takip et: Gönderiler | Yorumlar

Fongogo – Kitlesel Destek ile Daha Çok Kadın Girişimci

0 yorum
Fongogo – Kitlesel Destek ile Daha Çok Kadın Girişimci

Louise Westerlind -www.Fongogo.com kurucularından

KadınlarArası: Sevgili Louise, sizinle Türkiye’de çok yeni olan bir konu üstüne röportaj yapmak istiyoruz. Eminiz ki, bu röportaj bir çok okurumuzun ilgisini çekecek ve muhtemelen hayatlarında önemli değişiklik yaratacak.

Öncelikle sizi okurlarımıza biraz tanıtmak istiyoruz. Eğitiminizden, tecrübelerinizden, hedeflerinizden biraz bahseder misiniz? Kaç yıldır Türkiye’de yaşıyorsunuz ve buraya gelme amacınız neydi?

Louise Westerlind: Öncelikle KadınlarArası ekibine Fongogo’ yu tanıtmam ve kendi hikayemi paylaşmama fırsat verdiğiniz için teşekkür ederim.

Fongogo’ nun geçen hafta lansmanı yapılan beta web sitesiyle çok heyecanlıyız.

Ben İsveç’ liyim, ama aslında dünya vatandaşıyım. Danimarka, HongKong, İsveç, İngiltere ve ABD’ de okudum ve çalıştım. Şu anda da İstanbul’ da yaşıyorum. Doğrusu İstanbul’ u; insanları, tarihi ve kültürü itibariyle muhteşem buluyorum.

İstanbul’ a ilk geliş sebebim çok yakın bir arkadaşımın düğünü sebebiyleydi. Başka bir yakın arkadaşım (University of Cambridge’ de MBA eğitimin esnasında tanıştığım tek Türk arkadaşım) Türkiye’ de büyüyen iş fırsatlarından bana çok fazla bahsetti. Bu durum benim merakımı uyandırdı ve buraya gelmeden once birkaç masa başı araştırma yaptım. Gördüklerimden çok memnun oldum ve bir sonraki ay Türk start-up topluluklarıyla görüşmeler yapmaya başladım. Arkadaşlarımdan ve çevremden inanılmaz destek gördüm ve geçen yıl Aralık ayında bu işin ilerlemesine karar verdim.

Kısa bir süre sonra da, farklı kontaklar aracılığıyla ortaklarım Ali Çebi ve Ali Tirkeş ile tanıştım. Her ikisi de “crowdfunding” sistemi ile çok ilgiliydiler ve kısa sürede tamamlayıcı yeteneklerimiz olduğunu fark ettim. Bu yüzden birlikte birşeyler yapmak için teklifte bulundum.

Hızlıca, bahar aylarında web sitesinin geliştirilmesi ve kaynak projeler için çalışmalarımıza başladık.

Fongogo ödül bazlı bir biriken fon (crowdfunding) sistemi. Tüm proje destekçileri ilerde ödül alacaklar….

KadınlarArası: Ekosistemimizde henüz çok yeni olan “melek yatırımcılık” sistemine alışmaya çalışırken, bize yepyeni bir projeyi tanıtıyorsunuz. Bu noktada, “Fongogo”yu sizden dinleyelim. Fongogo Türkiye’ de ne yapacak? Fongogo sisteminden kimler yararlanabilir? Bu system sayesinde kimler desteklenebilir ve bu sisteme kimler katkı sağlayabilir?

Louise Westerlind: Fongogo genel anlamda “crowdfunding” diye bilinen biriken fon yöntemiyle projelerin bir başlangıç noktası aslında. Dernek/vakıf/şirket gibi kuruluşların yanı sıra kişilerin bireysel olarak belirli amaçlar için (belirli bir amaca yönelik para toplama, pazar araştırması/fikrin ispatı, bilinirlik sağlamak/pazarlama/ön satış) projelerini sosyal medya aracılığıyla pazara sunmalarını sağlayan bir internet firması.

Fikir yaratıcıları Fongogo web sitesine projelerini yazıyorlar. Katkıda bulunacak olan kişiler, proje seçimlerine göre, dönüş olarak ödül kazanacakları projeler için küçük veya büyük  fon ayırıyorlar. Hem fikir sahipleri hem de katkı sağlayanlar projelerini, fon başarısını arttıracak facebook/twitter/linkedin gibi sosyal medya araçlarıyla tanıtma yetkisine sahip oluyorlar. Louise Westerlind

KadınlarArası: Proje sahiplerinin ve katkı sağlayanların hem birbirlerine karşı hem de sisteme karşı sorumlulukları nelerdir?

Louise Westerlind: Fongogo ödül bazlı bir biriken fon (crowdfunding) sistemi. Tüm proje destekçileri ilerde ödül alacaklar.

Firma veya kişiler tarafından yaratılan projeler “hep veya hiç” modelini takip ediyor. Yani, fonlamanın hedefi proje sahiplerinin fona ulaşması içindir. Eğer proje hedefine ulaşırsa , fonların sadece destekçilerden transferini sağlayan ön teyitli ödeme sistemi kullanıyoruz.

STKlar tarafından yaratılan projeler “tümünü koru” modeliyle takip ediliyor ve proje hedefine ulaşsa da ulaşmasa da tüm fon proje sahibine veriliyor. Eğer hedefe ulaşılamamışsa fon STK bünyesinde başka bir projeye aktarılıyor.

Fongogo’ nun aynı zamanda, proje sahiplerini destekleyen ve asiste eden hırslı ve tutkulu elçileri var…

KadınlarArası: Bu system ne zaman başladı ve Fongogo’ya ilk başvurular nasıl alındı?

Louise Westerlind: Aktif olarak bu senenin Nisan ayında başladık. İlk duyuruları kendi networklerimiz sayesinde yaptık ve böylece bir ilginç projenin ardından bir diğeri geldi.

Fongogo’ nun aynı zamanda, proje sahiplerini destekleyen ve asiste eden hırslı ve tutkulu elçileri var. Bu elçiler sosyal medyayı da aktif olarak kullanan kişiler. Onlar da kendi networkleri üzerinden projelerin duyurularını, tanıtımlarını yaparak, crowdfunding sistemini halka duyuruyorlar.

Bizim destekçilerimiz arasında STK’lar, kuluçka merkezleri, melek yatırımcıların  networkleri de yer alıyor. Onlarda projenin kaynak bulmasına ve proje sahibinin kazanç sağlamasına yardımcı oluyorlar ve sistemi destekliyorlar.

Ayrıca proje kaynaklarından sorumlu bir ekibimiz var, onlar da proje sahiplerinin online başvurularını inceleyerek proje sayfalarının gelişmesini sağlıyorlar.

KadınlarArası: Fongogo’ ya başvurmak için proje sahiplerinde aradığınız temel kriter nedir? Projeyi belirli bir aşamaya getirmiş olmak şart mı, ya da projenin sadece henüz fikir aşamasında olması yeterli mi?

Louise Westerlind: Birçok farklı proje şekline açığız; proje erken veya geç aşamada olabilir. Projenin sadece bir fikir olması bizim için yeterli, ama bir şekilde demosunun yapılmış olması gerekli. Burada önemli olan, proje sahiplerinin bir zaman planı içerisinde söz verdikleri ödülleri sahiplerine ulaştırmaları.

Başlangıçtan itibaren başarılı bir kampanya şansını arttırmak için proje sahipleriyle yakın temas çalışıyoruz.

KadınlarArası: Proje sahipleri Fongogo’ ya nasıl başvuruyorlar ve değerlendirme süreçlerinden geçiyorlar? Size başvurmaları için sıra dışı bir projeye mi veya teknolojik bir projeye mi ihtiyaçları var?

Louise Westerlind: Proje sahipleri projelerini online olarak bize ulaştırabilir. Takımımız proje sayfalarını geliştirmeleri için herhangi eksik kalan bir nokta ve/veya ipuçları vermek için kendileriyle irtibata geçip projenin takibini yapıyorlar.

KadınlarArası: Projeler Fongogo’ ya başvuruldukları esnada, aynı zamanda Kosgeb, Tubitak gibi devlet destekli projelere de başvurabilir mi?

Louise Westerlind: Evet.

Proje sayfasında yer alacak iyi bir video çok önemli ve fon artış başarısını %30 etkiliyor…

KadınlarArası: Fongogo’ nun ilk başvurularını topladınız. Proje sahipleri daha çoğunlukla hangi konularda destekleniyor?

Louise Westerlind: Bazı proje sahipleri bizim sistemimizi çok iyi anlıyorlar. Bazıları ise bu fikre çok yeni. Fongogo’ da bir proje yaratmak, pazarlama denemesi yapmak, kişisel bir dokunuşla hedef pazarı hikaye anlatarak etkileme yoludur. Özellikle ilk başta, elimizden geldiği kadar çok fikir almaya çalışıyoruz.

Proje sayfasında yer alacak iyi bir video çok önemli ve fon artış başarısını %30 etkiliyor. Projenin ne olduğundan bahsetmek, bugüne kadar neler yapıldığını anlatmak, demo göstermek ve hedeflerin ne olduğunu (Fongogo bünyesinde verilecek ödüllerden bahsetmek de buna dahil) anlatmak çok etkileyici oluyor.

Fongogo.com’ da nasıl bir tanıtım videosu oluştururlması gerektiği konusunda bir rehber var.

Aynı zamanda, proje duyurulduğunda projenin aktif olarak desteklenmesi de çok önemli. Örneğin, arkadaşlar ve aile arasında ilgili networklerle paylaşılabilir, kullanıcılar gelişmelerle ilgili güncel tutulabilir. Bu sebeple, konu bazında kampanyadan önce, kampanya süresinde ve kampanyadan sonra  olmak üzere Proje Rehberi oluşturduk.

KadınlarArası: Biriken fonları proje sahipleri nasıl topluyor, hedeflerine ulaştıktan sonra mı?

Louise Westerlind: Fonlar servis ücretleri kesildikten sonra projenin tamamlanması ile birlikte hesaplarına transfer ediliyor.

KadınlarArası: Fongogo projenin gerçekleşip gerçekleşmediğini nasıl takip ediyor? Bunun için herhangi yasal bir zorunluluk var mı?

Louise Westerlind: Projelerin kimlik numaraları sayesinde yerine getirilmeyen sözleri elemeyi hedefliyoruz. Belli bir zamanda ödülleri ulaştırmak üzere proje sahibi ve projeye katkı sağlayanlar arasında sözleşme yapılıyor.

fongogo ekibi

Crowdfunding çok başarılı bir iş yolculuğuna başlamak için müthiş bir sebep…

KadınlarArası: Umarız Fongogo tarafından desteklenen projelerin başarı hikayelerini sık sık duyacağız. Fongogo için hedefleriniz neler? Kaç başvuru bekliyorsunuz? Ve bunların başarı oranı sizce ne olur?

Louise Westerlind: Teşekkürler, biz de aynısını umuyoruz 🙂 Bu kadar erken bir süreçte bunları tahmin etmek zor, ama fazla uzun olmayan bir zaman içerisinde size olumlu güncel bilgiler verebileceğim.

KadınlarArası: Bu sistem Türkiye’ de yeni ama mutlaka diğer ülkelerde yıllardır bilinen ve tecrübe edilmiş bir sistem. Diğer ülkelerde bu sisteme ilgi nasıl? Bu sistemle desteklenmiş ve başarıya ulaşmış bir hikaye var mı?

Louise Westerlind: En eski ve en büyük crowdfunding kampanyalarından bir tanesi New York’ taki Özgürlük Heykeli’ nin yapımıdır. 1886 yılında Mr. Pulitzer, ABD bünyesinde bir kampanya başlatmış ve 5 ay içerisinde bir çok küçük ve bazı büyük kuruluşlardan 100 bin dolar toplamayı başarmış. Başarılı bir fon toplama kampanyası olmanın ötesinde, milletin heykelden haberdar olmasını sağlaması çok önemlidir.

Crowdfunding daha modern yolla (yani internetin avantajlarını kullanıp, böylelikle ölçeklendirmeyi garantiye alarak) ilk once mikro finansla başladı. Ben ilk kez 2006 yılında çalıştığım CGAP/Washington DC’ deki Dünya Bankası’ nda mikro finans bazlı biriken fonlama ile tanıştım. Daha sonra 2009 yılında MBA çalışmalarım sırasında ödül bazlı biriken fonlama geldi.

Şimdi film, teknoloji ve sosyal projelerde birçok başarılı olmuş kampanya var. 2011 yılında bu endüstri roket hızıyla 1,5 trilyon dollara fırladı, 2012’de 2,7 trilyon dolara ulaştı, 2013 yılı içinse 5,1 trilyon dolarlık bir hacim tahmin ediliyor.

KadınlarArası: Fongogo’ ya başvurmak isteyen kadın girişimcilere mesajlarınız nedir?

Louise Westerlind: Fongogo.com’ da hem girişimci hem de destekçi kadınları görmek bizi çok mutlu edecek. Hatta işgücünde kadın girişimcilerin artmasında rol oynamak ve Fongogo sayesinde “Made in Turkey” projeler ortaya çıkmasını sağlamak bizlere sonsuz keyif verecektir.

Crowdfunding sadece fon toplamak için bir fırsat değil, aynı zamanda bir fikri test etmek ve projenin bilinirliğini sağlamak, hatta belki çok başarılı bir iş yolculuğuna başlamak için müthiş bir sebep. Aynı zamanda sosyal medya aracılığıyla projeleri desteklemek ve/veya paylaşmak için çok güzel bir yol.

KadınlarArası: Bu güzel röportaj için çok teşekkür ederiz…

Louise Westerlind: Tesekkur ederim!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Mutfakta başlıklı makalemizde cocuklar için yemek kursu, maceralı workshop ve yarı yıl için etkinlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*
Please leave these two fields as-is:
Get Adobe Flash player