takip et: Gönderiler | Yorumlar

Girişimci Sabıkalı mı?

0 yorum
Girişimci Sabıkalı mı?

Özür dilerim ama son zamanlarda ekonomiye yeni aktörler kazandırma konusundaki girişimcilik çalışmalarının bir çoğu, güvenden ve samimi hedeflerden uzak görünüyor. Çünkü istikrarlı ve sürdürülebilir girişimcilikten çok, nicelik yönünde girişimci sayısının arttırılmasını hedefleyen bu çalışmalar, hem girişimci adaylarının hem de ekonominin yakın gelecekte hüsrana uğramasına neden olabilir.

Özellikle kadınların heyecan ve aşk dolu girişimcilik adımının bu tür hedeflerde odağa konması daha da endişe verici. Çoğu ilk girişimcilik deneyimini yaşayacak olan bu kadınların, sistemin henüz adil bir şekilde düzenlenmemiş ayrıntılarında zaman içinde hayal kırıklığı yaşaması,  toplumun tamamına mutsuzluk olarak yansıyabilir.

Belediyelerin adeta yarışı haline getirilen girişimcilik hareketinde, kişinin yaşamını ömür boyu etkileyecek girişimci damgasının, onun hayallerine kavuşmasının yanında, kayıtlı köle olmayı kabul etmesini de beraberinde getiriyor.

9000 iş günü prim ödeme adaletsizliği ile daha ilk adımda önemli bir farkla öne çıkan girişimcilik, kişinin üretim, pazarlama, satış, iletişim gibi olmazsa olmaz bilgilerin yanında, profesyonel düzeyde iyi bir hukuk ve muhasebe bilgisine de sahip olmasını gerektiriyor. Kazansan da kazanmasan da verginin alındığı, personel çalıştırmanın getirdiği yüksek maliyet dayatması, şirketini kapattıktan sonra bile devam eden kontrol sistemi, adeta sabıkalı olmayı kabul edecek kadın girişimci adaylarının peşinde. Oysa altın tepside gelecek olarak sunulan girişimciliğin, tüm detayları ile anlatılması halinde,  yola çıkmaya hazırlanan bu insanların kararlarından geri döneceğine eminim.

Kadın girişimcilerin, varsa kendi finansal birikimlerini kullanma, yoksa kredi mağdurları ordusuna katılma riski her geçen gün artıyor. Çünkü onların kötü giden şartlara bağlı olarak, girişimciliklerini sonlandırmaları erkeklere göre daha zor olabiliyor. Kadın girişimci kendisine “biraz daha, biraz daha” tanıdığı sürede, tüm yaşamını etkileyecek bir tükenişle karşı karşıya kalabiliyor.

Peki böyle bir sistemde 5 yıllık girişimcilik serüveninin bile ödüllendirilmesi ve bu ödüllendirmelerin girişimcinin kabusu olan vergi tarafında indirim olarak teşviğe dönüşmesi, ekonomiyi çok mu zora sokar sizce. Ya da başka akılcı, gerçekçi, somut çözümler, teşvikler…

Toplumun yeni girişimciler kazanmasından önce, teşvik edicilerin var olan girişimcilik sistemini, adil, akla ve gerçeklere yatkın bir anlayışla yenilemeleri gerekiyor.  Sürdürülebilir girişimcilik tarafında çözümler üretilmesi, girişimcilerin önemli rol oynadığı gerçek ekonomiye de daha sağlıklı bir şekilde ulaşılmasını gerçekleştirecektir.

Neslihan ÖZPOLAT

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)

Bir önceki yazımız olan Paylaşmak, Yaratıcı Düşünmek ve Üretmek başlıklı makalemizde 20K, girişimci kadın ve Kadın girişimci hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player