takip et: Gönderiler | Yorumlar

Girişimci Olmaktan Vaz mı Geçiyoruz?

0 yorum
Girişimci Olmaktan Vaz mı Geçiyoruz?

Türkiye’de işsizliğin en büyük çaresi olarak görülen girişimcilik, son dönemde yaşanan sorunların da etkisiyle gözden düşmeye başladı.

Türkiye’de, gelecek 6 ayda yeni bir iş kurmaya olumlu bakan girişimcilerin oranı yüzde 22 olarak belirlendi. Ancak bu oran geçen yıl yüzde 56 seviyesindeydi. Ekonominin kötüye gideceğini düşünenlerin oranı da yüzde 72’ye çıktı.

Entrepreneurs Organization (EO) tarafından hazırlanan “Küresel Girişimcilik Göstergesi”yle ilgili yeni araştırma sonuçları, 48 ülkede 11 bin üyesi olan örgütün anket ve değerlendirmelerine dayanıyor.

Buna göre Türkiye’de önümüzdeki 6 ay içerisinde yeni bir iş kurma fikrine sıcak bakanların oranı son araştırmada yüzde 22’de kaldı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam yüzde 56 seviyesindeydi.

Araştırmaya katılanların yüzde 72’si önümüzdeki 6 aylık dönemde Türkiye ekonomisinin kötüye gideceğine yönelik görüş bildirdi. ‘Gelişir’ diyenlerin oranı ise yüzde 18. Geçen yıl ekonomi kötüye gider diyenlerin oranı yüzde 31’di.

Ciroda da umut yok

Yine araştırmaya göre önümüzdeki 6 ayda ciroların artışına yönelik beklenti, geçen 6 ayın altında kaldı. Geçen 6 ayda, firmalarının cirolarını artırdığını belirtenlerin oranı yüzde 63 iken, gelecek 6 aya yönelik öngörülere bakıldığında bu rakam yüzde 36’ya düştü.

Dünya geneli için önümüzdeki 6 ayda ciro artış beklentisi yüzde 81. Ayrıca gelecek 6 ayda girişimcilerin yüzde 40’ı eleman almayı, yüzde 45’i ise net kârını artırmayı hedefliyor. Ancak Türkiye’deki kârlılık beklentisi, yüzde 76’lık global artış hedefinin altında kaldı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Bir önceki yazımız olan Şirketlerin Çöpçatanı Başarılı Kadın Girişimci başlıklı makalemizde figen kocaman, figen kocaman tezcan ve şirket evlilikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player