takip et: Gönderiler | Yorumlar

Duvara çarptığınızda başka bir yöne sıçrarsınız, işte o zaman gaza yüklenin

0 yorum
Duvara çarptığınızda başka bir yöne sıçrarsınız, işte o zaman gaza yüklenin

Essie Weingarte- Essie Kozmetik kurucusu

Essie Weingarten çocukluğunda çirkin ama azimli bir çocuk olduğunu söylüyor. Sadece Cumartesi günleri annesi kabul günlerine gitmeden önce sakinleşir ve melek yüzünü gösterirmiş; “Küçük kızlar gibi tırnaklarıma bakım yapmayı çok severdim. Haftanın diğer günleri küçük bir canavardım, ama Cumartesi günleri eğer ben de gitmek istiyorsam iyi çocuk olmalıydım”

Bu anıyla, 1981 yılında iş kurmaya karar verdi. Gündüzleri Henri Bendel’de çalışıyor ve NewYork City’de Teknoloji Moda Enstitüsü’nde kurslara katılıyordu. Böylelikle oje pazarının iki hâkim markası, Revlon ve L’Oreal dikkatini çekti; renk paletleri on yıllardır sürekli aynıydı.  Weingarten bu konunun ilmini bilmiyordu, ama aldığı eğitimlerden şunu öğrenmişti; canlı renkler belirlerken ve ortaya çıkartırken stil ve modanın sezgilerine göre hareket etmek gerekir.

essie

“Eğer pazardaki tüm ürünlerden farklı olacak formülü yaratacak bir kimyagerle çalışabilirsem, işimi buldum demektir. Bunun kolay olabileceğini düşünmüştüm. Ama arka planda, bilgisayarlar, laptoplar, ipadler yoktu. Sadece Sarı Sayfalar vardı.”  Böylece Weingarten,  işinin sırlarını şöyle açıklıyor ve ojelerin testlerini yapmaya başlıyor; “kendi kendinize yapamayacağınız hiçbir şeyi başkasına sormayın!”  Weingarten kendisi formülü bulduktan ve 12 renk tonunu ortaya çıkarttıktan sonra bir kimyagerle ortaklık kuruyor.

Sonra ojeleri paketleyip Las Vegas’a uçuyor. Şansına, Vegas’ta bir fırsat çıkıyor. Devamını kendisinden dinleyelim:

Essie Cosmetics kurucusu“Vegas’a gittiğimde harcanabilir düzeyde gelirleri olan kadınlar, dansçılar ve show kızları ile tanıştım. Bunlar çeşitli yerleri gezip, gördükleri ve denedikleri farklı ürünleri  benimle paylaşıyorlardı. 1980’lerin sonuna doğru, ABD’de oldukça geniş bir dağıtım ağına sahip olmuştum ve Essie Kozmetik’in bir marka olarak gerçek kişiliği şekillenmeye başlamıştı. Ve sezgilerime aykırı olarak ilerleyeceğe benziyordu. En cesur hareketlerimden bir tanesi oje kullanmayan kitleyi hedeflememdi. Wicked adı size bir şey ifade ediyorsa, o da Essie’nin derin kırmızı-kahverengi oje rengini 20 yıldan fazladır biliniyor olması ve bir boşluktan ötürü ortaya çıkmış olmasındandır.

Wicked doğduğunda, bir sürü pastel renk yaptık, ama tamamiyle farklı bir şey yapmalıydık. Wicked düşünülen en koyu renkti. Herkes renge baktı ve dediler ki; ‘Aman Allahım! Bunu hiçbir zaman sürmem. Bunu satamazsın.’

Wicked yüzyılın satışında 1. sırada oldu.”

Peki, Weingarten hiç kimsenin alıp kullanmayacağı bir rengi üretme ve pazarlama kararını nasıl aldı? Sadece, herhangi bir karardan dönüp başka bir yöne sıçrayabileceğini kabul etti.

“Ben otomobil tamponuyum. Duvara çarparsınız, etrafınızda döner başka bir yola gidersiniz. Bir şeye inandığınızda gaza basmanız ve ilerlemeniz yeterli.”

 Christine Lagorio Chafkin


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Bir önceki yazımız olan 80’ler senaryosu ve ekibiyle çok sağlam bir proje olduğu için rol almaya karar verdim. başlıklı makalemizde 80' ler, 80' ler dizisi ve aisha hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player