takip et: Gönderiler | Yorumlar

Bizi Destekleyenlerle Gerçek Oluyoruz.

0 yorum
Bizi Destekleyenlerle Gerçek Oluyoruz.

www.arkofcrafts.com’ un girişimcileri Çiğdem Toraman ve Nilüfer Şener, farklı alanlarda daha önce girişimcilik deneyimi yaşamış iki profesyonel. 2000’lerin başında internet sektörü Türkiye’de yeni yeni gelişirken bir medya grubunun yeni girişiminin kuruluşunda biri teknoloji diğeri e-ticaretten sorumlu genel müdür yardımcısı olarak yolları kesişti.

Çiğdem, uzun süre farklı kuruluşlarda dijital yayıncılık, iş geliştirme, pazarlama, satış, reklam ve e-ticaret alanlarında önemli görevler aldı. Avrupa’nın en büyük girişimci hızlandırma programında yönetici ortak olarak görev alan Çiğdem, Ark of Crafts’ın yanısıra pek çok farklı girişime de yatırımcı, danışman ve mentor olarak destek veriyor.

Nilüfer ise finans, sigorta ve internet sektöründe pazarlama, proje yönetimi, iş geliştirme alanlarında yöneticilik yaptıktan sonra eğlence sektörünün bir dönemine damgasını vuran başarılı bir markanın kurucu ortağı, daha sonra sivil toplum alanında Sınır Tanımayan Doktorlar’ da gönüllü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde Genel Koordinatör, AB projelerinde uzman olarak farklı alanları keyifle deneyimledi. İnternet sektörüne ise bir e-ticaret girişiminde genel müdür olarak geri döndü. 2013 Mart’ından beri tüm enerjisini Ark of Crafts’a veriyor.

KadınlarArası: Ark of Crafts nasıl bir anlam içeriyor? İsmine nasıl karar verdiniz?

Çiğdem&Nilüfer: Nuh’un gemisi nasıl her türden bir örneği barındırmış ve türün devamını sağlamışsa, www.arkofcrafts.com da Anadolu’nun zengin kültürünü ve sanatlarını günümüze taşıyan değerli sanatçıların ve ustaların özgün ürünlerini bir araya getiriyor. Amaç aynı; Anadolu sanatlarının ve sanatçıların dünyayla buluşması ve sanatların devamına katkıda bulunmak.

İsim annesi Çiğdem; “Sitemizin adının çok özel bir anlamı ve hikayesi olmalıydı. “Ark” kelimesi pek çok anlam barındıran zengin bir kelime, tıpkı Anadolu’muz gibi. Nuh’un gemisinin yanısıra sandık ve kanal anlamlarına da geliyor. Her üç anlamıyla da Anadolu topraklarındaki sanatların korunarak gelecek nesillere ve dünyaya taşınmasına aracılık edebilecekti.”

“Ne yazık ki çoğu sanat kayboluyor, çünkü yeni sanatçı ya da usta yetişmiyor.”

KadınlarArası: Sizi biraraya getiren ve böyle bir girişime başlatan neydi?

Çiğdem&Nilüfer: Anadolu’ya hayranız. Bu zengin toprakların üzerindeki tarih ve kültür çeşitliliğine, özgün sanatlarına ve bütün bunları günümüze taşıyan sanatçılara, ustalara hayranız.

Ancak ne yazık ki çoğu sanat kayboluyor, çünkü yeni sanatçı ya da usta yetişmiyor. Seri üretime karşı koyamıyor, pahalı kalıyor, satamıyor. Kendi toplumumuz onları dışlıyor, değerini bilmiyor, küçümsüyor. Kendini tanıtacak alan bulamıyor. Ve de kendini güncelleyemiyor.

Turizm sektörü tarafından baktığımızda da halıdan, nazar boncuğuna kadar birçok ürün Çin malı ya da seri üretim. Ya çok ucuz ya da orijinal denerek değerinin üzerinde satılıyor.

Halbuki özellikle gelişmekte olan ülkelere gittiğinizde yerel sanatların yaşadığını, kendini güncellediğini ve pazar bulabildiğini görüyorsunuz.

Biz de deneyimlerimizi birleştirerek iyi bildiğimiz alanda dijital platformda geleneksel sanatlarımızın yaşamasına katkıda bulunmak istedik. Önemli farkımız özellikle yurtdışına yönelik çalışıyor olmamız.

Dijital platformu güçlendirmek için turizmin yoğun olduğu noktalarda ‘corner’ mantığıyla da faaliyet gösteriyoruz. Tanıtım ve güvenirlik açısından çok değerli bizim için. Bazı noktalarda vatandaşlarımıza kendi geleneksel sanatlarımızı tanıtma keyfini bile yaşıyoruz.

cigdemve nilüfer1

KadınlarArası: Birçok sanatçıyla çalışıyorsunuz ve onlara çok önemli bir destek de veriyorsunuz bu projenizle. Hem yurt içinde hem de yurt dışında çalışmalarının tanınması için aracılık ediyorsunuz aynı zamanda. Tam bir sosyal girişimcilik. Girişiminize tepkiler nasıl?

Çiğdem&Nilüfer: Günümüzde herkes için ‘hikaye’ çok önemli. Kişi için satın aldığı ürünün bir anlamı olmasını, bir hikayesi olmasını, kendisiyle özdeşleştirmesini istiyor. Biz de, değerli sanatçılarımızın emeklerinin, güzel enerjilerinin, yaptıkları ürünlerin sahibi ile buluşmasına aracı oluyoruz.

Sanatçılarımıza sitemiz üzerinden ulaşıp irtibat kuran sipariş veren yerli yabancı kişiler ya da girişimciler oluyor, çok ama çok seviniyoruz. Örneğin sadece Facebook sayfası olan Tokat’lı yazma sanatçımız Yurdanur Uçar bir gün kendisini aradıklarını ve sipariş aldığını iletti. Galatart ebru atölyesi sanatçıları Belçika’dan sipariş aldı.

Ve yurtdışında partner’larımız oluşmaya başladı. Amerika’da yerleşik ‘Anatolian Artisans’ sivil toplum örgütü ile işbirliğine başladık. Onların online platformu olarak Amerika’ya açıldık. Yine Amerika’da faaliyet gösteren ve tüm dünyadan geleneksel sanatları ve sanatçıları biraraya getiren www.globein.com da Türkiye bölümünü oluşturduk.

Heyecanlıyız….

“Özellikle kadın girişimciler büyük kurumlar tarafından kurumsal sosyal sorumluluk adı altında PR amaçlı kullanılıyor.”

KadınlarArası: Offline ve online girişimciler olarak yaşadığınız deneyimler önemli. Her iki tarafta da yaşadıklarınızı aktarabilir misiniz? Avantajları, zorlukları, hedef kitle ile ilişkiler vd.

Çiğdem&Nilüfer: Online için sattığımız ürünler çok niş. Bu sanatlarla ve ürünlerle ilgilenen potansiyel kişilere internet üzerinde ulaşmak için bilinen klasik pazarlama yöntemlerinden farklı çalışmak gerekiyor. Bu da yaratıcılığımızı artırıyor.

Offline daha rahat. Gelen misafir ürünlere dokunuyor, iletişim kuruyorsunuz, ürün hakkında detaylı bilgi verebiliyorsunuz. Hele ki vakti varsa hem bizim için hem misafir için keyifli bir süreç yaşanıyor.

KadınlarArası: Ülkemizde kadın girişimcilerin yeteri kadar desteklendiğini düşünüyor musunuz? Siz girişimciliğinizde en çok kimlerden destek gördünüz?

Çiğdem&Nilüfer: Girişimcilerin yeteri kadar desteklenmediğini düşünüyorum. Özellikle kadın girişimciler büyük kurumlar tarafından kurumsal sosyal sorumluluk adı altında PR amaçlı kullanılıyor. Herkes çok kısa sürede sonuç elde etmek, kar etmek istiyor.

En çok sanatçılardan destek gördük. Ve de bize kapılarını açan Adahan İstanbul Otel ve sevgili Lale Platin bizim için çok kıymetli.

İşbirliği yaptığımız her kuruma ve kişiye tek tek teşekkür ediyoruz, Onlarla birlikte gerçek oluyoruz.

KadınlarArası: Girişimci olmak isteyen ancak cesaret edemeyen çok kadın var. Onları cesaretlendirecek ve destek olacak şekilde vermek istediğiniz mesajlar var mı?

Çiğdem&Nilüfer: Kararlılık, sabır, işbirliği

KadınlarArası: Bundan sonrası için neler hedefliyorsunuz?

Çiğdem&Nilüfer: Yeni yurtdışı partnerlar

Daha fazla sivil toplum kuruluşu çalışmalarını portföye katmak

Gelenekselle moderni birleştiren genç tasarımcılar

Anadolu’dan yeni sanatlar, ustalar

Yeni corner’lar

Dijital alanda sanatçılara ve sanatlara desteği artırmak

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 6 votes)

Bir önceki yazımız olan Hayallerimi yaşamak için yaşlanmayı bekleyemezdim. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player