takip et: Gönderiler | Yorumlar

Hayatımıza Yapabildiklerimiz Değer Katar.

3 comments
Hayatımıza Yapabildiklerimiz Değer Katar.

Sevgili Aliye Yücel ile Engelliler için hazırladığımız sosyal projede birlikte çalışma fırsatımız oldu. Sahip olduğu özgüven, motivasyon, sıra dışılık, sımsıcak içtenliği, tadına doyamadığınız sohbetleri, vizyonu  ve tüm bunların yanında mütevazi duruşu ile hayatınızdan çıkaramayacağınız bir dost kazandığınızı gösteriyor size. Yıllarca iş yaşamında aynı heyecanla ve özveri ile çalışmasının yanında, kendi deyimi ile “amatörce” devam ettiği blogger girişiminin ona bir kitap olarak geri döneceğini sanırım oda tahmin edemiyordu. Dediğim gibi sahip olduğu vizyonla aslında bu onun için hiç de zor olmadı. Kitabı raflarda yeni yeni yer almaya başladı. “Engeloji- Kör Topal Yürüyen Bilim” ilginizi çekmesinin yanında, adı ve içeriği ile toplumun engellilere bakış açısının farklı yansımalarını farklı konular üzerinden irdelemesi ile de bazı kalıpları değiştirecek gibi.

KadınlarArası: Bize biraz kendinden bahseder misin Aliye’ cim?

Aliye Yücel: Öncelikle benim için sarf ettiğin güzel sözler için çok teşekkür ederim.Çok etkilendim. Senin tarafından böyle görülmek çok büyük bir onur. Seninle daha pek çok şeyi paylaşmak isterdim. Paylaştığımız her şey ve dostluğun için ayrıca teşekkürler…

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde doğdum. Doğduğum yıllarda çocuk felci çok yaygındı. 9 aylık iken çocuk felci geçirdim. Bu nedenle bedensel engelliyim. Defalarca ameliyat geçirdim. Zor da olsa çok şükür yürüyebiliyorum.

İlk, orta ve lise öğrenimimi Mustafakemalpaşa tamamladım. Üniversite öğrenimi için İstanbul’a geldim. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunuyum. Mezun olduğum yıllarda maalesef engellilere öğretmenlik hakkı verilmiyordu. Bu nedenle öğretmen olduğum halde mesleğimi yapamadım.

Sevdiğim bir alan olduğu için medya sektöründe çalışmaya başladım. 1989 – 1990 yıllarında Kadın ve Aile Dergisi’nde editör olarak; 1991 – 1994 yılları arasında engellilere yönelik Yaşama Sevinci Dergisi’nde editör, yine engellilere yönelik hazırlanan ve TRT’de yayınlanan Her Şeye Rağmen programında yapım yardımcısı olarak çalıştım.

1994 – 2010 yılları arasında TGRT’de; Metin Yazarlığı, Yapım – Yönetim Yardımcılığı (Kadın ve Sağlık Programlarında), TGRT – Basın ve Halkla İlişkiler Basın Tanıtım Sorumlusu ve TGRT HABER Medya Sorumlusu olarak görev yaptım.

2010 yılından bu yana da Beyazay Derneği ve İŞ-KUR’un ortak projesi olan engelli istihdamına yönelik Engelli Kariyeri’nde Değerlendirme Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Bu arada engellilere yönelik çeşitli projelerde çalışmıştım. 2011 yılında yazmaya başladığım halen yazmaya devam ettiğim engelli ve engellilik hakkında yazdığım kişisel bir blogum var.

“Görünürde engel olan engel, zorlayan engeli değil. İstenmemesi ve sevgiden mahrum kalışı…”

KadınlarArası: Engelli olmak hiç tartışmasız zordur kişi için. Özellikle özgüven ve topluma ait olma hissinde yaşanan problem çok yıpratıcıdır. Oysa sen ve sahip olduğun bakış açısı, alışılmış engelli profilinin çok dışındasın. Engele alışmak değil de, engeli kabul etmekle mi başlıyor bu bakış açısı? Bu çok önemli bir konu ve eminim ki bu konuda bir çok engelliye bambaşka bir yol tarifi yapabilirsin. Senin bugüne kadar ki yolculuğun nasıldı? Çocukluk yıllarından itibaren kısa bir özet geçmeni istiyorum. 

aliye_yucel

Aliye Yücel: Öncelikle engeli olduğu gibi kabul etmek gerekiyor. Hiç bir zaman sağlam bir Aliye düşünemedim ben… “Öyle olsaydı engelli olmazdım!” diye düşünürüm hep… Tabii bunda kendimi bildim bileli engelli olmamın etkisi büyük. Sonradan ve yetişkin yaşta engelli olmak  çok daha güç gerektirebilir.

Başarılı bir öğrenciydim. Tabii böyle olunca çevrede bir kabul görüyorsunuz, bu da bir özgüven sağlıyor… Özgüven konusu farklı bir olgu. Bu bir engelli de olabiliyor. Hiç bir engeli olmayan kimse de olmayabiliyor. Ancak özgüvenin yoksa engelli olmak çok daha zor.

Aslında çok iyi bildiğim bir şey var ki… Engelliyi engeli değil; engeli nedeniyle istenmemek, işe yaramaz görülmek ve sevilmemek üzüyor… Yani görünürde engel olan engel, zorlayan engeli değil. İstenmemesi ve sevgiden mahrum kalışı… Sevilmek, sevgi dolu olmak… Çevrendekileri sevmek, dolayısıyla onlarında seni sevmesi çok önemli…

Tabii her şeyin bizler için birer imtihan olduğunu da hiç bir zaman unutmamalıyız. 

“Tek başına ayakta kalmanın yollarını bulmak zorundasınız. Bu da çalışmaktan ve üretmekten geçiyor.”

KadınlarArası: Bu yolculukta ailenin senin için büyük bir şans olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz? Hepimiz için  ilk sosyalleştiğimiz kurum yani ailenin sahip olduğu engelli bireyine  yaklaşımı onu nasıl etkiliyor?

Aliye Yücel: Evet kesinlikle haklısın… Ailem benim için en büyük şans. engeloji1Çok farklı karakterde olan annem ve babamdan ayrı ayrı konularda, ayrı ayrı güçler aldım. Annem, babam ve kardeşlerim bana hiç bir zaman engelli gibi davranmadılar. Eksikliklerimi gördüler ama hep artılarımı ön plana çıkardılar. Bu da beni daha güçlü yaptı.

Ailem eğitim almam konusunda da maddi ve manevi desteği hiç esirgemedi. İlkokula annemin kucağında gittim. Eğitim herkes için ilk şart. Ancak engelliyseniz bu çok daha önem kazanıyor. Sadece çalışan bir birey olmak için değil… Çevreye kendini kabul ettirmenin de bir yolu bu…

KadınlarArası: Eğitim sonrasında uzun yıllar iş yaşamının içinde oldun. Hep ürettin. Hem bir kadın hem de engelli olarak. Kaç kere pes etmeyi düşündün? Seni yıldırmayan, çalışmaktan ve üretmekten alıkoymayan en önemli motivasyon aracın neydi?

Aliye Yücel: Engelli olarak eğitim hayatımda da, iş hayatımda da zorluklar çektim. Örneğin bir işi sadece merdivenleri yüzünden kabul edemedim. Ne garip değil mi? Ama pes etmedim. Yılmadım. Mutlaka yapabileceğim bir şeyler var dedim. İnsanın yapabileceği şeyler olduğunu düşünmesi ve bunu kendi kendine tekrarlaması çok önemli…

Zaman zaman birileri yanınızda olsa da hayatta sadece kendiniz varsınız. Bu nedenle tek başına ayakta kalmanın yollarını bulmak zorundasınız. Bu da çalışmaktan ve üretmekten geçiyor. Başka yolu yok. Ya da en azından ben bilmiyorum!

“Benim de bir engelli olup bir şeyler başardığımı gördüklerinde onlara da bir güç ve istek geliyor.”

KadınlarArası: Türkiye’ de ilk ve tek engelliler için kariyer merkezinde de görev yaptın uzun süre. Bir çok engellinin gerek kendisi gerek ülke ekonomisi için iş yaşamında yer almasına, üretmesine aracılık ettin. Tanık olduğum için biliyorum. Yaptığın anketlerle ve önerilerle onlara aslında farkındalık kazandırdın. Farkındalık sorunu sadece engelliler için geçerli değil. Bir çok insan ne yapmak istediğini ve ne yapabileceğini bilemiyor. Bu çalışmalarında engellilerin yaşamları ne yönde değişti ve sen böyle bir çalışmada neler hissettin?

Aliye Yücel: Amatörce ve profesyonel olarak çok çeşitli ortamlarda bulundum. Hepsinde de severek  bulundum. Ancak Engelli Kariyeri bu çalışmaların en anlamlısıydı. Tecrübelerinizle birilerine yön vermek ve onların gözlerindeki pırıltıyı görmek çok değerli… Değerlendirme yaptığım kişilerin bir çoğu iş arayışında, ama şartlardan dolayı umutsuz olara geliyor. Onlarla konuştukça, onları tanıdıkça aslında neyi yapıp yapamayacağını ve neyi istediğini anlıyorsunuz. Onlar bu yönde cesaretlendirmek   gerekiyor. Benim de bir engelli olup bir şeyler başardığımı gördüklerinde onlara da bir güç ve istek geliyor.

Bir gün iş konusunda bütün ümidini kaybetmiş biri gelmişti. Nerede çalışmak istediğini bilemiyordu. Aslında eğitim almak istiyordu ve imkanı da vardı. Değerlendirme sonunda ona çok sevdiği için hayvanlarla ilgili bir eğitim almasını önerdim.  Bir süre sonra Veteriner Sağlık Teknikerliği bölümünü kazandığını söylemek üzere geldi. “Sizinle konuştuğumuz o bir saatlik süre sonunda hayatıma yön verdim. Çok mutluyum. Çok teşekkür ederim” dedi. Bunun gibi beni yaptığım iş konusunda mutlu eden pek çok örnek yaşadım. Aslında o güç onlarda vardı. Sadece beraberce ortaya çıkarmıştık…

“Yazdıklarımın bir gün kitaplaşacağını hayal ettim. Engeloji ile gerçeğe dönüştü…”

KadınlarArası: Bu çalışmaların devam ederken aynı zamanda blogger girişimin oldu. Neden bir blog açmayı düşündün?

Aliye Yücel: Blog açma girişimim engelliler için verilen eğitimin bir parçasıydı. Buna en yakın şahit sensin. Bloga bir kaç yazı koyduğumda beğenildiğini gördüm. Engellilik hakkında; kişisel olarak ve çevremde gözlemlediklerimden bir fikrim vardı. Maalesef engellilik yanlış biliniyor, engelliler yanlış tanınıyordu. Hep “Bunu doğru anlatmalıyım” diye düşünürdüm. Bloga başlamışken bu konuda yazarak sürdürmeye çalıştım. Blog yazarlığı serüvenim işte böyle devam etti. Her yazı yazan kişi yazılarının beğenilip, takdir görmesini istese de; galiba esas istediğim engelliliği doğru tanımlayıp, bir farkındalık ortaya koymaktı.

Blogum “Engelli Hikayeleri” olarak başladı. Engelli ve engelsiz herkese seslenmek istedim. Bu nedenle konularımı; araştırarak, özenle ve günceli yakalayarak seçmeye çalıştım. Bir kişi bile blogumu okusa ve engelliyi yanlış tanıdığının farkına varsa benim için çok önemliydi. Yazdıklarımın bir gün kitaplaşacağını hayal ettim. Engeloji ile gerçeğe dönüştü.

“Engelliyi doğru anlamak bir bilimdi! Engeloji de bunu anlatıyordu. Yani Engeloji Türkçe’ye ilk defa girdi.”

KadınlarArası: Gelelim en önemli konuya:) Bir insanın yaşamında çok önemsenebilecek en güzel ve en özel hedeflerden biri sanırım bir kitap yazabilmek. Ve sen bunu başarmış, kitabı yayınlanmış, bu konuda girişimci olmuş nadir insanlardan birisin. İsmi gibi içeriği de çok ilgi çekici olan kitabın “Engeloji-Kör Topal Yürüyen Bilim”… Röportajın başında da söylediğim gibi raflarda yeni yer almaya başladı. Adını nasıl buldun?

Aliye Yücel: Bu ay içinde Engeloji isimli kitabım C Planı yayınlarından çıktı. Pek çok blog yazarı gibi ben de kitap yazarı oldum. Geçtiğimiz yıl “ICEVI Europe 2013 Turkey” Kongresi’nde yayınevimin koordinatörü Hasan Feyzi Giray’la karşılaştım ve tanıştım. Birlikte yaşama kültürüne katkıda bulunan çalışmalara imza atan Hasan Bey beni blogumdaki yazılarımdan tanıyormuş. Yazılarımı beğenip takdir ettiğini söyledi ve bir kitap çalışması önerdi. Ben önceleri biraz geri dursam da, sonra bir çalışma yapmayı kabul ettim. Daha sonra editörüm Melike Nur Çep ile tanıştım. Böylece kitap için süreç başlamış oldu.

Yazdıklarımı derleyip düzenledikten sonra Hasan Feyzi Giray ve Melike Nur Çep ile isim arayışına girdik. Ben hep kitabın adının bir cümle olmasını düşünüyordum. Hatta aklımda şöyle bir isim vardı. “Topal Demesinler Diye.” Bu isim bir yazımı konu alan Mehmet Ali Birand ile ilgiliydi. Ama beni de anlatıyordu. Sonra tek kelime ve farklı bir isim olması gerektiğine karar verdik. O andan  itibaren yayınevinden bir süre istedim. O süre içinde yüzlerce isim buldum. Hiç biri içime sinmedi. Daha iyi bir isim bulacağımı hissettim. Sonunda Engeloji’yi buldum. Hiç kullanılmamıştı, farklıydı ve anlamlıydı. Bulduğum an “İşte bu…” dedim. Engelliyi doğru anlamak bir bilimdi! Engeloji de bunu anlatıyordu. Yani Engeloji Türkçe’ye ilk defa girdi. Alt başlık olarak da “Kör Topal Giden Bilim!” olsun istedim! Çünkü engelliler yanlış biliniyor ve tanınıyordu…

“Hangi şartlarda olursak olalım yapabileceğimiz bir şeyler mutlaka vardır.”

KadınlarArası: Kitabın içeriğinden biraz bahseder misin?

Aliye Yücel: Engeloji bir bütün olarak engelliyi ele alsa da kendi içinde farklı kategorilerden meydana geliyor. Engellinin yanlış tanınması, bazı engelli gerçekleri, çocukta engelli algısı, sinemada engelli olgusu, örnek engelliler, dinimizde engelliye bakış ve sporda engelliler kategorilerinden oluşuyor.

Ancak bölümler farklılık gösterse de varılmak istenen nokta hep aynı: Engelli farkındalığı… Kitapta pek çok engellinin payına düşen hikayeler yer alıyor. Engelliler hakkında bilinenlerin yanlışlığını Engeloji ile anlatmaya çalıştım.

Aliye Yücel' in engeloji kitabı için röportaj

KadınlarArası: Nasıl bir mesaj var kitapta ve sen bu kitabınla ne hedefledin?

Aliye Yücel: Engeloji bedensel eksikliklere odaklanmak yerine yeni bir bakış açısı getiriyor. Engeloji ile engelli engelsiz herkesi farklı bir bilince taşımak istedim. Okuyucunun bunu anlamasını, farklı bir pencereden bakmasını istedim. 

Okuyan herkes Engeloji’nin her satırında engelli farkındalığını görecek. Engelliler hakkında bilinenlerin yanlışlığını Engeloji ile kavrayacak; bu engelliyi anlama biliminin neden kör topal gittiğinin de farkına varacaklar!

Kitabım Engeloji’yi alıp okuyanların bunu çevresiyle paylaşmalarını rica ediyorum. Çünkü okuyanların engelliyi yanlış tanıdığını anlaması ve engelli farkındalığının meydana gelmesi en büyük isteğim.

Bu arada okuyanların kitap hakkındaki düşüncesi çok olumlu… Bu da beni çok mutlu ediyor.

KadınlarArası: Üretmeyi çok zor gören, yaşamının değerini anlamadan zamanını boşa geçiren herkes için sende girişimci olma konusunda önemli mesajların olduğunu düşünüyorum…Ne dersin?

Aliye Yücel: Hayata yapabildiklerimizin değer kattığını düşünüyorum. Bu nedenle, engelli, engelsiz herkesin neyi yapabileceğini bulup, o yönde çalışmalar yapmasını öneriyorum. Bunun bilimsel bir çalışma, kitap vs. olması da şart değil. Evinde oturan, bir şeyler üreten kişinin yaptığı da çok değerli… Hangi şartlarda olursak olalım yapabileceğimiz bir şeyler mutlaka vardır. Bunu hiç bir zaman unutmayalım.

Bu röportaja ve ilgine çok çok teşekkür ediyorum. Her alanda farkındalıklarımızın artması ve anlaşılmak dileğiyle…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 6 votes)

Bir önceki yazımız olan Korkmayın ve Üşenmeyin başlıklı makalemizde eda köksal, girişimci ve girişimci kadın hakkında bilgiler verilmektedir.

 1. bünyamin bozok yorumladı:

  çok güzel bir kitap, insanın hayata bakış açısını olumlu yönde çok güzel yönlendiriyor, yazarına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz, bünyamin bozok

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Merhaba. Herşeyden önce engelli kadın olmak bu hayat şartlarında çok zordur. Buna rağmen hayata küsmeden, olumsuz dış baskılara rağmen azimle mücadele etmesine hayranım. Aliye hanımı yürekten tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum.Destek olanlarada bu duyarlu davranışlarından dolayı takdirlerimi sunuyorum. Yolunuz açık olsun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 3. KadinlarArasi yorumladı:

  Aliye Yücel gibi cesur, vizyoner, girişimci kadınların artmasını diliyorum…

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player