takip et: Gönderiler | Yorumlar

1Fincan Kahve İle Geçmişe ve Yaşama Yolculuk

0 yorum
1Fincan Kahve İle Geçmişe ve Yaşama Yolculuk

Kapalı Çarşı gezimizde yarım kalan Osmanlı’ da kahve ritüelini dinlemek için tekrar Mısır Çarşı’ sındayız. Sohbetin mekanı Galeri Set’ ten Uğur Atik ile sözleşiyoruz. Uğur Bey özellikle sabah saatlerinin bu sohbet için uygun olduğunu belirtiyor.

Saat 10:30 gibi mekandayız. İçerideki ürünlerin bulundukları çevreye yaydıkları zarif etkileşim, sohbetle birlikte büyüleyici bir havaya bürünüyor. Hemen yanı başınızdaki olabildiğine kalabalık ve sesi duymaz oluyorsunuz. Bu mistik sohbet için kahve bahane diye düşünüyorsunuz. Çünkü dinlediğiniz Osmanlı’ da kahve ritüeli, öğrendiğiniz ise yaşam felsefesi.

Kahveler geliyor hemen, öncesinde ise gül lokumu. Zarif fincanlarda sade kahve telvesi bal oluyor sanki, hiç takılmadan kayıveriyor damağınızdan. Dönemlere göre değişim gösteren tasarımlarda, estetik ve renkler en belirgin özellikler olarak ön planda.

Kahve ile birlikte açılan sohbet kapısı, aslında sizi önemli mesajlar veren bir yaşam okuluna çekiveriyor. Mesajlar o kadar peşpeşe geliyor ki, bir kaç kez tekrar edilmesini rica ediyorsunuz.

Mesajları cümle içinde sınırlamadan tek tek yazıyorum.

-Ayva gibi sert, domates gibi yumuşak olma.

-Benlik, gurur ve kibir, güneşin buzu erittiği gibi bizi eritir.

-Yaptığınız işe önce saygı duyacaksınız. Saygı görmeniz için sevmeniz şart. Saygı ile sevgi birleştiği zaman aşk kendi kendine ortaya çıkacak.

-Kalp denilen et parçasını gönüle dönüştürmek…

1 fincan kahvenin 40 yıl ama böyle mesajların yaşam boyu hatırı var diye düşünüyorum.

Aşağıdaki videoları seyretmeden önce kahvenizi yapın mutlaka, çünkü Osmanlı’ da kahve ritüelini dinlerken içeceğiniz kahvenin tadı bile bir başka olacak. Seyrettikten sonra ise Uğur Bey’ e uğrayıp bu zarif fincanları ve onların bulunduğu atmosferi deneyimleme isteğinize kulak verin ve en kısa zamanda bunu gerçekleştirin. Hem gözünüz arkada kalmasın ve hem de çocuklarınıza hatırı sayılır zariflikte miras bırakabilmek için bu fincanlardan edinmeyi de ihmal etmeyin.

Osmanlı’ da Kahve 

Geçmişten Günümüze Kahve Fincanları

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)

Bir önceki yazımız olan Why Companies Should Focus On Working Parents, Not Just Moms başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Trackbacks/Pingbacks

  1. İstanbul' da Bir Saklı Şehir: Balat - KadınlarArası | KadınlarArası - […] document.write(""); 1Fincan Kahve İle Geçmişe ve Yaşama Yolculuk […]

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player