takip et: Gönderiler | Yorumlar

Bilim Kadınından Yaşlılara Egzersiz Robotu

0 yorum
Bilim Kadınından Yaşlılara Egzersiz Robotu

Binnur Görer, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi. Aynı zamanda insansı robot NAO’ nun, yaşlı kişilere günlük egzersiz hareketlerinde yardımcı olabilecek bir eğitmene dönüştürülmesini sağlayan sistemin kurucusu. Başarılı ve yetenekli bir bilim kadını. Gurur verici başarısı üzerine yaptığımız röportajı sizde heyecanla ve keyifle okuyacaksınız.   

KadınlarArası: Çok başarılı ve teknolojik bir çalışmanın sahibisiniz. İnsansı robot NAO’ nun kısaca hikayesini rica ediyoruz. Fikir nasıl bir ihtiyaçtan ortaya çıktı ve gelişti?

Binnur GÖRER: Ben Nao robotunu kullanarak egzersiz eğitmeni robot yazılımını geliştirdim. Nao Aldebaran şirketinin ürettiği insansı bir robot. Projede bu robota herhangi bir donanımsal müdahalede bulunmadım ama robotun yanısıra derinlik algılayıcı bir kamerayı da egzersiz eğitmeni sistemine dahil ettim. Özetle Nao robotu benim geliştirdiğim bir donanım platformu değil. Ben Nao’yu kullanarak yaşlılar için egzersiz eğitmeni robot sistemini geliştirdim. Size bu sistemin hikayesinden bahsedeceğim. binnurgorer-nao

Dünya nüfusu yaşlanıyor. ABD, Japonya, Almanya gibi ülkelerde yaşlı nüfus oranı genç nüfus oranına hızla yaklaşıyor. Ülkemiz bu konuda her ne kadar bahsettiğim ülkelerden daha az yaşlı nüfus oranına sahip olsa da, yaşlı sayısındaki artışlara bakıldığında aynı son bizleri de bekliyor. Dünya genelinde ilgili kurumlar bu değişime karşı hazırlıklı olabilmek için çalışıyorlar. Yaşlı kişilere sağlıklı bir yaşlanma dönemi hazırlayabilmek, onların bakımlarını yapabilmek için gerekli iş gücünü sağlayabilmek için başvurulan ilk yöntem ise teknolojik çözümler. Akıllı ev sistemleri ve robot teknolojisi kullanarak minimum insan müdahalesi ile yaşlı kişilerin evlerinde sağlıklı bir yaşlanma dönemi geçirebilmesi ana hedefler arasında. Ben de bu büyük sistemin bir parçası olarak egzersiz eğitmeni robotunu yaptım. Egzersiz yapmak yaşlı kişilerin sağlıklı açısında oldukça faydalı. Ama egzersizi doğru ve düzenli yapmak koşulu ile. Robotumuzun asıl amacı kişiyi egzersiz yapmaya motive etmek ve hareketleri nasıl yapması gerektiğini yaşlı kişiye göstererek onun doğru bir şekilde egzersiz yapmasını sağlamak.

KadınlarArası: NAO neler yapıyor ve neler yapması hedefleniyor?

binnurgorer-nao1Binnur GÖRER: Nao yaşlı kişilerin  yapması gereken egzersiz hareketlerinin bir bölümünü yapabiliyor. Bu hareketleri yaşlı kişiye gösteriyor ve yaşlı kişiden onu tekrar etmesini bekliyor. Eğer kişi hareketi yanlış yaparsa ona “kollarını biraz daha kaldır” gibi düzeltici sesli geri bildirimlerde bulunuyor. Konuşarak kişi ile yakın bir iletişim kurmaya çalışıyor. Bu yaşlı kişinin motivasyonunu yüksek tutmak ve robotik sisteme alışmasını sağlamak açısından oldukça önemli. Egzersiz seansı sonunda ise 100 üzerinden bir puan veriyor. Bu şekilde kişinin kendi skorunu geçmesi ve daha doğru şekilde egzersiz yapması için teşvik ediyor.

KadınlarArası: Oldukça dinamik ve önemli bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde sizin gibi bilim kadınlarının varolması ülkemiz adına da gurur kaynağı. Siz bilim kadını olmaya nasıl karar verdiniz?

Binnur GÖRER: Çok teşekkür ederim. Bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra birkaç iş ilanını inceledim. Sektörde yapılan işlere baktım. Ülkemizde maalesef arge bölümlerinde dahi yeterince tatmin edici bir araştırma geliştirme alanı bulunmadığını söylemek durumundayım. Üniversitede eğitimime devam etmek ve robot bilimi üzerinde çalışmak bana daha heyecan verici geldi ve yüksek lisansa devam etme kararı aldım. Tezimi tamamladığımda bilim insanı olma konusunda hiç şüphem kalmamıştı. Çünkü, bilimin sağladığı özgürlüğü ve bu alanda çalışan insanların emeğe ve bilgiye bakış açılarını seviyorum. Kısacası olmak istediğim yerdeyim diyebilirim.

KadınlarArası: Ülkemizde bu konuda yeterli desteğin, kaynağın olduğunu düşünüyor musunuz? Ne tür destekler aldınız?

Binnur GÖRER: Bu projeyi yüksek lisans tezim olarak yaptım. Gerekli donanım çalıştığım robot laboratuvarında mevcuttu. Bu nedenle donanımsal kaynak sıkıntısı yaşamadım ve herhangi bir ek destek almadım. Ama robot çalışmaları diğer alanlara oranla oldukça fazla maddi destek gerektiren bir alan. Çalışmalar sırasında robotlar zarar görebiliyor ve eskiyor. Fazla sayıda robot ve gerekli ek donanım sahibi olmak çalışmaların çeşitlemesi ve teşviki açısından oldukça önemli. Bu konuda tüm sorumluluk laboratuvarın başındaki öğretim görevlisine ve öğrencilerine düşüyor maalesef. Proje karşılığı belli bir miktar maddi teşvik alabiliyorsunuz. Ama bu miktar robotların fiyatlarını göz önüne aldığımızda az kalıyor ve öğrencileri sınırlı kaynakla projelerine devam etmeye mecbur bırakıyor.

“Gerekli desteklerle daha çok bilim insanının olacağına inanıyorum.”

KadınlarArası: Kadınlar bilim insanı olma konusunda teşvik ediliyor mu sizce? Son zamanlarda teknolojik konuda kadın girişimciliğinde biraz gelişme olsa da, geleneksel iş modellerinde ısrarcıyız halen. Oysa kadınlar ihtiyaçları daha iyi belirleyip, çözüm binnurgorer-nao2üretebilecek yaratıcılığa sahipler. Yeterli ortam ve doğru teşviklerle daha çok bilim kadını mümkün mü? Daha çok bilim kadının olması için neler yapılmalı?

Binnur GÖRER: Ülkemizde bu konuyu kadın özelinde konuşmak için erken olduğunu düşünüyorum çünkü kadın-erkek bilim insanı olma konusunda gerekli seviyede bir teşvik yok bence. Yurtdışında üretilen fikirleri biraz değiştirip ülkemizde uygulamaya çalışmak bana pek fazla yenilikçi gelmiyor. Bu yüzden yapılan teknolojik girişimleri de yeterince inovatif bulmuyorum. Arge çalışmalarına gerekli bütçe ve zamanının ayrılması çok önemli. Ve bu departmanlarda yüksek lisans doktora öğrencilerinin ağırlıklı olarak çalışması lazım ki bilimsel çalışmalar uygun iş modelleriyle hayat bulabilsin. Gerekli desteklerle daha çok bilim insanının olacağına inanıyorum.

KadınlarArası: Başka konularda da çalışmalarınız var mı?

Binnur GÖRER: Evet. Dünya genelinde her sene Robocup adında büyük bir robot yarışması düzenleniyor. Bu yarışmanın bir kategorisi de Nao robotlarına futbol oynatmak. Bölümümüzün Cerberus isimli bir robot futbol takımı var. Robotun futbol oynaması o kadar kompleks ve zor bir iş ki. Topu, kaleyi, takım arkadaşını tanımasından topa vurabilmesine, akıllı bir planlama yapabilmesinden sahadaki yerini doğru anlamasına kadar çözülmesi gereken bir dolu problem var. Ben görüntü işleme kısmında çalışıyorum. Ayrıca yine laboratuvar olarak geliştirmekte olduğumuz bir müze robotu projemiz var. Burda da robotun insanla olan etkileşimi üzerine çalışıyorum.

KadınlarArası: Sıradışı fikirle, başarılı bir proje gerçekleştirmiş kadın olarak, kadınlara farklı iş fikirleri, farklı çözümler üretmeleri için neler yapabilecekleri konusunda mesajınız var mı?

Binnur GÖRER: Araştırma yapmak ve sürekli araştırma yapmak bu işin altın kuralı bence. Dünyada neler olup bitiyor, biz neredeyiz ve bizim ne gibi ihtiyaçlarımız var soruların cevapları detaylıca analiz edilmeli. Daha iyisinin hep olabileceğini düşünmek lazım ki, araştırma yapmak ve öğrenmek için gerekli motivasyonu hep içimizde hissedelim. Bir diğer nokta da çabuk pes etmemek. Yenilikçi ve farklı olmak riski de hep beraberinde getiriyor. Bir başarısızlığın öğrettiği bir başarı mutlaka vardır diye düşünüyorum.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)

Bir önceki yazımız olan Bizi Destekleyenlerle Gerçek Oluyoruz. başlıklı makalemizde arkofcrafts.com, çiğdem toraman ve e-ticarte hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player