takip et: Gönderiler | Yorumlar

gerçekten isterseniz yaparsınız

0 yorum
gerçekten isterseniz yaparsınız

Jessica Rose – Kadın Girişimci/London Jewellery School Kurucusu ve Yöneticisi

“Herkes Takı Yapabilir” misyonuyla, yaşadığı şehirdeki boşluğu doldurmak için yola çıktı. 

Çok ödüllü girişimci ve profesyonel takı uzmanı Jesica Rose, dünyanın en büyük takı eğitim merkezi London Jewellery School’un kurucusu ve yöneticisi. Sadece 21 yaşındayken 2009 yılında Güney Londra’da tek sınıfla bu işi kuran Jessica, şu anda ayda 7,000’den fazla öğrencinin eğitim aldığı profesyonel bir takı okulunun sahibi. 

Takı endüstrisine profesyonel takı tasarımcıları yetiştiren Jessica Rose ile keyifli bir röportaj yaptık.

ljs_video

KadınlarArası: Sevgili Jessica, hikayeni okuduğumuzda çok iddialı bir konuda girişimci olduğunu görüyoruz. Bu işe başlamaya nasıl karar verdin? Böyle büyük bir işe başlamak için en büyük motivasyonun neydi?

Jessica Rose: The London Jewellery School, Londra’da yüksek kalite takı yapımı kurslarının eksikliğinden doğdu. İngiltere’nin birçok şehrinde; özellikle Birmingham’da, Cornwal’da ve Bristol’de birçok çok iyi takı yapımı kursları var, ama Londra’da yoktu. Kısa kurslar sayesinde takı ile ilgili yeteneğimi öğrenmem üzerine, Londra’da da aynı konu üzerinde potansiyel bir pazar olduğunu fark ettim. İlk başlangıçta Londra’nın güneyinde sadece benim ders verdiğim bir sınıfım vardı, düzenli olarak büyüyerek şu anda Londra’nın takı merkezine, Hatton Garden’a yerleştik. Şu anda geniş kapsamlı kurslarımızda ders veren, takı endüstrisinin modasını, işleyişini ve yapımını çok iyi bilen 25 profesyonel öğretmenimiz var.

KadınlarArası: Bu işe başlamadan önce ne yapıyordun?

Jessica Rose: Üniversitede psikoloji okudum, ama bir süre sonra fark ettim ki üniversite benim için doğru yer değil. Yaklaşık bir yıl süre ile bir yerde çalıştım ve London Jewellery School’u açmak için yetecek kadar da bankadan kredi aldım.

KadınlarArası: Özellikle takı konusunda tasarım eğitimi aldın mı?

Jessica Rose: London Jewellery School’u kurmadan önce yaklaşık 6 yıl, takı yaptım. Diplamalı olarak takı tasarımı konusunda herhangi bir yerden eğitim almadım, ama benim takıya olan tutkum, 17 yaşımda gittiğim bir kursun ilk gününde başladı. O zamandan beri kancayı takmıştım.

1741-420-315-0-0-420-315KadınlarArası: Biraz okulundan bahsedermisin? Öğrencilere ne tarz eğitimler veriliyor? Bu eğitime kimler daha çok ilgili? Sertifikalı eğitimlerde veriyorsunuz değil mi? Yani başka bir deyişle, öğrencilerinin bir meslek kazanmasını sağlıyorsun.

Jessica Rose: Takı yapımı tekniği ile ilgili çok geniş çapta birbirinden farklı 80’den fazla kurs sunuyoruz. Gündüz kurslarımız var, akşam deneme sınıflarımız ve 5 veya 6 günlük sınıflarımız mevcut. Ayrıca, süresi  2 haftadan 1 yıla kadar değişen diplomalı kurslarımız da var. Öğrenci profilimiz yaş ve kabiliyete göre farklılık gösteriyor. İlk defa başlamak isteyen veya takı işini geliştirmek isteyen herkesin ihtiyacını karşılayacak düzeyde eğitimler sunuyoruz.

KadınlarArası: Hemen hemen her kadın takıya ilgilidir. Sizin öğrencileriniz takı sektöründe kariyerlerine nasıl devam ediyorlar? Birçoğu kendi tasarımlarını online veya offline mecrada satışını yaparak kendi girişimciliklerini mi kuruyorlar? Yoksa profesyonel takı firmalarında işe mi giriyorlar?

Jessica Rose: Takı sektöründe çalışmak için birçok yol var. Biz London Jewellery School olarak, takıcılarımızın işlerinde devamlılık arz edecek başarıya ulaşmaları için, ihtiyaçları olan her türlü takı bilgisini kurslarımızda veriyoruz. Kendi tasarımlarını farklı yollardan (online ortamda, sergilerde, mağazalarda veya komisyon bazlı) satışa sunarak kendi işlerini oluşturan öğrencilerimiz var. Bazen büyük tasarımcılar ve takı üreticileri belirli koleksiyonlar için asistanların reklamlarını yapabiliyorlar, bu da genç takı tasarımcılarının yeteneklerini geliştirmeleri için çok iyi bir fırsat yaratıyor.

2274-473-315-29-0-420-315

536-420-315-0-0-420-315

 

 

 

 

 

 

KadınlarArası: Genel takı tasarımının yanı sıra, bazı ülkelerin farklı kültürlerinin otantik takıları da var. Bu tarz otantik takılar için de eğitimleriniz var mı? Ya da kurslarınız sadece genel takı tasarımları için mi?

Jessica Rose: London Jewellery School’un diplomalı kursları için uluslararasından, sadece özel  bir konuda kursa katılmak isteyen veya Londra tatilinin bir parçasını kursta geçirmek isteyen öğrencilerimiz de oluyor. Tüm bu öğrenciler, Londra’da yerleşik öğrencilerimiz gibi kendi yaşamlarından ve  kültürel yapılarından takı tasarım ve yapımına bir şeyler katıyorlar. Dolayısıyla sınıflarımızda her zaman çoklu kültürel bir hava oluşuyor.

KadınlarArası: Başka herhangi bir ülkede franchise şubeniz var mı, veya açmayı düşünüyor musunuz?

Jessica Rose: Londra’daki büyük stüdyomuza henüz yeni taşındık, bu yüzden şimdilik London Jewellery School’un franchise şubesini başka bir yerde açmayı düşünmüyoruz.

KadınlarArası: Ülkenizde kadın girişimci olmak zor mu? Hükümet kadın girişimcilere ne tarz destekler veriyor?

Jessica Rose: İşinizle ilgili kuvvetli bir vizyona sahip olduğunuz sürece, yeterli azim kendiliğinden gelecektir. Devamlılığı sağlayın ve işi büyütün, böylece başarılı olacaksınız. London Jewellery School’da sürekliliği sağlamak, tanıtımını yapmak ve London Jewellery School’un “herkes takı yapabilir” misyonuna ve etik değerlerimize uygun olarak doğru yolda ilerlediğinden emin olmak için her birimiz tüm zaman ve eforunu bu işe koyduk.

KadınlarArası: Genç bir kadın girişimci olarak en çok ne tarz problemlerle karşılaşıyorsun? Ve bu problemlerin üstesinden gelebilmek için en iyi kendini motive etme yöntemin nedir?

Jessica Rose: Başarılı bir işi yürütmek için iki önemli unsur var; birincisi iyi bir modelinizin ve finansal planınızın olduğuna emin olmalısınız. İkincisi, doğru kişileri istihdam etmektir. Benim şahane bir çalışma ekibim ve profesyonel öğretmen kadrom var. Öğrencileriyle beraber bunların hepsi bugünkü London Jewellery School’u oluşturuyor.

KadınlarArası: Girişimciliğinle ilgili ödül de kazandın? 1382105785-LJS4_526_385_80_c1_center_centerBir girişimciliğin ödüllendirilmesi çok önemli. Bundan da biraz bahseder misin?

Jessica Rose: Bir ödül kazanmış olmaktan her zaman gurur duydum, ama kazandığım ödüller sadece benim başarımdan ötürü verilmedi. Bu tüm London Jewellery School çalışma ekibinin, öğretmenlerin ve benim çalışma eforumuzun sonucudur. Bir girişimci olarak ödül kazanmanın sorunlu olduğunu söylemeyeceğim, ihtiyacınız olan şey inanç, güven ve etrafınızdaki kişilerin ve sizin çok çalışmasıdır. Böylece işiniz mümkün olan  en iyi hizmeti sunacaktır.

KadınlarArası: İşinle ilgili gelecek planların nelerdir?

Jessica Rose: Ben o kadar fazla planlama düşünen birisi değilimdir, ama öğrencilerimize sunmak için her zaman, stüdyolarımızda veya online ortamda yapılacak yeni fikirler oluşturuyoruz. Bu yüzden önümüzdeki birkaç ay için ve 2014 yılı için hedeflerimiz; öğrencilerimize sunacağımız online kaynakları geliştirmek ve Hatton Garden Studiolarında takı eğitimlerinin standardını yükseltmek.

KadınlarArası: Girişimci olmayı planlayan Türk kadınları için ne mesaj verirsin?

Jessica Rose: Özetle, üç şey: bir iş ve girişim oluştururken tamamıyla kendinizi adayacağınız ve gerçekten önem vereceğiniz bir iş olduğuna emin olun. Hırslı ve tutkulu olun, hedeflerinizi yüksek koyun – eğer gerçekten isterseniz yaparsınız. Ve sadece ilerleyin! Beklemeyin, hareket planınızı yapmaya başlayın ve işinize koyulun.

KadınlarArası: Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Bir önceki yazımız olan Bulgur' un Halleri başlıklı makalemizde Bulgur, Bulgur' un Halleri ve İçli Köfte hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player