takip et: Gönderiler | Yorumlar

Hedefleri büyük tutmayı eğitim ile desteklemelisiniz.

0 yorum
Hedefleri büyük tutmayı eğitim ile desteklemelisiniz.
Dilek Kömürcüoğlu – Enerji Gıda Turizm İşletmeleri Kurucusu

1969 İstanbul doğumluyum. 1993 yılında evlendim. 15 yaşında bir oğlum 4 yaşında bir kızım var. Küçük yaşlarda SKOLYOZ (Omurga Eğriliği) hastalığına yakalandım. Çocukluğumdan itibaren evlenene kadar sonuncusu 1990 yılında olmak üzere 9 kez ameliyat oldum. Bu dönem hayatımın en uzun ve zor dönemiydi. Çocukluğumu ve genç kızlığımı tam anlamıyla yaşayamadım. Bu hastalık, içimdeki, daha çok okuma ve çalışma arzumu kamçıladı. Tüm bu ameliyatlarla dolu zor dönemde tahsil hayatıma devam ettim.

1991 yılında avukat bir akrabamın yanında çalışmaya başladım. Orada çalışırken bir sigorta acentesi tarafından iş teklifi aldım. Bu teklifle sigorta acentesini 1 yıl kendim işlettim. Yine bu çalışmaların arasında memurluk sınavlarına girdim ve kazandım. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde işe başlayacağım günün öncesinde babamın “Burada işin dururken memur mu olacaksın?”  lafı üzerine 1992 yılında Emel Kazan’da iş hayatımın yeni evresine başladım.

Babamın ortak olduğu Emel Kazan firmasında muhasebe bölümünde başladığım serüvende, şirketin diğer departmanlarında da görevler aldım. 1992-2009 yılları arasında şirketin T.S.E belgeleri, marka ve patent haklarının yenilenmesi, ISO 9001 ve CE belgesi alınmasında ekibimle birlikte faal olarak görev aldım. Emel Kazan aslında babamın yıllarca emek vererek büyüttüğü bir markadır. Ana iş alanı buhar kazanı, sıcak-su kazanı ve her türlü basınçlı kap imalatıdır. 2004 yılında çıkan Teşvik Kanunu ile Uşak- Banaz ilçesinde bir fabrika inşa etmeye başladık. Bu süreç esnasında biz erkek kardeşim ile birlikte inşaatın yapımı ile ilgili çalışmalar için yılın büyük bölümünü Banaz’da geçirirken İstanbul’da devam eden işlerin takibini de ortağımızın oğluna bırakmıştık. 2007 yılının ilk aylarında hesaplarda ve ödemelerde bir takım yanlışlıklar olduğunu sezinledik. Türk Filmi gibi olacak ama gerçek olan dolandırıldığımızdı!

Bu olaylardan sonra çok zor günler başladı hayatımızda. Eşim de bizimle çalışmaya başladı; aile olarak bu zor günleri atlatmak için var gücümüzle bir şeyler yapmak için çırpındık. Babam önce ortaklığı bitirdi, sonrasında gayrimenkul satışları başladı. Fakat yeterli gelmedi. Bir anda her şeyimizi yitirmiştik. Emel Kazan firmasının İstanbul’da bir şekilde temsil edilmesi gerekiyordu. O sebeple 2009 Eylül ayında Enerjisan Endüstri ve Isı Sistemleri firmasını kurduk. Ancak bu ortamda mutlu olmadığımı hissetmeye başladım. Yeni firmamızın  gıda ve turizm işleri yapabilirliği ve kız kardeşim ile eşinin turizm sektöründe olması beni bu işi yapmaya itti. Otellerin kahvaltı malzemelerini tedarik etmek üzere yola çıktım. Önceleri sadece yumurta satıyordum. Eşimle birlikte dağıtım yapmaya başladık. Yeni otellerle görüştükçe bu sektörde kadın girişimci olmadığını öğrendim. İlk defa hiç bilmediğim bir sektörde pazarlama ve satış yapmaya başladım. Günler ilerledikçe işi çok sevmeye başlamama rağmen, eksik olduğum yönlerimi gördüm.

İçinde bulunduğum sektör çok acımasızdı ve kendimi geliştirmek zorundaydım. Araştırmalarımı yaparken Goldman Sachs ve Özyeğin Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü 10.000 Kadın Programı çıktı karşıma. Başvurumu yaptım ve kabul edildim. Bu arada başvuru yaptıktan sonra 1 Temmuz 2011’de kendi firmamı yani Enerji Gıda Turizm İşletmeleri’ni kurdum. Ağustos 2011′de eğitim almaya başladım. Yeni firma, yeni okulum beni çok heyecanlandırdı.

Özyeğin Üniversitesi’nde konusunda uzmanlaşmış eğitmenlerimden aldığım eğitimleri aynı zamanda hemen yeni işimde uygulamak bana inanılmaz bir güç verdi. Yabancısı olduğum pazarlama-satış, maliyet hesapları ve süreç yönetimlerini işime uyguladığımda meyvelerini kısa zamanda almaya başladım. Temmuz 2011’de 12 olan otel sayımı eğitimle birlikte 35’e çıkardım. Bu süreçte diğer katılımcılarla ve eğitmenlerimle bir aile gibi olduk. Bu imkânı bizlere sunan Goldman Sachs ve Özyeğin Üniversitesi’ne ne kadar teşekkür etsem azdır. Eğitim sonrası iş danışmanlığı ve takım koçluğu çalışmalarıyla bizi desteklemeye devam eden programın sürekli olarak başarılarının devamını diliyorum.

Hedefleri büyük tutmayı eğitim ile desteklemezseniz, yaptığınız işin bir ayağının topal olacağını öğrendim!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)

Bir önceki yazımız olan Asla Vazgeçmeyin ve Bir Yolunu Bulun başlıklı makalemizde asla vazgeçme ve diana nyad hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player