takip et: Gönderiler | Yorumlar

Bebekler Bilir Zorluklar İlham Kaynağıdır.

0 yorum
Bebekler Bilir Zorluklar İlham Kaynağıdır.

En sabırlı varlıkların bebekler olduğunu hiç düşünmeden söyleyebilirim. Büyüklerin dünyasında varolma savaşını onurla ve sabırla devam ettirirler. Sudan çıkmış balık misali, anne karnında sahip oldukları tüm yetileri, doğdukları dünyanınki ile değiştirmeye çalışırlar. Yetişkinlerin fiziksel cüssesi bile onlar için bir baskı unsurudur. Çünkü her bir yetişkin onların gözünde birer devdir ve ne kadar konfor alanı sağlanmış olursa olsun, bu dünya onlar için zorluklarla doludur.

Onlar ise herhangi bir anomali durum söz konusu değilse, bu zorlukların her birini birer ilham kaynağı gibi algılayarak normal gelişimlerini sürdürürler. Her bir zorluk yeni bir basamağı atlamaktır ve yaşam merdiveni bitene dek çıkılacaktır. Emeklemek sıralamaya, sırlamak yürümeye, yürümek koşmaya yerini bırakarak, bir tık üstüne geçiş yaparlar.

Kısa bir süredir 6-12 ay arası bir grup çocukla gönüllü olarak bir arada oluyorum. Onların sahip oldukları aylara ait gelişmelerini, bu gelişmelerde yaşadıkları zorlukları ve bu zorlukları, bir sonraki gelişmeleri için nasıl ilham kaynağına dönüştürdüklerini yakından gözlemliyorum. Sırt üstü yatarken yüz üstüne geçiş, sonrasında emekleme eylemi, ayakta durmaya çalışma, önce bir yerden destek alarak sonrasında desteksiz yürümek…tıpkı girişimcinin kat etmesi gereken manevralar gibi.

Oysa çoğu girişimci karşısına çıkan zorlukların, onlar için naturel ilham kaynağı olduğunu anlayamadan girişimciliğini sona erdirir. Zorlukların değerini bilmeyen girişimci de, ilham perisini bekler durur. Zorluklarla baş edebilmek ve onların sunduğu ilham kaynağını gereği gibi kullanmayı öğrenmek için, bebeklerin dünyasına biraz göz atmakta fayda var.

Neslihan ÖZPOLAT 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 4 votes)

Bir önceki yazımız olan Girişimcinin Mesaisi, Özel Yaşamı Yoktur başlıklı makalemizde girişimci, girişimci ve zaman yönetimi ve girişimcinin öncelik yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player