takip et: Gönderiler | Yorumlar

Girişimciler İçin Stres Giderici Formüller

0 yorum
Girişimciler İçin Stres Giderici Formüller
Girişimci olunca heyecan verici, eğlenceli bir yolculuğa hazır olmanız gerekir. Ama aynı zamanda stres dolu bir dönemin de sizi beklediğini sakın unutmayın. Çünkü girişimcilikle birlikte başlangıçtan büyümeye, bir çok konuda uzmanlaşmaktan karlılık hedeflerinize kadar bir çok konuda sorumluluk almak zorundasınız.
Tüm bu sorumlukların zamanla üzerinizde oluşturduğu baskı, sağlığınızla ilgili ciddi sorunları da beraberinde getirebiliyor.
Aşırı Stresle Gelen Tehlikeler
Üzerinize yerleşen sorumlulukların baskısı, hem bedensel hem de zihinsel sağlığınıza zarar verici boyutlara ulaşabilir. Sorumlulukların yüklediği endişe, enerjinizi etkileyerek sizi sinirli bir yapıya dönüştürebilir.
Zaman içinde de kalp-damar hastalıkları, depresyon ve mide-barsak şikayetleri gibi önemli sağlık sorunları olarak karşınıza çıkabilir. Bu stresin üstesinden gelebilecek formüller uygulamadığınız zaman da, her gün giderek ağırlaşan bir yük olarak üzerinize yerleşir.

Zaman Krizi
Zaman yönetimi girişimciler için en büyük zorluklardan biridir. Hafta sonları da dahil olmak üzere aşırı saatler, tüm sorumluluklarınızı eksiksiz yerine getirmeye çalışmak insan üstü bir gayret göstermenize neden olur.
Böyle ağır iş yükleri ve yoğun programlar göz önüne alındığında, girişimcilerin yaşadıkları stres yükünü azaltmalarını sağlayacak küçük alışkanlıklar edinmeleri onlara inanılmaz kolaylık sağlayacaktır. Eğer siz de girişimci iseniz aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

5 Günlük Uygulama

Bu beş günlük uygulamayı stresle mücadele etmek için mutlaka deneyin.

1. Gün başlangıcında veya bitişinde egzersiz. Fiziksel aktivite stresten arınarak hem fiziksel hem de zihinsel rahatlamanın bir yoludur. Egzersiz kan dolaşımını hızlandırarak endorfini artırır ve gün boyunca daha fazla enerji verir. İşe gitmeden önce biraz egzersiz yaparak veriminizi arttırabilir ve gün içinde stresinizi daha rahat yönetebilirsiniz. Koşu, ağırlık kaldırma veya yürüyüş nasıl bir egzersiz olacak kararı siz vereceksiniz. Amaç en az 20 dk. egzersiz yaparak kalp ritminizi arttırmak olmalı.
 
2. Yeşil Çay. Sabah bir fincan kahve koymadan önce, yeşil çayın faydalarını düşünün. Yeşil çayın güçlü anti-anksiyete etkilerine sahip olduğu bilinmektedir. Stresli durumlarda dinlendirici, rahatlatıcı özelliğini unutmayın. Daha hafif bir içecek olarak yüksek antioksidan içeriği ile sağlığınız için yararlı olacaktır.

3. Ekrandan Uzaklaşarak Germe Egzersizleri. Sadece derin nefes ile birlikte yapılan germe ve yoga egzersizlerinin stres seviyeleri üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Uzun süreli yoga egzersizlerine gerek kalmadan, günlük işlerinizde küçük molalar vererek yapabilirsiniz.  Göz yorgunluğunuza da ara vermek için ekrandan bir süre uzaklaşın. Sakin bir şekilde kan dolaşımınızı artıracak kadar kısa süreli, gün içinde bir kaç kez tekrarlayarak bu egzersizleri yapabilirsiniz. 

4. Taahhütlerinizi Azaltın. Aşırı bir şekilde tam zamanlı, ara vermeden çalışan girişimciler için önemli bir uygulama. Stres azaltmak için taahhütlerinizi de azaltmanız gerekiyor. Bu her ne kadar imkansız gibi görünüyorsa da, insanın bir gün içinde iş yapabilme kapasitesi belirlidir. Bu sınırı zorlamadan yapabileceğiniz kadarını üstlenerek gerçekçi olmaya çalışın. Gereksiz toplantıları kaldırın. Mümkün olduğunca sorumluluklarınızı paylaşın ve yükünüzü hafifletin.

5. Ortam Mis Gibi Koksun. İş ortamı stres seviyesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Aromaterapi, lavanta dahil olmak üzere birden çok koku işin üzerinizde yaratacağı stresi alabilir. Tercihinize bağlı olarak mum, tütsü de seçebilirsiniz. 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Bir önceki yazımız olan Her Girişimciye Bir “JOY RUHU” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player