takip et: Gönderiler | Yorumlar

Kadınların her şeyi başarabileceğine inanıyorum.

1 yorum
Kadınların her şeyi başarabileceğine inanıyorum.

Funda Özer BALTALI- Baltalı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı

Funda Özer Baltalı Hukuk Fakültesi’ ni bitirerek, stajını yaptıktan sonra bir süre bankacılık sektöründe çalışmış. Kızının doğumundan sonra ara verdiği iş hayatına deri saraciye üreten bir şirket kurarak devam etmiş ve uzun bir süre deri sektöründe faaliyet gösterdikten sonra da, işini bir dostuna devrederek hayvancılık ve gıda sektörüne geçmiş. Şu an bir keçi çiftliği ve 100% keçi sütünden hiçbir katkı ve koruyucu içermeden üretim yapan bir tesisi var.

KadınlarArası: Girişimci olmaya karar  vermek genel anlamda zordur. Sizin girişimcilik konunuza bakınca daha da zor bir karar gibi görünüyor. Nereden geldi bu fikir, keçi çiftliği? Sizi bu kararı vermeniz için tetikleyen neydi?

Funda Özer Baltalı: Girişimcilik kararı bence zor değil. Zor olan girişilen işi başarılı kılmak. Beni bu alana iten güç anne olmam, temel gıda olan süt ürünleri alanında sağlıklı, doğal, lezzetli ürünlerin herkesin hakkı olduğunu düşünmem, süt ürünleri içerisinde en sağlıklı olanın keçi sütü olduğunu bilmemdi. Ama bu üretimi yapabilmek için en önce hammadde kaynağını sağlamam ve bunun içinde bir çiftlik kurarak hem bir ilk olup süt keçisi ırkı geliştirmem, hem de başka büyüklü küçüklü yatırımcılara destek olup süt kaynağımı artan taleple orantılı geliştirmem gerekiyordu. Bunların dışında beni tetikleyen bir diğer faktör ise, ilerleyen yaşınızla birlikte olduğunu düşünüyorum daha çok başkalarına da fayda sağlayabilmek ve bir şeylerde kendi ölçümde örnek olmak istememdi.

KadınlarArası: Çiftlik nasıl bir kapasite ile çalışıyor? Kaç tane keçiniz var, sistem için kaç kişi çalışıyor, siz nasıl bir zaman dilimi ile girişimciliğinizin içindesiniz?

ciftlik_

Funda Özer Baltalı: Çiftliğimiz damızlık çiftliğidir, yani hastalıklardan ari, yüksek süt verimi olan doğal beslenme ile yetiştirilen özel bir ırktır. Çiftliğimizde 1200 civarında keçi bulunuyor. Bunun yanı sıra, kurulan bağlı çiftliklere damızlık keçi tedarik ederek yatırımın başarılı olması ve şirketimize sağlıklı süt tedariği için caba sarf ediyoruz. Bu çalışma aynı zamanda keçi yetiştiriciliği anlamında Türkiye genelinde bilgi desteği ile hayvancılığın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Keçi çiftliğinde 4, süt tesisinde 20, satış pazarlama teşkilatında 9, idari kadrolarda 10 kişi çalışmaktadır. Zamanımı eşit olarak çiftlik, süt tesisi, satış teşkilatı arasında paylaştırmaya çalışıyorum.

KadınlarArası: Birçok küçük çocuğu olan arkadaşımdan son zamanlarda çok sık duyduğum bir konu; inek sütü ve ürünleri alerji yaptığı için çocuklarına keçi sütü ve ürünlerini yedirdikleri. Bunun doğruluk payı nedir? Gerçekten keçi ürünlerinin çocuklar için alerji yapmayan bir etkisi var mı? Yoksa genel olarak bu bir pazarlama taktiği mi?

Funda Özer Baltalı: Keçi sütü anne sütüne en yakın değerlere sahip olan süttür. Keçi sütündeki yağ proteinleri vücutta çabuk çözülür, inek sütü ve diğer sütlerin aksine anti alerjendir ( alerjiye neden olmaması), içindeki laktoz miktarının çok düşük seviyededir, içindeki calcium yapısı nedeni ile vücutta daha çok emilmektedir. Ayrıca, keçilerin doğal organik hayvanlar olmaları nedeni ile herhangi bir hormon veya katkıyı bünyeleri gereği kabul edemediklerinden beslenmelerine bağlı olarak inek sütünde rastlanan kolesterol yapıcı özelliği bulunmamaktadır. Bu bilgiler bilimsel veriler olup internette ve başka kaynaklarda bilim adamları tarafından yayınlanmaktadır.

Ama içinde keçi sütü olmadan keçi sütü diye yazılarak satış yapmaya çalışan kolaycı ve tüketiciyi kandıranları görüyoruz ne yazık ki. İçinde keçi sütü olmadığı halde keçi sütü diye yazılması bir pazarlama taktiğidir.

KadınlarArası: Keçi ürünlerinin diğer hayvansal ürünlerden farkları/faydaları nedir?keci

Funda Özer Baltalı: Keçi sütü yukarıda bahsettiğim özellikleri ile diğer sütlerden ayırılmaktadır.  Anne sütüne en yakın süt olması, laktoz seviyesinin çok düşük olması ve alerjiye neden olmaması en büyük farkıdır.

KadınlarArası: Neler üretiyorsunuz çiftliğinizde? Farkları ne ürünlerinizin? Nasıl satış ağınız var?

Funda Özer Baltalı: Biz cam şişede günlük pastörize süt( 250 ml, 500 ml ve 1000ml), günlük pastörize 500ml light süt, evde hiç başka bir ilaveye gerek olmadan yoğurt yapma imkanı veren aynı zamanda içebileceğiniz bir ürün olan Kolay Yoğurt, 100% keçi sütünden geleneksel peynirlerden beyaz peynir, tulum, kasar, hellim, dil, lor krem peynirlerden, sürülebilir keçi, armola, labneh ve krem keçi peyniri, Fransız tipi Büş üretmekteyiz.

Ürünlerimiz Türkiye genelinde önde gelen süper market  zincirlerde, pek çok yerel zincirde ve çok sayıda bakkal ve şarküteride satılmakta. Temel prensibimiz tüketicimizin bize en kolay şekilde ulaşmasını sağlamak. Bunun için web sayfamızda ilan ettiğimiz satış noktalarının dışında, tüketicimizin bize yazdığı satın almak istediği noktalarla hemen iletişime geçip ürünümüzü bulunduruyoruz.

Her gün maça çıkıp galip ayrılan takım mutluluğunu yaşıyor gibiyiz…

KadınlarArası: Dışarıdan bakınca çok farklı bir seçim olarak görünüyor. Çalışmayı tercih ettiğiniz ve ürün alacağınız varlıkların keçi olması nasıl bir iş ortamı sunuyor size? Daha mı az kaprisleri oluyor, konuşamadıkları için dedikodu yok:), ortalık karışmıyor, yılbaşında maaş zammı gibi dertleri yok… Sanki daha saf bir iş ortamı gibi görünüyor. Fakat aynı zamanda keçilerin bakımları, beslenmeleri, veterinerleri gibi konularda var. Zor mudur keçi yetiştirmek? Bize biraz yaşatabilir misiniz ortamınızı?

Funda Özer Baltalı: Keçi çiftliği kısmı, çok huzurlu, sevimli, akıllı ve temiz bir hayvan olan keçilerle çalışmanın mutluluğunun sonuna kadar hissedildiği bir ortamdır. Keçiler duygusal hayvanlardır, sizinle iletişim kurarlar. Gıda üretimi kısmı ise, büyük sorumluluk isteyen, her kademede hepimizin aynı görüşte, aynı amaca yönelik çaba göstermesini gerektiren bir takım çalışmasıdır.

Bu çok farklı bir keyiftir. Bir yanda doğallığın, hayvanlarla olan basit yaşamın tadını çıkarırken, diğer taraftan süt üretiminde bir ekip olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Deyim yerindeyse her gün maça çıkıp galip ayrılan takım mutluluğunu yaşıyor gibiyiz. Satış kısmında ise, bütün bu çabaların sonucunda ortaya çıkan ürünleri tüketicilerimize ulaştırmanın mutluluğu yaşanmaktadır. Unutmayın ki, hiçbir iş severek yapıldığında zor değildir.

KadınlarArası: Aileniz girişimciğinizi destekledi mi en başından beri? En büyük destekçileriniz kimlerdi?

Funda ozer BaltaliFunda Özer Baltalı: Ailem beni her zaman destekledi. En büyük destekçim kızım Türkan, hayallerimi gerçekleştirme yolunda maddi olarak bana imkan tanıyan Baltalı ailesi, bana hep inanıp özgüvenimi hep yukarıda tutan ablam ve ailesidir.

Kadınların her şeyi başarabileceğine inanıyorum…

KadınlarArası: Mutlaka karşınıza çıkan engeller var bir girişimci kadın olarak. Nasıl aşıyorsunuz bunları, üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Funda Özer Baltalı: Bana engel çıkıyorsa bile bunu fark etmiyorum. Çünkü, aklımı gücümü işime konsantre olarak kullanıyorum. Engel olmak için caba sarf ediliyorsa boşuna güç harcamış oluyorlardır.

KadınlarArası: Neler hedefliyorsunuz böylesine farklı bir konuda girişimci cesur bir kadın olarak?

Funda Özer Baltalı: Kadın işi olmadığı iddia edilen hayvancılık ve büyük yatırım gerektirdiği için yine kadın işi olarak görülmeyen süt sektöründe, başarılı olarak aslında kadın işi olduklarını göstermek isterim. Anne duyarlılığına, özenine en çok ihtiyaç süt sektöründedir. Sağlıklı, doğal ürünler üreterek sözümün arkasında durup iyi bir örnek olmak isterim.

KadınlarArası: Girişimci olmak isteyen kadınlara önerileriniz var mı deneyimlerinizden?

Funda Özer Baltalı: Kadınların her şeyi başarabileceğine inanıyorum. Çocuk bakıp, evi idare edip aynı zamanda çalışabilen bir varlık olan kadınlar, doğaları gereği her şeyi yapabilirler. Sadece biraz cesaret ve çok çalışmak lazım.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)

Bir önceki yazımız olan Her kadın kendine daha fazla güvenmeli başlıklı makalemizde Aslı Tümen, Esra Tümen Dinçkök ve girişimci kadın hakkında bilgiler verilmektedir.

 1. Başarınızı candan kutlar, devamını diler, ve tüm
  bayanlarımıza ve baylarımıza örnek olarak alınmasını
  temenni ederim.YOU CAN, IF YOU THINK YOU CAN.
  Cemal Bozkuş (Müh)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player