takip et: Gönderiler | Yorumlar

Girişimciler Hergün Yapmalı

0 yorum
Girişimciler Hergün Yapmalı

Girişimcilerin hergün yapması gereken 15 şey…

Etkili girişimciler kendilerine değer verirler ve kendilerini sürekli geliştirerek geleceğe yatırım yaparlar. İşinizi başarıyla yürütmek ve iyi bir girişimci olmak için, gelişmenize yardımcı olacak enerjiye ihtiyacınız vardır. İşte size kendinizi iyi hissetmenizi ve başarılı bir girişimci olmanızı sağlayacak öneriler:

1. Kahvaltı edin: Güne başlarken performansınızı üst düzeye çekmek için vücudunuzun yakıta ihtiyacı vardır. Güne güzel bir kahvaltı ile başlamak sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

2. Gününüzü planlayın: Gününüzü planlayarak başlamak size gün içinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu planı, bir gün öncenin akşamında veya günün sabahında yolda bile yapabilirsiniz. Hatta kahvaltınızı ederken aynı zamanda planınızı da oluşturabilirsiniz.

3. Hemen e-postalarınızı kontrol etmeyin: Artık akıllı telefonlarımız sayesinde her an e-postalarımızı kontrol edebilme kolaylığımız var. Ancak bu aynı zamanda güne odaklanmamızı da engelleyebiliyor ve bizi olumsuz etkileyebiliyor. O nedenle özellikle sabah ilk olarak acil olan konuya odaklanın ve ardından e-postalarınızı kontrol etmeyi deneyin. Önemli bir proje üzerinde çalışıyorsanız gün içinde sadece 3 kez e-posta kontrolü yapın.

4. Amacınızı unutmayın. Girişimciliğinizin hedeflerini unutmamak ve hatırlamak için her iş gününün başlangıcında bir kaç dakikanızı buna ayırın. Hedeflerinizi hatırlamak sizi hem mutlu eder hemde işinize olumlu yansımaları olur.

5. Tek iş: Çoklu işlerin övgü aldığı bir dönemdeyiz ne yazık ki. Ancak sizi çok fazla bölecek ve en önemli görevlerinize odaklanmanızı engelleyecek çok başlıklı işlerden kaçının. Verimli olabilmek için tek bir işe odaklanın.

6. Gözünüzde canlandırın: Aptalca görebilirsiniz ama gözlerinizi kapatın ve başarıyı hayal edin. Hedeflerinize ulaştığınızda neler hissedeceğinizi düşünün. Bu etkili bir araçtır  ve hayallerinizi canlı tutmanızı sağlar. Hatta bununla ilgili bir hedefler resmi de hazırlayabilirsiniz.

7. Hayır deyin: Girişimcilerin karşısına pek çok fırsat çıkar ve hepsinin de işe yarayacağını düşünürler. Ancak zaman sizin için çok önemli ve seçici olmanız gerektiğini unutmayın.

8. Zaman değerlidir: Paranın aksine, zaman yenilenebilir bir kaynak değildir. Onu yenilemenin yolu yoktur. Dikkatinizi dağıtarak zamanınızı alacak gereksiz konulardan kaçının. Gün içinde yapacağınız her işin başlangıç ve bitiş süresi olsun. Toplantılarınızdan önce kısa araştırmalar yapın ve zaman kazanın.

9.Yetki Verin: Girişimciliğin ilk dönemlerinde her işi kendinizin yapabileceğini düşünürsünüz. Oysa zamanla bu sizi boğar ve çözüm üretemez olursunuz. O nedenle mümkün olduğunca size yardımcı olabilecek insanlara yetki verin ve kendinizi hafifletin.

10. Dinleyin: Karşınızdaki kişilerin ne söylediğini anlamak için onları dinleyin. İnsanların söylediklerini iyi bir şekilde dinleyerek anlamak iletişim sorunlarının oluşmasını engeller.

11. Şükredin: Size bugüne kadar verilen fırsatları ve sahip olduklarınızı düşünüp şükredin. Geçmiş başarılarınızı hatırlayarak minnet duymak sizi üretken kılar.

12. Ayağa kalk ve hareket edin: Gün boyu masada çalışarak hareketsiz kalmak, sağlık sorunlarına da neden olur. Her saatte bir masanızdan kalkın ve hareket edin. Buna hem fiziksel hem de ruhsal olarak ihtiyacınız var. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

13. Derin nefes alın: Birçok insan sığ nefes alır. Her saat ya da arada bir, masanızdan kalkıp derin nefes alarak esneme hareketleri yapabilirsiniz.

14. Öğle yemeği molası verin: Öğle yemeği hem sağlığınız hem de network’ ünüzle bir araya gelmek için iyi bir fırsattır. Önemli müşterileriniz, profesyonel tanıdıklarınız ya da arkadaşlarınızla bir araya gelmek için öğle yemeği size önemli bir fırsat sunar.

15.Masanızı temiz tutun: Her günün sonunda, masanızdaki yığılmaları temizleyin. Temiz bir masa ertesi gün iyi bir moral kaynağıdır.

Kaynak:  www.entrepreneur.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Bir önceki yazımız olan Girişimci Fikirler: Şarjlı Banklar başlıklı makalemizde girişimci fikirler ve şarjlı banklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player