takip et: Gönderiler | Yorumlar

Hayatta en büyük lüks, gerçekten sevdiğiniz şeylerle birlikte yaşamaktır.

1 yorum
Hayatta en büyük lüks, gerçekten sevdiğiniz şeylerle birlikte yaşamaktır.

Diana Lorence, eşi ile birlikte Amerika’ da bir orman içinde 13 m2‘ lik bir evde yaşıyor. Adı “Kalp Ev” . Elektrik yok, ocak yok…2 koltuk, bir yatak ve kütüphane. Bu yaşam kendi seçimi tamamen. Bu kadar sakin bir yaşam bu kadar heyecan verici olabilir mi? Yanıtlarını heyecanla bekledik ve heyecanla sizlerle paylaşıyoruz. Her yanıtında o kadar çok mesaj var ki…”İhtiyaçlarınıza önderlik edin ihtiraslarınıza değil”, diyen Diana’ ya siz de merak ettiğiniz sorularınızı iletebilirsiniz. 

KadınlarArası: Sevgili Diana, videonu facebook’ ta tesadüfen gördük. Seyrettik, bir daha seyrettik, bir kere daha seyrettik. Çünkü huzur vardı, dünya hırslarından arınma vardı ve adeta insana bir ders veriyordu. Ve çok heyecan vericiydi. Seninle hemen röportaj yapmalı ve bu mükemmel hikayeyi kadınlara ulaştırmalıydık. Merak ettiğimiz o kadar çok şey var ki…

Önce seni ve aileni biraz tanımak istiyoruz. Öncesinde neler yaptınız; eğitim, iş, yaşam, evlilik, çocuklar…?

Diana Lorence:  Eşim ve ben 30 yıldır evliyiz. Çocuğumuz yok ve ikimizin ailesinden de uzak mesafelerde yaşıyoruz. İkimizin de üniversite eğitimi yok, ama bilgi birikimimizin ve hayat tecrübemizin birlikte peşinden gittik. Eşimin, mütevazı ihtiyaçlarımızı karşılayan, erkekler için özel bir tasarım firması var. Bu sayede esnaf ve müşterilerimiz arasında ilginç insanlar olan arkadaş ve sosyal çevremizi korumamızı sağlıyor.

IH elyse 10.1.13e Vs 5 blue

KadınlarArası:  Nasıl bir değişim yaşadın ve bu kararı aldın? Kolay oldu mu? Uzaktan bakıldığında birçoğunun “ben asla yapamam” diyeceği bir karar kolay olmaz diye düşünüyoruz.

Diana Lorence: Farklı yerlerde birçok evde yaşayarak yolumuzu çizdik ve her yeni yerde tüm hayatımızı tekrardan gözden geçirdik ve tekrardan inşa ettik. Her ev bize bir şeyler öğretti, çünkü sürekli araştırıyor ve yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorduk. Bu şekilde 20 yıl geçti ve 20 taşınmanın ardından önümüze bir yol açıldı. Ve bu yolu bize tahtalar açtı, her şey nefes almak kadar basit ve doğaldı.

KadınlarArası:  Nerede yaşıyorsunuz şu an, biraz anlatabilir misin? Şehirden ne kadar uzaksınız? Ne kadar süredir oradasınız ve sürekli mi kalıyorsunuz?

Diana Lorence: “Kalp Evi” 60 acre’lik (yaklaşık 243 hektar)bir alanda bostan, orman, tepeler ve ırmakların olduğu tarımsal bir vadinin içinde yer alıyor. Kasaba yaklaşık 25 km uzakta. Burası bizim, yedi yıldan beri tüm yılı tam zamanlı olarak geçirdiğimiz evimiz oldu.IMG_1485

Kalp Evi ’nin sığınağı olan meşe ağacının kuruyan yaprakları, eve yaklaşan misafirleri, evin önünden geçen karacaları duymanızı sağlıyor, böylece sürekli ağaçların tiyatrosunu dinler gibi oluyorsunuz….

KadınlarArası:  Evini biraz anlatabilir misin? Kaç m2:) hangi ihtiyaçlarını neye göre belirleyerek oluşturdun iç tasarımını?

Diana Lorence: Ev toplamda 13 m2. Tasarımını veya eşyalarını planlayarak yapmadık, basitçe günden güne ihtiyaçlarımızın gerekliliğine göre öğrenerek, bir sonraki adımda ne yapmamız gerektiğini gördük. Ama bu arada 20 yıl boyunca hep çok küçük evlerde yaşayarak bunu tecrübe ettik, ve birçok sorunun cevabını aslında bu süreçte vermiştik. Hepsinin ötesinde, iki sandalyemiz, şöminemiz ve özel duvar kütüphanemizin temel ihtiyaçlarımız olduğunu gördük. Ev bunlar çevresinde inşa edildi.

KadınlarArası:  Karar verildikten sonra uyum sağlamak zor oldu mu? Çünkü yapmak istediğimiz bir konuyu her datayı ile düşünmemiz mümkün değil. Bazı şeyler pratiğini yaşadığımızda karşımıza çıkıyor. Uygulamaya geçtiğinde neler seni zorladı?

Diana Lorence: Evi inşa ederken bir sürü beklenmedik şey çıktı, çünkü biz önceden hazırlanmış bir plan yerine evin bize her yeni adımda neyin gerekli olduğuna dair bir şey öğretmesini istedik. Bizim gerçekten bir ev inşa etme tecrübemiz yoktu ve bu sürecin ne kadar komplike olduğuna dair çok küçük bir fikrimiz vardı. Sonunda üzerinde çalışılması gereken çok küçük detaylar kaldı. Örneğin, sıcak su ve yemek pişirmek için propan gazı kullanmayı planlıyorduk ama bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için sadece küçük bir tecrübeyle tamamen şömineyle yaşamayı tercih ettik. Eve taşındıktan sonra, zamanımızın çoğunu yeniden bölgeye özgü ağaçlar ve fundalıklar dikerek geçirdik. İhtiyacımızı karşılayacak ağaçları yenilemek birkaç yılımızı aldı.

Hiçbir şeye sahip olmamak, sadece en önemli şeylere sahip olmak aslında en kolayı…

KadınlarArası: Hiç korkmuyor musunuz orada yaşarken:)  En yakın komşunuz ne kadar uzaklıkta?

Diana Lorence: Kalp Evi en yakın komşumuza belki yarım km uzaklıkta, ve görüntüde tamamen ağaçların içine saklanmış. Evden yüz adım ötede durduğunuzda, evin olduğunu hayal bile edemezsiniz. Ağaçların arasında tek başına yaşayabileceğimi zannetmiyorum, ama kocamla birlikteyken hiçbir zaman korkmadım. Aynı zamanda, orman içinde bir yaşam, tetikte bir yaşamdır. Ormanın sesini, kuşların cıvıltılarını, ağaçların hışırtısını, hayvanların yumuşak ayak seslerini her daim duyarsınız. Kalp Evi ’nin sığınağı olan meşe ağacının kuruyan yaprakları, eve yaklaşan misafirleri, evin önünden geçen karacaları duymanızı sağlıyor. Böylece sürekli ağaçların tiyatrosunu dinler gibi oluyorsunuz.

IMG_0129KadınlarArası: İnsanlar giderek daha çok hırslanıp ve egolarına teslim olmuşken, onların tam tersine yönelmek nasıl bir şey?

Diana Lorence: Gerçekten diğer insanların yaşam şeklini hiç düşünmüyorum. Sadece bildiğim tek şey var; benim bu şekilde yaşamam gerek. Daha basit olduğunu, daha küçük, hatta daha iyi olduğunu düşündüğümden değil, sadece bana bu şekilde uyduğu için.

KadınlarArası: Elektrik yok, yemekler şömine ocakta pişiyor, televizyon yok, internet yok…alışkanlıklardan kurtulmak insanın kendisinden vazgeçmesi gibi bir şey. Daha önce yaşadığın tüm lükslerden nasıl arındın? Neleri geride bıraktın?

Diana Lorence: Birçok kere taşınmak, bazı şeyleri arkanızda bırakmak için en iyi yol. Sonuç olarak hiçbir şeye sahip olmamak, sadece en önemli şeylere sahip olmak aslında en kolayı. Kocam ve ben hayatımızda önemli olan şeylerden ve kendimizden vazgeçtiğimizi düşünmüyoruz. Bu tarz yaşam şeklinin bize gerçek benliğimizden geldiğini hissediyoruz ve hayatımızın her gününü seviyoruz. Hayatta en büyük lüks, gerçekten sevdiğiniz şeylerle birlikte yaşamaktır.

KadınlarArası: Dünya ile iletişimi nasıl sağlıyorsunuz? Gelişmelerden nasıl haberdar oluyorsunuz? Ya da bu yaşam tarzında haberdar olmaya ihtiyacınız var mı?

Diana Lorence: Dünyada ne olup bittiğini bilmemeyi tercih ediyorum. Birçok insanlık tarihinde ne olduğunu bilemezsiniz, o yüzden yapacağınız şey “kendi bahçenizi ekmektir”. Bugün milyarlarca insan haberlerin haricinde hiçbir şey bilmiyorlar, o yüzden sanırım dünya ben olmadan da ilerleyebilir! Ve belki benim küçük yolumda, ihtiyaç dahilinde, dünyadan arınma, dinlenme ve düşünme fırsatı sunabilirim.

Kalp Evi’nde yaşadığım gibi, bir sarayın içinde lüks içerisinde yaşayamazdım, çünkü burada samimiyetle görme lüksüm var…IMG_1826

KadınlarArası: Bir taraftan da insanın maddi anlamda ihtiyaçları da oluyordur diye düşünüyoruz ister istemez. Peki bunları nasıl karşılıyorsunuz?

Diana Lorence: Kocam erkek terzisi ve oda tasarımcısı. Aslında, müşterileri için tasarladığı “kalp odaları” bizim “Kalp Evi”ne yaklaşmamızın sebebidir. Kocamın müşterileri arkadaşları, işi ise zevkidir, ama bizim mütevazı ihtiyaçlarımızı karşılamak için çok az bir iş yeter.

KadınlarArası: Bu yaşam tarzı sadece bir yaşam tarzı değil aslında, felsefik olarak da benimsemek ve özümsemek gerekli. Bunu diğer insanlara anlatmak için bir şeyler yapıyor musunuz?

Diana Lorence: Evet. Bizim için elektrik olmadan ateş ışığında yaşamak tek önemli olan şey. Biz bunu eski moda insanlar olmak, kendimizi bazı şeylerden mahrum bırakmak, ya da herhangi başka bir şey  için yapmıyoruz. Biz bunu, sadece ateş ışığında görülebilen hayat bilgeliğine erişim hakkı kazanmak için yapıyoruz. Kalp Evi’nde yaşadığım gibi, bir sarayın içinde lüks içerisinde yaşayamazdım, çünkü burada samimiyetle görme lüksüm var.   IMG_0290

KadınlarArası: Bu yaşam tarzını seçenler bir grup mu? Aranızda bir iletişim sisteminiz var mı?

Diana Lorence: Benim “Kalp Yaşamı” olarak adlandırdığım bu hayata bağlılığımı tamamen paylaşacak bir insan grubu var mıdır, bilmiyorum. Ama son zamanlarda benim ağaçlar içindeki yaşamımın durumunu paylaşan birkaç grup çıktı. Bir tanesinin adı “küçük ev hareketi”. Bir başkasının adı “basit yaşam hareketi”. Şimdilerde, mülk edinmeyi en aza indiren, yaşam tarzlarını basitleştiren  çok fazla insan var. Bazıları kitap, bazıları blog yazıyor. Bunlar arasında bazı kafa dengi bulduklarım var, özellikle bunlar ibadet etmeyi alışkanlık haline getirenler. Massachusetts’ te Thoreau Barış Derneği’ nin üyelerini kendime çok yakın buluyorum. 160 yıl önce Walden Pond’da  Ralph Waldo Emeson’ un arazisinde, meşhur kulübesini yapan Henry David Thoreau’ nun yaşam ve iş anlayışına bağlı olan tam anlamıyla felsefi bir organizasyon. Uluslararası bir gazete yayımlıyorlar, birçok konferansta paylaşıyorlar ve her yıl Barış ayı olan Temmuz’ da toplanıyorlar. Birçok insan benim “içsel yaşam” tarzımı Thoreau’ nun Walden Pond’ daki yıllarına benzetiyor.

İhtiyaçlarınıza önderlik edin ihtiraslarınıza değil…

KadınlarArası:  Çocuklu aileler sizce bu şekilde yaşayabilirler mi?

Diana Lorence: Bence, benim yaşam tarzım birçok çocuğun doğasında var, onlar sadece çok erken yaşlarda bundan uzaklaştırılıyorlar. Bazen çocukların sınıflarını ziyaret ediyorum ve onlardan bir ev resmi çizmelerini istiyorum. Eğer yeteri kadar küçüklerse, oturuyorlar ve bir “Kalp Evi” çiziyorlar! Ama biraz daha büyümüşlerse, o zaman kendilerini kaybedip, moda dünyasıyla çevrelenmiş bir ev çiziyorlar. Sorumluluk sahibi ebeveynler, bizim anne-babalarımızın, büyükanne-büyükbabalarımızın yapmadığı, hatta benim ve kocamın da yapmayacağı bir şeyi yapmak, bir seçimde bulunmak durumundalar. Bence bugünlerde ebeveyn olmak çok zor olmalı!

IMG_0999

KadınlarArası: Günümüz insanı çok önemli bir tüketici rolünde. Doğal kaynakların kullanımı, ihtiyaç gibi görünenlerin israf çılgınlığına varması önlenemez gibi. İnsanlar sizin ki gibi bir değişimi yaşayabilir mi? Ya da onlara bunu ne yaşatabilir?

Diana Lorence: Diğer insanların ruhlarını görmem mümkün değil. Ben sadece kendi doğrularımla yaşıyorum ve diğer insanların da yaşamda kendi yollarını bulacaklarına inanıyorum. Biz eğlenmek için yaşamın bu yolunu seçtik. Zannediyorum ki, azalan kaynaklar insanların daha fazla bizimkine benzer bir yaşam tarzı seçmelerini sağlayacak ama ben bu değişimi gerçekleştirmek için sorumluluklar gereği öğütten ziyade keyiften ilham alırdım.

KadınlarArası: Eminiz ki böyle bir kararı veren kişiler çok anlamlı düşüncelere sahiptirler ve çok önemli mesajları vardır insanlar için. Neler söylemek istersiniz, özellikle kadınlara?IMG_1742-2

Diana Lorence: Söyleyeceklerim, maalesef birçok insanın duymak istediği şeyler değil ama her şeye rağmen tüm yaşam tecrübemle bunları söylüyorum. İhtiyaçlarınıza önderlik edin ihtiraslarınıza değil, zayıf taraflarınızla önderlik edin, güçlü taraflarınızla değil. Dünya sadece sizin yapabileceklerinizle ilgilenir, bu yüzden eğer dünyada bağımsız bir birey olmak istiyorsanız, zaaflarınızla önderlik edin. Mümkünse, nezaketle “hayır” demeyi öğrenin. Ayrıca kadınlara hayal etmelerini öneririm.

KadınlarArası: Çok teşekkürler…

Diana Lorence: O memnuniyet gerçek anlamda bana ait. Cömert ve düşünceli ilginiz için çok teşekkür ederim. Okuyucularınız bana Innermost House web sitemden bireysel olarak da ulaşıp soru sorabilirler veya kendi hikayelerini aktarabilirler.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)

Bir önceki yazımız olan 7 Günlük Reçete-Mutlu Olmak Elimizde mi? başlıklı makalemizde cömert olmak, mutlu olmak ve mutlu olmak için hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. KadinlarArasi yorumladı:

    Harika bir kadın, harika bir seçim, harika bir yaşam ve harika mesajlar. Diana’ dan öğreneceğimiz çok şey var.

    Neslihan ÖZPOLAT

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: +2 (from 4 votes)

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player