takip et: Gönderiler | Yorumlar

Anahtar Kelime:CESARET

0 yorum
Anahtar Kelime:CESARET

Bankacılık ve medya sektöründe uzun yıllar profesyonel olarak çalıştıktan sonra, üretkenliklerini ebru sanatına verip girişimci olmaya karar veren Ezgi Erol Turan ve Nesime Kantar’ın başarı hikayelerini paylaşıyoruz…

KadınlarArası: Ezgi hanım / Nesime hanım, kendinizden biraz bahseder misiniz? Hangi konuda eğitim aldınız? Mesleki geçmişiniz nedir?

Ezgi E. Turan: İstanbul Üniversitesi’nde İktisat eğitimi aldım. 4.5 sene Bankacılık sektöründe çalıştım ve istifa edip sevdiğim işi yapmaya karar verdim. Daha doğrusu sevdiğim işten para kazanmaya karar verdim:) Çünkü Nesime de ben de aslında 13 senedir, calışırken bir yandan da sürekli ebru yapıyor, sergilere katılıyor ve dersler veriyorduk..

Nesime Kantar: Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdim. Uzun yıllar Medya sektöründe çalıştım. Atölyeyi kurmaya karar verdiğimizde Ezgi de ben de çalışıyorduk. Atölyemizi açtıktan kısa bir süre sonra Ezgi işten ayrıldı. Ben de yaklaşık 1,5 sene önce işten ayrılıp tam zamanlı olarak çalışmaya başladım.

IMG_0949IMG_0958

KadınlarArası: Ebru sanatı konuşurken bile insanı rahatlatıyor. Farklı bir etkisi var değil mi? Ve sizler ne kadar şanslısınız bu özellikteki bir mesleğin uygulayıcıları olarak. İlk ebru aşkı nasıl başladı sizlerde?

Ezgi E. Turan: 2000 yılında Mimar Sinan’in şahane eseri CaferAğa Medresesi’ne ziyaretimle başladı.  Hem Ebru sanatının huzur verici etkisi, hem de mekanın büyüsü, çok farklı bir heyecan ile atölyeye başlamamı sağladı. Hocamız Ayla Makas ile 1.5 yıl derslerimize devam ettik.

Nesime Kantar: Sultanahmet civarına her gittiğimde uğradığım bir yerdi Caferağa Medresesi. Ve her gittiğimde Ebru odasına mutlaka uğrar, dakikalarca seyrederdim. Yapması kadar izlemesinin de rahatlatıcı ve huzur verici bir etkisi olduğunu fark etmiş ve sık sık gitmeye başlamıştım. Sık sık gidip izlemem rağmen, devamını getiremem düşüncesiyle  derslere başlamak istememiştim önceleri. Sonra bir arkadaşımın “hadi biz de yapmaya başlayalım” demesiyle derse yazıldık. En azında 1-2 ay devam eder,  hoşuma gitmezse bırakırım düşüncesiyle başladım. Fakat ilk derslerden itibaren bir daha bırakamayacağımı anladım.

İyi ki de başlamışım! Bu sayede hem ileride işim haline gelecek ebruyu, hem de önce arkadaşım ve kardeşim olan sonrasında da ortağım olan Ezgi’yi tanımış oldum 🙂

İki dönem sevgili hocamız Ayla Makas ve bir dönem de yine Sevgili Hocam Yılmaz Eneş’le derslere devam ettim.

KadınlarArası: Ebru sanatının tasarım kısmı uygulanmasından daha uzun sürüyor gibi. Nasıl bir yolculuğu var eser ortaya çıkarken?

Ezgi E. Turan / Nesime KantarÇok doğru; yapım aşaması 10-15 dakikada tamamlanan eserler var ama kompozisyona karar vermek, renk – desen seçimi ve tabi ki malzeme seçimi ve onların hazırlanma süresi çok daha uzun. Geleneksel Türk ebrusu yaparken tüm malzemeleri kendimiz hazırladığımız için çok daha zor ve uzun oluyor. Bir rengi kaliteli çalışır hale getirmek için 2 saat uğraşabiliyoruz.

Ayrıca atölyemizde çok sayıda ürün geliştirdik. Ebruyu günlük kullanım objelerine de uyguladık. Bu süreçte her yüzey için farklı boyalar kullanıyoruz. Uzun denemeler sonucu güzel sonuçlar elde ettik.

DSC05792KadınlarArası: Son zamanlarda ilgi daha yoğun değil mi ebru sanatına. Siz bu sanatın yaygınlaşması konusunda neler yapıyorsunuz? Atölye çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ezgi E. Turan / Nesime KantarAslında uzun zamandır sürekli olarak artan bir ilgi var.  Bizim de bu sürece katkımızın büyük olduğunu söyleyebiliriz.

2009 yılında ebru workshoplari/atölyeleri yapmaya başladık ve fırsat siteleri ile, hediye siteleri ile işbirliği yaptık.  Bu güne kadar 2000 den fazla kişiye ebru denetmişizdir.  Ayrıca bir çok ebrucunun da bunu yapmasına öncülük ettik.

Bu noktada şunu da vurgulamak isteriz ki, hem derslerimiz de hem workshoplarımızda ebru sanatının geleneksel yapısını bozmadan, tüm malzeme ve teknikleri ile öğretmeye özen gösteriyoruz. Ayrıca ebruyu taşa, seramiğe, bakıra, giysiye..daha bir çok metaryele uyguladık. Bu sayede de birçok kişinin ilgi duymasını, bildiği ama merak etmediği ebru sanatını sevmesini sağladık diye düşünüyoruz.

KadınlarArası: Bu sanat çocuklar için de uygun mudur? Atölye çalışmalarınızda çocuklar da var mı?

Ezgi E. Turan / Nesime KantarÇocuklar ile çalışmak bambaşka bir keyif. 4-5 yaş üzeri çocuklar için hafta sonu derslerimiz oluyor. Hem çok zevkli oluyor, hem de çok hızlı ilerliyorlar. Tabii bizim de onlardan öğrendiklerimiz oluyor.

KadınlarArası: Yabancıların da ilgisi oldukça yoğun geleneksel sanatlarımıza. Yurtdışında çalışmalarınız var mı? Bizim ve farklı toplumların ebru sanatına bakış açıları nasıl?

Ezgi E. Turan / Nesime KantarEbru sanatında bir çok fiziksel- kimyasal olay mevcut. Su üzerine resim yapıyoruz, kağıda alıyoruz, alırken teknenin kenarına sıyırıyoruz ve çıkmıyor… Bu sürece biz alışık olduğumuz için çok doğal geliyor ama ilk defa gören yabancılar büyüleniyorlar. Hayretler içinde izliyorlar. Ve üzülerek söylüyoruz ki bizden daha çok kıymet veriyorlar.

Ebru sanatı Avrupa’da Türk Kağıdı olarak anılıyor. İpek Yolu ile bizden oraya gitti ancak bizim gibi çiçekler yapamıyorlar elbette. Bu da çok gurur verici.

Galatart olarak bir kaç yabancı ülkenin İstanbul rehberlerinde yer aldık.  Oradan gelen turistler ile de workshop yapıyoruz. Hem onlar için, hem bizim için çok keyifli  deneyimler oluyor.

KadınlarArası: Biraz girişimciliğinizden bahsetmek istiyoruz. Sanat konusunda girişimci olmaya karar vermek çok ayrıcalıklı. Tabii bu arada girişimci olmak da kolay değil. Nasıl oluşturdunuz Galatart’ ı?

Ezgi E. Turan / Nesime KantarHer ikimiz de sevdiğimiz işi daha profesyonel olarak yapmak amacıyla kurduk Galatart’ı . Burada profesyonellikten kastım üretimimizi arttırabilmek, daha fazla çırak yetiştirebilmek ve tabii ki bu iş ile hayatlarımızı idame ettirmek.

Bunlarla birlikte bizi harekete geçiren bir diğer konu da, ebruya bakiş açımız. Galatart gelenekli bir sanatın, orjinaline zarar vermeden öğretildiği aynı zamanda modern bir şekilde uygulandığı,  sınırları zorlayan bir atölye. Hem öğrenci profilimiz, hem eser- ürün yelpazemiz o kadar geniş ki. Bugün geldiğimiz noktada, atölyemizde kapıdan içeri girenlere hissettirdiklerimiz, tam olarak hedefimize ulaştığımızı kanıtlıyor.

KadınlarArası: Sanat konusunda girişimci olmak zaten ayrıcalıklı bir konuyken, iki kadın ortak olarak yola çıkmak zor olmadı mı? Aynı perspektiften bakabilmeyi nasıl başarıyorsunuz?

Ezgi E. Turan / Nesime Kantar: Zaten aynı pencereden baktığımız için ortak olduk. Ama bununla birlikte hem sanatsal boyutta, hem iş yapış şeklinde farklıyız. Bu farklılıkları avantaja çeviriyor ve birbirimizi tamamlıyoruz.

İkimizin de sevdiği ve iyi yaptığı çiçekler farklıdır, bazen bir çiçeğin yaprağını birimiz yapıp, çiçeğini diğerimizin yaptığı bile oluyor 😉

Öğrencilerimiz de bu konuda şanslı, çünkü aynı anda bir çok teknik öğreniyorlar.

DSC09600KadınlarArası: Özellikle sanat özgür olmayı şart koşar adeta insana. Bu konuda girişimci olmak da bu özgürlüğü büyük bir oranda verir. Girişimci olmanızın ayrıcalığı sanatınıza nasıl yansıyor?

Ezgi E. Turan / Nesime KantarBir sanatçının kendi atölyesinin olması, tüm enerjisini bu işe vermesi gerçekten çok büyük bir mutluluk. Bizim için böyle bir girişimde bulunmak ve Galatart’ı kurmak çok büyük bir adım oldu. Denemediğimiz boya ve yüzey kalmadı, sanırım çevremizdeki her şeyi ebruladık.

Bu, özgürlüğün yanında sanatı  ticari bir boyuta taşımak çok zor. Bu zorluk iki ayrı sebepten kaynaklanıyor. Birincisi, üretim sürecinizde artık para kazanmak, yani beğendirmek-satmak gibi bir gaye olunca işler değişiyor. Biraz da bunu düşünerek üretiyorsunuz. İkincisi ise satmak. Bir esere fiyat biçmek, pazarlamak, para almak vs. Bu aşamaların hepsi bizim için işkence. Her ikimiz de bu asamadan çok utanıyoruz. Bu işi birinin bizim yerimize yapmasını çok isterdik..

KadınlarArası: Kadınlar olarak bundan sonrasında girişimci ve sanatçı bakış açınızla, neler yapmayı planlıyorsunuz  ?

Ezgi E. Turan / Nesime KantarSergilerimiz devam ediyor. Sergilerde buluşmak, paylaşmak çok gurur verici. Bununla birlikte sosyal mecraya biraz daha ağırlık vermeyi planlıyoruz. Ürünlerimizi yurtdışında satmak gibi bir arzumuz  var. Şirketlere eğitimler veriyoruz. Bu sene biraz daha yoğun olacak.

KadınlarArası: Girişimci olmak isteyen ve olan kadınlar için çok önemli deneyimleriniz var mutlaka, nasıl bir mesaj vermek istersiniz bu deneyimle onlara?

Ezgi E. Turan / Nesime Kantar: Cesaret anahtar kelime. Tecrübelerine ve bilgi birikimlerine güveniyorlarsa risk alsınlar. Doğru zamanda, doğru mekanda, iyi yapılan her iş başarıyı getirir. Ve elbette ki her iş için geçerli olan “bir fark yaratmak” lazım. Her ne iş olursa olsun, diğerlerinden ayıran, diğerlerine göre bir adım öne çıkarabilecek bir özellik olmalı.

Zorluklar çıksa da, stopajlar belinizi bükse de, sizin yarattığınız,her gün yeni bir şey ürettiğiniz yaşayan bir mekanın olmasının mutluluğu tarif edilemez.

KadınlarArası: Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz.

Ezgi E. Turan / Nesime KantarBiz teşekkür ederiz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Bir önceki yazımız olan İnsan Denemediği Her Şeyde %100 Başarısızdır başlıklı makalemizde gezgin, gezgin girişimci ve GEZİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player