takip et: Gönderiler | Yorumlar

Bana girişimcini söyle sana ekonomini söyleyeyim

0 yorum
Bana girişimcini söyle sana ekonomini söyleyeyim

Ekonominin bir çok tanımı var. Tanımı her ne olursa olsun, kimine göre o gün yemeğini pişirebilmek, kimine göre arabasının taksidini ödemek, kimine göre ilaç parasını denkleştirmektir.

Ülkelerin ekonomik verileri pozitif değerler taşısa da o ülkenin bireylerinin sahip olduğu yaşamlarının içindeki gerçek ekonomik değerleri önceliklidir.

Bir ülkenin ekonomisini oluşturan en önemli baş rol sahipleri de girişimcilerdir. Neredeyse tüm gelişmiş ekonomilerde yeni ve küçük işletmeler, tüm işletmelerin %90′a yakınını oluşturmaktadır. AB ülkeleriyle ilgili olarak son zamanlarda yapılan bir çalışmada GSYİH’da meydana gelen yıllık değişmenin %83′ünün küçük ölçekli işletmelerin satış gelirlerinden kaynaklandığı görülmektedir.

Son zamanlarda girişimciliğin çılgınca tercih edilmesinin yanında, sürdürülebilir olmasındaki sıkıntıları görebiliyoruz. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin ayakta kalabilmek için verdiği mücadelenin her geçen gün artması, sanırım sadece benim rastladığım girişimcilik problemleri değil. Alt ve üst grupların arasındaki parasal kaynak farklarının giderek büyümesi, global para politikalarında binilen dalların kesilmesi, endişeli girişimcilerin sayısını arttıracağa benziyor. En çok girişimci hareketin görüldüğü orta sınıfın, giderek yok olması ve girişimciliğe küstürülmesi, ülkelerin geleceğini endişeli bir bekleyişe bırakıyor. Dinamik ekonomiler başarılı girişimciliklerin eseridir. Bunun içinde girişimci her ülkenin en değerli doğal kaynaklarından bile daha önemlidir.

Ülkelerin gerçek verilere dayalı ekonomisi girişimcisinden sorulur. Dolayısıyla “bana girişimcini söyle sana ekonomini söyleyeyim” demek sanırım yanlış olmaz.

Neslihan ÖZPOLAT

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Bir önceki yazımız olan Girişimciler Hergün Yapmalı başlıklı makalemizde girişcilerin yapması gereken şeyler, girişimci ve girişimciler neler yapmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player