takip et: Gönderiler | Yorumlar

Korkmayın ve Üşenmeyin

0 yorum
Korkmayın ve Üşenmeyin
Zeynep Köksal Can ve Eda Köksal hem tasarımcı hem de girişimci iki ortak. Zeynep Köksal Can, atölyesinde ZKC markası altında porselen tasarımlar yapan bir ürün tasarımcısı. Eda Köksal, EDAMADE markası altında tasarımlarını gerçekleştiren bir iç mimar. Birlikte kurdukları Pavlika’ da hem kendi hem de çeşitli tasarımcıların ürünleri yer alıyor.

 

 

KadınlarArası: Neden girişimci olmayı düşündünüz ve girişimcilik hikayeniz nasıl başladı, Pavlika isminden içeriğine kadar nasıl oluştu?

pavlika5

Zeynep Köksal Can-Eda Köksal: Değişik firmalarda çalışırken Türkiye’de eksik olduğunu düşündüğümüz bir konsepti hayata geçirmek istedik. Çeşitli malzemelerden elde yapılmış tasarım ürünlerinin olduğu, zanaatin tasarımla birleştiği bir yer yaratmak istedik. Pavlika, Anadolu şivesinde fabrika demek, biz de Pavlika’da çeşitli tasarımcıların ürünlerini barındıran küçük bir fabrika olsun istedik.

KadınlarArası: 
Pavlika’ daki tasarımlardan bahseder misiniz? Hangi tasarımcıların tasarımları yer alıyor?

Zeynep Köksal Can-Eda Köksal:
Pavlika’da türk tasarımcıların elde ürettikleri ürünler yer almakta. Fabrikasyon üretimin yaygın olduğu bu çağda el yapımının değerini bilenlere ZKC’nin porselen kaseleri,Atelier13’ün kupaları, KUMM’un cam bardak ve defterleri, Beste Miray Doğan’ın zarfları, Melis Kolyoz’un Happy People heykelleri Pavlika’nın favori ürünlerinden. Ayrıca mağazadaki raf sistemleri de özel sipariş ile üretilebiliyor.
pavlika4
KadınlarArası: 
Siz girişimciliğinizin hem üretim hem de pazarlama/satış tarafında yer alıyorsunuz. Bu aslında avantajlı bir durum. Çünkü genelde tasarımcılar işin sadece üretim kısmında kalmayı tercih ederler. Oysa pazarlama/satış olmadan üretiminizi sürdürülebilir kılmak zordur. Her ikisini birlikte yürütmek zor mu? Bu avantajın işinize yansıması nasıl?

Zeynep Köksal Can-Eda Köksal:
Üretim ve satış beraber hem çok avantajlı hem de çok yorucu. Ama günün sonunda tatmini yüksek bir ikili.

KadınlarArası: 
Kadın girişimci olmak kolay mı? Yolunuza çıkan engellerin üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Zeynep Köksal Can-Eda Köksal:
Kadın olmak girişimcilikte düşünülenin aksine bir avantaj. Daha yardımcı ve anlayışlı oluyor çalıştığınız insanlar. Ayrıca kadınlar olarak doğamız gereği aynı anda çeşitli işlerle uğraşabilmek girişimcilikte aranan bir özellik.pavlika
 KadınlarArası: Girişimciliğinizle ilgili hedeflerinizde neler var?

Zeynep Köksal Can-Eda Köksal:
Şimdilik hedefimiz daha çok elde üretim yapan başarılı tasarımcı bulup ürün çeşit sayımızı arttırmak ve bu vesile ile elde üretimi yaygınlaştırmak.

KadınlarArası: 
Girişimci olmak isteyen kadınlara nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
pavlika1
Zeynep Köksal Can-Eda Köksal:
Her ne kadar başta ürkütücü olsa da yeni bir iş kurarken harcadığınız enerji, zaman ve nakit size ileride daha fazlasıyla geri dönüyor o yüzden korkmayın ve üşenmeyin! Bu ülkenin daha çok kadın girişimciye ihtiyacı var.
 
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)

Bir önceki yazımız olan Tehlike Anında Renk Değiştiren Oje başlıklı makalemizde girişimci fikir, girişimci fikirler ve kadınlara taciz hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player