanda, üniversitede gençlere hitaben konuşmacı olarak katılıyorum. Evde oturup çalışmak isteyen bayanlara yardımcı olmak istiyorum. Yardımcı olduğum insanlar hepsi bana dua ediyor, Allah’ta onlardan razı olsun. Bunları duymak, benim için büyük bir onur.

 “Bayanları iş hayatına kazandırmak için, işyerimizde personelimizin ufkunu açmak için, ticaret hayatında yenilikleri destekleyip gerçekleştirebilmek için sürekli bir çabamız olmalı diye düşünüyorum”

KadınlarArası: Hangi konularda daha çok güçlenmek isterdiniz?

Sema ELMACIOĞLU: Elimden geldiğince, yardımlaşma derneklerine maddi-manevi yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu yönden özellikle daha çok çaba sarf etmek istiyorum.

KadınlarArası: Girişimciliğinizdeki başarılarınız nedeniyle ödüllerde kazandınız. Başarılarınızın başkaları tarafından ödüllendirilmesi bir kadın olarak size hangi duyguları yaşattı?

Sema ELMACIOĞLU: Bilirsiniz iş hayatında ister istemez yoğun bir stres ortamı oluyor. Kimi zaman ailenize ayıracağınız zamanı işinize ayırma mecburiyeti oluyor. Bu gibi durumlar insanın şevkini bir nebzede olsa kırıyor. Bu tür gelen ödüller yaz sıcağında yağmur bekleyen toprağın yağmurla buluşmasında nasıl bir rahatlama ve bereket meydana getiriyorsa bizim gibi insanların ruhunda da aynı etkiyi yapıyor. Ve bu yoğunluk içinde nefes almamızı sağlıyor.Demek ki ben doğru bir yoldayım ve bu yüzden takdir ediliyorum diye düşünmeye başlıyorum. Ayrıca çalışma, üretme azmi ve hevesi bakımından çok katkısı olmuştur.

KadınlarArası: İşinizi severek mi yapıyorsunuz?

Sema ELMACIOĞLU: Çalışmayı üretmeyi gerçekten seviyorum tersini düşünemiyorum. Benim yapıma ters. Zaten severek yapılmayan bir iş ne kişinin kendini mutlu eder ne çevresini.

KadınlarArası: Hedefleriniz?

Sema ELMACIOĞLU: Dünyamızın gelecek nesiller için daha temiz ve yaşanabilir olmasını sağlamak, mevcut şartlardan maksimum getiriyi elde etmek ve kadının iş hayatında daha aktif olmasını teşvik etmek amacıyla çalışmalarımı devam ettirmek istiyorum.

KadınlarArası: Girişimci olmak isteyen/olan kadınlara örnek bir kadın girişimci olarak nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Sema ELMACIOĞLU: Başarıya ulaşmanın zor ancak başarıyı devam ettirmenin daha zor olduğu düşüncesiyle sürekli insanın kendini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden en önemli önceliğim eğitim. Sadece okuldan bahsetmiyorum. Her alanda her şartta eğitim olmazsa olmazımız olmalı. Başarı, önce bireyde filizlenir. Bayanları iş hayatına kazandırmak için, işyerimizde personelimizin ufkunu açmak için, ticaret hayatında yenilikleri destekleyip gerçekleştirebilmek için sürekli bir çabamız olmalı diye düşünüyorum.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)

Bir önceki yazımız olan Küçük Olan Güzeldir başlıklı makalemizde küçük evler ve küçük olmak güzeldir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player