takip et: Gönderiler | Yorumlar

Beyin Ne Kadar Çalışır?

0 yorum
Beyin Ne Kadar Çalışır?

KadınlarArası: Beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz? Bunu artırmak mümkün mü? Neden herkesin beyni farklı çalışıyor? Ölçümü mümkün mü? 

Serkan Karaismailoğlu: Herkesin beyni farklı çalışıyor çünkü hiç kimsenin beyni birbirinin aynısı değil. Bunu parmak iziniz gibi düşünebilirsiniz. Beyin kapasitenizi artırmak istiyorsanız yapacağınız şeyler yeni bilgiler edinmek. Beyine ne kadar yüklenirseniz o kadar verim alırsınız. Beyin bir anlamda meydan okumadan hoşlanır ve kendini daha iyi geliştirir. Yani sürekli aynı tip bulmacaları çözmenin beyne bir faydası yoktur. Eğer bu konuda daha detaylı bilgi isterseniz [n] Beyin ekibinden Sinan Canan’ın yazdığı “Sağlıklı Bir Zihin İçin?” yazısına bir göz atabilirsiniz.

Diğer taraftan, yüzde meselesine gelirsek, “beynimizin % 10’unu kullanıyoruz” bilgisi tümüyle yanlış bir bilgidir. Beynimizde kullanmadığımız boş bir arsa yoktur. Her yerini kullanıyoruz. Bu hikayenin ortaya çıkmasının altında yaklaşık 100 yıl önce yaşanan bazı olayların çarptırılması ile günümüze kadar ulaşması yatmaktadır. Hatta şu an vizyonda olan LUCY adlı sinema filminde bu tema işlenmektedir. Filme göre insanlar beyninin sadece %10’nunu kullanmaktadırlar. Ya daha fazlasını kullanırlarsa ne olur sorusunun cevabını da Scarlett Johansson’ın canlandırdığı karakter bize göstermektedir. Bu konunun detaylarını merak edenler Lucy’nin Beyni” adlı yazıma bir göz atabilirler. Sonuç olarak beyninizi ne kadar kullanırsanız beyniniz o kadar iyi çalışacaktır. Özetle beyin tasarruf edilecek bir organ değildir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)

Bir önceki yazımız olan Beyniniz Artık Eski Beyniniz Olmayacak başlıklı makalemizde bebek beyni, beyin ve erkek bebekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Beyniniz Artık Eski Beyniniz Olmayacak - KadınlarArası | KadınlarArası - […] Gelecek Bölüm: Beyin Ne Kadar Çalışır?  […]

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player