takip et: Gönderiler | Yorumlar

Emeklerimizle Yolunu Açan Hazırcı Kadınlar

0 yorum
Emeklerimizle Yolunu Açan Hazırcı Kadınlar

İş yaşamı zordur. Öyle ki benliğiniz, değerleriniz üzerine ne kadar direnseniz de, kimi zaman sizi siz olmaktan uzaklaştıran mücadelelerin içinde buluverirsiniz kendinizi. Alt yapısı sağlam olanlar, kısa sürede bu mücadeleden kendini sıyırsa da, bir çoğumuz kurbanı oluruz.

Uzun yıllar kurumsal yaşamda yaptıklarımdan hiçbir zaman endişe duymadan, haksızlık etmenin dışında kalarak, kendinden uzaklaşmadan ayakları üzerinde duran kadınlardan olmayı başardım. Fakat sürekli özveri isteyen bu başarının, sonunda beni fazlasıyla yoracağını düşünerek girişimci olmaya karar verdim. Kararımda, onlarca hayalimi, fikrimi kadınların yaşamına kolaylık getirecek projeye sahip olmamda etkiliydi. KadınlarArası’ nın kuruluşundan bu yana yüzlerce kadınla tanıştım, karşılıklı yüreğimizi, fikirlerimizi, emeklerimizi paylaştık. Kimi zaman güzel projeler yaptık, kimi zaman yapamadık. Ama büyük bir çoğunluğuyla birbirimizi iyilikle andık.

Ancak her kadının yaşamında olduğu gibi benim yaşamımda da bu paylaşımları kendi hırs ve çıkarları için fırsat bilen, samimiyet elbisesini çıkarıp kendi orijinal kimliğiyle hayal kırıklığına uğratan az sayıda kadın oldu. Ve hepimizin hissettiği gibi hemcinslerimin bana yaşattığı hayal kırıklıkları erkeklerin yaşattıklarından daha zor geldi.

Sohbetlerimiz sırasında yaşamdaki bütün haksızlıkların karşısında duran, kendisini açık ve dürüst kişiliğin tek temsilcisi gibi boyayan bu kadınlar, elinizi güvenle uzatabileceğiniz bir dost sembolüdür adeta. Bir süre sonra haksızlıklara meydan okuma kostümü yırtılan ve dürüstlük boyası akan bu kadınlar, tahmin edemeyeceğiniz bir manevra ile sizin emeklerinizle açılan kapıların önüne dikiliverirler. Hiç tereddüt etmeden, gel geç kişiliklerinde bir sindirme süreci bile yaşamadan… Size yaşamda girişimci kadınların dışında, hazırcı kadınların da olduğunu göstererek.

Şaşırıp kalırsınız, yanlış anladığınızı, yanlış duyduğunuzu, yanlış gördüğünüzü düşünürsünüz. Sonra bakarsınız yanlış sizsiniz. İş birliği için seçtiğiniz insanları tanıma fırsatını kendinize vermeden, paylaşmışsınızdır emeklerinizi. Biraz hayal kırıklığı, kırgınlık, şaşkınlık… derken, girişimci mi hazırcı mı olmak isterdin diye sorarken bulursunuz kendinizi.

Yaşamım boyunca, beni hayal kırıklığına uğratan herkese ilk başlarda çok kırıldım, sonra şükran duydum. Çünkü her haksızlık beni yaşamın gerçek sahibine ve kırılmanın getirdiği ilham kaynağı ile yepyeni fikirlere  ulaştırdı. Böylece onlar ve dünya küçüldü gözümde. Zaten önemli olan her zaman iyilerden biri olarak anılmak değil mi?

Neslihan ÖZPOLAT

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)

Bir önceki yazımız olan Girişimci Fikirler: Steril Market Arabaları başlıklı makalemizde girişimci, girişimci fikirler ve lifebuoy hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player