takip et: Gönderiler | Yorumlar

Kadın emeği ile üretilen her işin özel bir değeri vardır.

0 yorum
Kadın emeği ile üretilen her işin özel bir değeri vardır.

Gülhan KARA; gazetecilik ve halkla ilişkiler eğitiminin ardından çeşitli basın kuruluşlarında gazetecilik mesleğini muhabirlik, grafik tasarım, reklamcılık gibi deneyimlerle pekiştirdi. Aylık yayınlanan kadın, yemek ve çocuk dergilerinde röportajlar yaptı, araştırma yazıları yazdı ve editörlük yaptı. Kapadokya Mutfağı ve Yöresel Yemekleri, Sihirli Mutfak, Kriz Mutfağı ve Çay Saati kitaplarının yazarı.

2004 yılında gastronomi alanındaki hedeflerini gerçekleştirmek üzere hayali olan butik bir yemek okulu açma kararını hayata geçirdi ve Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi’ni kurdu. Yemek ve pastacılık kurslarını açtı, eğitimler vermeye başladı. Aynı yıl eşini de mutfak dünyasına dahil edip birlikte Chef’s Dergisi’ni yayımlamaya başladı.

TV kanallarında ve radyolarda yemek, gastronomi programları hazırlayıp sundu. 2003 ile 2008 yılları arasında dünyaca ünlü aşçılık okulu Paris Le Cordon Bleu’ye 4 kez misafir şef olarak davet edildi. Pişirdiği saray ve halk mutfağından örneklerle Türk Mutfağı’nı tanıttı.

14 yıldır Mutfak Dostları Derneği üyesi ve Gazeteciler Cemiyeti üyesi de olan gurme-yazar; yemek danışmanı Gülhan Kara İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü’nde mutfak uygulama öğretim görevlisi olarak görev yapıyor.

Tüm dünyada pastacılar, ekmekçiler çoğunlukla kadınlarken, bu iş bizde hala erkeklerin elinde…

kadın girişimci gülhan kara röportaj

KadınlarArası: Girişimci olmaya nasıl karar verdiniz? Neden girişimci oldunuz?

Gülhan KARA: 16 yıl süreyle basında çalıştım. Yapabileceğim en iyi kariyeri yaptım. Son 10 yıl, büyük bir medya kuruluşunun yemek dergilerinin başında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra kendi işimi yaparsam mesleki anlamda da kazanç anlamında da daha başarılı olacağıma inandım. Bir tek işle yetinmeyen bir yapım var. Aynı anda 2-3 işi, projeyi yürütebiliyorsam kararlarını tek başıma vereceğim, bütçesini kendi elimde tutabileceğim bir iş her anlamda beni ileriye taşıyacaktır düşüncesinden yola çıktım. Ayrıca bu karar önümü açtı ve bana kitaplarımı yazmak, televizyon programları yapmak, etkinlik organize etmek, danışmanlık hizmeti vermek gibi pek çok olanak da sağladı.

KadınlarArası: Neden pastacılık alanını seçtiniz?

Gülhan KARA: Öncelikle yemek ve pastacılık alanında 2000 li yıllarda bir eğitim almak istediğimde bu işin ne özel ne de resmi anlamda bir okulu, eğitim merkezi olmaması bu alanda ilk yemek ve pastacılık okulunu açmam için en geçerli sebepti. Tabii bir de bu sektörü tanımak, bilmek gerekiyordu. O alt yapı da bende vardı ve 2004 yılında İstanbul İstiklal caddesinde “uygulama mutfağı” kurmaya uygun bir binada yer kiralayıp mutfak yaptırarak başladım. Pastacılık ülkemizde çok yeni gelişiyor. Mesleki açıdan da oluşacak sektör açısından da önü çok açık. Tüm dünyada pastacılar, ekmekçiler çoğunlukla kadınlarken bu iş bizde hala erkeklerin elinde.

Bu işe giriştikten sonra bankacı, sigortacı, öğretmen, ithalat-ihracat, işletme vs gibi pek çok alanda meslek sahibi olup da ya erken emekli olmuş ya da işinden sıkıldığı için mutlu olacağı bir iş arayışında olan yüzlerce kadının ufkunu açtım. “mailing” sistemi ile duyuru yapmanın pek de bilinmediği dönemlerde kursları bu yolla duyurup sadece internet sitemiz üzerinden iletişimi yürüttüm. Böylece öncelikle çalışan kadınlara ulaştım.

gülhan kara röportaj

Hamurla, kremayla, pastayla, onu süslemekle uğraşmak inanılmaz rahatlatıcı ve keyif verici bir uğraştır. Kreatif bir ürün ortaya koyduğunuzda hem siz hem başkaları mutlu olur. Manevi ve maddi olumlu sonuçlarını alanlar çoğaldıkça bu işten güzel kazançlar sağlayan kadınların sayısı da arttı.

Dileyen her girişimci kadın, şube olarak kendi pastacılık atölyesini açıp işini kurabilir…

KadınlarArası: Ne tür bir hizmet veriliyor merkezinizde?

Gülhan KARA: Atölyede 10 yılı geride bıraktık. Her kesim ve her yaştan ilgililer kurslara geliyor. Şu anda 17-18 farklı branşta kurs seçeneğimiz var. Hem amatörler için günlük workshoplar yapıyoruz hem de kendini geliştirmek isteyenler için kurslarımız var. Bir de Kursu almak isteyenin hedefine göre seçim yapabileceği 3 seçenekli pastacılık kurslarımız mevcut. Ağırlıklı olarak kadınlar pastacılık kurslarına ilgi gösteriyor. Profesyonel pastacılık programına katılıp sertifikalarını alıyor ve pek çoğu da kendi mekanını açıyor veya siparişle üretim yapıyor. Uygun bir iş bulup çalışıyor.

Sadece dekoratif şeker hamuru üzerine pasta kursu ayrı. Temel mutfak yemek kursları ile İtalyan makarna, meze, pizza, zeytinyağlılar, macaron, çikolata, cupcake gibi workshop tarzı kurslarımız genellikle hafta sonları ve yoğun geçiyor. Mutfağa fazla zaman ayıramayanlar hem atölyemizde keyifli saatler geçiriyor hem de pek çok şey öğreniyorlar. Kariyer yapacak olanlar genellikle pastacılık alanını tercih ediyor.

gülhan kara röportaj

Franchising sistemiyle şubeleşme kararını da Türkiye’nin pek çok ilinden, kadınlardan gelen talepler üzerine aldık. Neden burda da yoksunuz? Bizim de öyle bir atölye ortamında üretmeye, iyi vakit geçirmeye ve farklılığı yaşamaya ihtiyacımız var diyenler çoğaldı. Adana, Mersin, Antalya, Bodrum, İzmir, Edirne, Çanakkale, Kocaeli, Ankara, Trabzon, Sinop, Samsun, Gaziantep gibi pek çok ilden ve yurtdışından kursiyerlerim oldu. İstanbul’da konaklama imkanı olanlar Chef’s İstanbul’daki eğitimlere katılma fırsatı buldular. Ancak imkanı olmayanlar gelemedi. Ben de o zaman artık vaktidir, sistem oturdu, dileyen her girişimci kadın, şube olarak kendi pastacılık atölyesini açıp işini kurabilir.

Kadın girişimci olmanın zorluğu yaptığınız işe göre de değişiyor…

KadınlarArası: Kadın girişimci olarak zorlukların üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Gülhan KARA: Zorluğu olmayan iş yoktur aslında. Her işin kendine göre sorumlukları, ağırlığı, zorluğu vardır. Çalışan ekibim de kadın. Pasta eğitmenim, atölye koordinatörüm, asistanlarım da kadın. İletişimi daha kolay sağlayıp iş bölüşümünü iyi planlarsanız; siz ve çalışanlarınız sorumluluklarının bilincinde olursa üstesinden gelinmeyecek iş yoktur. Manevi desteği ise eşimden alıyorum. İşin en başından beri hep arkamda oldu ve beni yüreklendirdi. Hatta atölyeyi açtıktan bir süre sonra muhasebe, satın alma gibi konularda eşimi de işe dahil ettim. Kadın girişimci olmanın zorluğu yaptığınız işe göre de değişiyor. Bu alan, yani pastacılık alanında kurslar yapmak, sipariş alıp üretmek gibi işlerde muhatabınız da çoğunlukla kadınlar olduğu için işler daha kolay yürüyor.

gülhan kara röportaj

KadınlarArası: Girişimci olmak isteyen kadınlara nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Gülhan KARA: Öncelikle kendilerine güvensinler ve işi yapmak istediklerinden emin olsunlar. İçlerinde en ufak bir endişe ya da şüphe varsa bu onları olumsuz etkileyecek ve emin adımlar atmalarına engel olacaktır. Kadın olarak iş, eş, çocuk, ev, aile ve kendimiz için zaman planını çok iyi yapmak zorundayız. Günümüzde girişimci kadınlar için pek çok banka, dernek ve kuruluş destek veriyor. Araştırıp yararlansınlar. Kadın emeği ile üretilen her işin özel bir değeri vardır, mutlaka kazanca döner.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 7 votes)

Bir önceki yazımız olan Girişimciler İçin “GELECEĞİ SATMAK” başlıklı makalemizde gelecek, girişimcilerin sorunları ve girişimcilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlarınızla Katılın

You must be logged in to post a comment.

Get Adobe Flash player